Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na novinku od firmy SanDisk, která nese název iXpand Base. Jedná se v podstatě o dockovací stanici, skrze kterou si nabíjíte svůj iPhone (nebo iPad) a která během nabíjení stahuje zálohu vašeho telefonu (tabletu) do lokálního úložiště na připojené SD kartě. iXpand Base jsme poprvé viděli před měsícem na tiskové konferenci, kterou pořádala společnost Western Digital a dnes tu máme novinku osobně. Pojďme se tedy podívat, jak funguje.

SanDisk iXpand base je k dispozici v několika variantách, lišících se v paměti. Rozdíly jsou především v kapacitě přibalené paměťové karty, na kterou se všechna zálohovaná data ukládají. iXpand Base si můžete zakoupit již od 32GB varianty, přes 64, 128 až po 256GB. My tu máme pro potřeby recenze 64GB variantu, jak již však padlo výše, paměťové schopnosti zařízení se mění s tím, jakou máte uvnitř SD kartu. Pokud tedy doma nějakou volnou SD kartu máte, stačí vám koupit nejlevnější model a karty doma jen prohodit. Když už jsme u nakupování, základní 32GB model stojí zhruba 1 600 korun, 64GB model 2 100 korun, 128GB model 3 100 korun a vrcholný 256GB model vás vyjde na 5 100 korun. Varianty a ceny máme za sebou, pojďme se tedy podívat, co se nachází uvnitř balení.

Na krabičce se dočtete v podstatě vše potřebné, co o produktu potřebujete vědět. Jakmile nahlédnete dovnitř, najdete zde další plastový obal, ve které se nachází samotná stanice a nabíjecí kabel (15W, takže bude iPhone nabíjet podobně rychle, jako 12W nabíječka pro iPad). Na vnitřním plastovém obalu se nachází papírové víko, na kterém jsou popsány instrukce pro zapojení a správné použití.

Podložka jako taková je vyrobena z kovu, na spodní straně má protiskluzovou gumovou „podkovu“. Horní část, na kterou budete váš iPhone či iPad pokládat, je pogumovaná tak, aby z ní nic nespadlo. Na zadní straně se nachází micro USB konektor pro připojení do sítě a slot na SD kartu. V případě této testovací verze se uvnitř nachází 64GB SD karta SanDisk Ultra PLUS. Na vnitřní spodní straně se nachází dutina s USB portem pro připojení vašeho nabíjecího Lightning kabelu. Ten je možné z docku vyvést klasickou cestou, nebo jej obmotat kolem, pokud nepotřebujete celou délku kabelu. Provedení stanice je velmi solidní, kovové tělo dodává produktu na váze a vše se zdá být vyrobeno/slícováno s naprostou přesností.

Zapojení je velmi snadné a stačí postupovat podle infografiky, která je nakreslená na vnitřní krabičce. Po zapojení do sítě a připojení (a obmotání) Lightning kabelu pak stačí jen telefon připojit. Jakmile tak provedete, na telefonu se vám automatický zobrazí notifikace o tom, zdali si chcete doprovodnou aplikaci stáhnout (kompatibilita s iOS 10+). Po jejím stažení, nainstalování a prvotním nastavení začne iXpand Base okamžitě pracovat. Prohledá váš telefon a udělá zálohu veškerých multimediálních souborů, které se v něm nachází.

Jakmile se veškerá data zálohují (dock si stahuje originální soubory z iCloudu, pokud používáte funkci na optimalizaci úložiště), iXpand Base vám umožní je smazat z vašeho zařízení, čímž si uvolníte místo v telefonu. V rámci uživatelského rozhraní je k dispozici obrazovka na které přesně vidíte, jak jste na tom s pamětí iXpand Base a vašeho připojeného zařízení. V rámci nastavení si můžete určit to, jaké soubory chcete zálohovat, název zálohy na SD kartě, zkontrolovat kapacity, nastavit obnovení souborů a tak dále. Fungování a ovládání aplikace je naprosto bezproblémové, jediný potenciální zádrhel může být v rychlosti vložené SD karty, která nemusí stíhat objemy zapisovaných dat a aplikace tak může chvíli působit sekavým dojmem. Ten však po chvíli zmizí, jakmile se vše potřebné zapíše.

SanDisk iXpand Base je příjemným překvapením. Pokud vám nestačí záloha na iCloudu (nebo ji vůbec nepoužíváte), jedná se o velmi pohodlný způsob, jak si zálohovat svá data a mít je neustále k dispozici. Kartu můžete ze zařízení kdykoliv vyjmout a přenášet například do počítačů či notebooků. Pokud se o své soukromí opravdu bojíte, potěšit vás může to, že veškerá manipulace je v tomto případě offline. Co rozhodně potěší, je 15W nabíjecí adaptér, díky kterému se vám bude vaše zařízení nabíjet poměrně rychle (rychlost nabíjení je +- stejná jako v případě nabíječky na iPad). Na kvalitu zpracování si nelze stěžovat a doprovodná aplikace je také dobře provedena. Pokud tedy iXpand Base splňuje vaše požadavky, rozhodně se nebojím ji doporučit.

IMG_0235

Související články

Dnes nejčtenější

.