iStores.sk
iStores.sk

Unboxing a první dojmy z iPhone X: zatím nejdokonalejší telefon v mých rukou

Začátek listopadu se přihnal jako vítr a pro fanoušku Applu to znamenalo jedno jediné – do prodeje zamířil iPhone X, nejočekávanější smartphone letošního roku a bezesporu i jeden z nejatraktivnějších jablečných telefonů za poslední roky. I nás v redakci iPhone X uchvátil, a tak jsem si jej nesměli nechat ujít. Naštěstí se nám podařilo během včerejšího odpoledne jeden kousek ulovit a za těch pár hodin jsme si s ním už stihli pohrát. Jak telefon při běžném používání působí? Funguje Face ID bezproblémově? A jaké to je ho ovládat bez ikonického domovského tlačítka? To vše a a mnohem více si pojďme shrnout do prvních dojmů.

Unboxing

Ačkoli samotný telefon je jednoznačně prémiový, krabička i obsah balení je naprosto standardní, srovnatelná s ostatními modely. Samozřejmě, na horní straně krabičky se vyjímá mírně vystouplý displej iPhonu X, jinak se ale designově neliší. Její obsah je naprosto shodný, a kromě Lightning EarPodů a Lightning/USB kabelu tu najdeme bohužel i nejslabší 5W adaptér. Nechybí tradičně ale ani samolepky, jehla na vysunutí šuplíku pro SIM kartu a nakonec i návod, který nově zachycuje, jak iPhone X ovládat a jak používat Face ID.

Design

Designově se telefon tak trochu vrací ke svým počátkům, a to konkrétně k iPhonu 4. Skleněná záda spolu s hranou z nerezové oceli totiž tvoří dokonalou a kupodivu stejnou kombinaci, jakou se chlubil právě poslední jablečný telefon Steva Jobse. U iPhonu X s tím rozdílem, že je vše perfektně zaobalené, zatímco „čtyřkový“ iPhone vsázel na hranatý design. iPhone X se tak po stránce zpracování jednoznačně poved. I když někomu může vadit horní výřez v displeji a vystouplý, vertikálně orientovaný duální fotoaparát na zádech, dokonalý displej s minimálními rámečky, skleněná záda a lesklé, ocelové hrany vás okamžitě přesvědčí, že jde o opravdu prémiový kousek.

Na chvíli se ještě vrátím k zadnímu fotoaparátu a hranám displeje, a to z hlediska praktičnosti. Ve srovnání s iPhonem 8 Plus není totiž duální fotoaparát obehnán zkoseným hliníkovým krytím, ale jen úzkou oválnou „korunkou“ z nerezové oceli. Designově vše samozřejmě ladí, ale hrany fotoaparátu jsou skutečně ostré a hlavně se okolo něho snadno zachytává prach. Co se pak hran displeje týká, tak ty si naopak zaslouží pochvalu. Hliníkové hrany u iPhonů 8 totiž často v ruce prokluzují, naproti tomu díky ocelovým hranám sedí iPhone X v ruce mnohem lépe a máte tak větší jistotu, že vám nevyklouzne.

Ovládání

Přiznám se, že zpočátku jsem se trochu obával absence domovského tlačítka a celkově tak nového způsobu ovládání. Nyní po pár hodinách používání je tomu ale přesně naopak a myslím si, že pomocí gest se iPhone X ovládá ještě lépe. Vše je tak rychlé a intuitivní. Jediné, na co si prozatím nemohu zvyknout, je vysouvání ovládacího centra z pravého horního rohu obrazovky. Co si ale musí každý okamžitě zamilovat, je přepínání mezi aplikacemi – stačí jen po spodní hraně displeje přejet zprava doleva nebo naopak okamžitě jste v jedné z vedlejších aplikací. Gesto je mnohem plynulejší než při obdobném přepínání skrze 3D Touch a navíc funguje na obě strany.

S nejpoužívanějším gestem pro návrat domů, které nahrazuje stisknutí domovského tlačítka, není jediný problém. Funguje naprosto vždy, zatím se mi nestalo, že bych jej někdy provedl omylem a díky do ruky padnoucím rozměrům telefonu nemusíte přehmatávat a vždy jej snadno provedete.

Displej

Bezesporu jeden z nejzajímavějších prvků novinky je displej. Apple se v případě iPhonu X rozhodl vsadit na OLED technologii, kdy podle svých slov odstranil všechny její neduhy a proměnil je v pozitiva. Tím vznikl jeho Super Retina displej, který nabízí nejenom skvělý kontrastní poměr či rozlišení 2436 × 1125 pixelů, ale také HDR, 3D Touch, široký barevný gamut, technologii True Tone a na úplný závěr i podporu Dolby Vision.

Displej vás uchvátí na první pohled, a to nejenom svými minimálními rámečky, které si okamžitě zamilujete, ale také svými barvami a ostrostí. Displej jsem porovnával s iPhonem 8 Plus a s klidným svědomím mohu říct, že především barvy jsou mnohem živější a vše je ostřejší. Barevným podáním vás tedy panel určitě přesvědčí, na druhou stranu nejsou barvy nijak přehnané, jako tomu bývá u telefonů od Samsungu.

Na druhou stranu ihned po vybalení telefonu z krabičky jsem si při prvotním nastavování všiml, že je displej mírně zažloutlý. Původně jsem to přisuzoval aktivní funkci True Tone, záhy jsem ale zjistil, že displej je zažloutlý i po její deaktivaci. Prvotní nastavení telefonu je totiž bohaté na bílou, a právě bílá není na OLED displejích dokonalá, což je znát i u iPhonu X.

Displej + aplikace

Z hlediska systému a aplikací na mě „nekonečný“ displej působí (možná zatím) tak trochu nevyužitě. Některým částem není co vytknout, ale například fotografie mají nahoře a dole obrovské části černého, nevyužitého místa a až při přiblížení fotky teprve využíváte celý potenciál displeje. Stejně tak je škoda, že při fotografování využíváte jen odhadem nějakých 70 % displeje a nikde v nastavení si nemůžete upravit rozlišení a tím i poměr stran tak, abyste využili skutečně celý displej. Například na konkurenční Galaxy S8 nebo Note 8 tohle možné je a věřte mi, že to nejenom skvěle vypadá, ale skvěle se díky Infinity displeji i fotí. Hodně o zvyku je i klávesnice, kde dole máte opět obří prostor šedého místa spolu s ikonami pro emotikony a diktování a klávesnice tak začíná až o něco výš, což mě osobně trochu irituje.

Některé aplikace zatím nejsou pro iPhone X přizpůsobené, drtivá většina těch nejpoužívanějších ale už ano. Řadí se mezi ně například Instagram, Facebook, Whatsapp, YouTube, Messenger a další. Drtivá většina využila displej bez jediného problému, ale například Instagram a konkrétně jeho funkce Stories vypadají na iPhonu X trochu zvláštně, protože nad i pod fotografií jsou šédé pruhy, které na sebe poutají pozornost.

Naproti tomu například Alto’s Adventure vypadá na displej iPhonu X naprosto dokonale a pokud si chcete bezrámečkový design vychutnat skutečně na maximum, pak vás určitě doporučuji stáhnout právě tuto povedenou hříčku, která vytěžuje z funkcí iPhonů a iOS maximum.

Ukázka fotoaparátu

Face ID

Na závěr se pojďme přesunout k tomu nejzajímavějšímu a v poslední době nejdiskutovanějšímu, čímž je jednoznačně Face ID, tedy nová autentizační metoda, která plně nahrazuje Touch ID. Už na začátek vám mohu prozradit, že Face ID funguje naprosto skvěle. Za celý včerejší den a dnešní ráno jsem s ním neměl jediný problém. Je jedno, jestli ležíte v posteli, jdete po ulici nebo sedíte večer u pořítače – vždy funguje okamžitě a bez zaváhání vám odemkne telefon. Testoval jsem Face ID i v úplné tmě a fungovalo a iPhone se odemkl naprosto stejně rychle jako za ideálních světelných podmínek. Vyzkoušel jsem i sluneční a dioptrické brýle, čepici, šálu a vždy mě Face ID poznalo. Necelých 24 hodin podle mého názoru nestačí na to, abych mohl Face ID s klidným srdcem finálně ohodnotit, ale zatím se jeví jako dokonalá metoda.

Face ID je svým způsobem rychlejší než Touch ID. Na první pohled ne, protože ikona odemknutého zámečku se ukáže rozhodně po delší době, než kdybyste použili otisk prstu, ale právě na onu ikonu není potřeba čekat. Lepší je rovnou swipnout odspodu nahoru, kdy během animace Face ID udělá svou práci a vy se tak rázem dostanete na domovskou obrazovku. Řekl bych, že po čase dokonce zapomenete, že nějaké Face ID vůbec používáte, protože telefon se prostě odemkne vždy, když se ho zvednete k očím a chcete se podívat například na notifikace nebo něco na telefonu udělat.

Hřích by bylo nezmínit, že Face ID je využíváno nejenom k odemykání telefonu, ale i k dalším funkcím, které rozhodně zpříjemňují používání telefonu. Pojďme si je tedy shrnout do několika bodů:

 • Když vám někdo volá a vy telefon zvednete k očím, abyste se podívali, kdo je oním volajícím, tak se vyzvánění okamžitě ztlumí na nejnižší hodnotu, protože telefon skrze Face ID pozná, že se díváte na obrazovku právě vy
 • Pokud si například něco čtete nebo prohlížíte na telefonu, ale během toho se nedotýkáte displeje, tak obrazovka nezhasne, protože díky Face ID systém ví, že se na displej díváte a telefonu se věnujete. Tuto funkci lze aktivovat/deaktivovat v Nastavení –> Obecné –> Zpřístupnění v sekci Pozornost.
 • Defaultně je nastavené, že obsah notifikací na uzamčené obrazovce je skrytý. Obsah oznámení se zobrazí až v momentě, kdy se na telefon podívá jeho majitel. Funkci je možné deaktivovat v Nastavení –> Oznámení –> Zobrazovat náhledy.
 • Face ID naskenuje váš obličej i pod úhlem. Pokud tedy máte telefon položený na stole a chcete jej odmeknout, nemusíte jej zvedat, stačí se na něj podívat. Nesmíte ale od něj samozřejmě být daleko, obličej byste měli mít minimálně někde u spodní hrany telefonu.
 • V případě Face ID si můžete přidat jen jeden jediný obličej, a to samozřejmě ten váš. V případě Touch ID bylo možné přidat až 5 různých otisků bez ohledu na osobu.
 • Face ID se deaktivuje po pěti neúspěšných pokusech o rozeznání obličeje (někoho jiného) a poté je potřeba zadat kód.
 • V případě, že chcete namísto použití Face ID zadat heslo, je potřeba vždy swipnout odspodu nahoru, chvíli počkat a až poté se objeví číselná klávesnice

Další zajímavost o iPhonu X:

 • iPhone X exkluzivně nabízí trojici živých tapet a stejně tak i upravené dynamické tapety, které mají nově černé pozadí
 • Telefon má nové vyzvánění Odraz, které je nastavené jako výchozí. V nastavení ale nejdete i staré dobré vyzvánění Znělka a stejně tak i starou dobrou MarimbuXylofon
 • Aplikace se už neukončují klasickým swipnutím nahoru v přepínačí aplikací, ale musíte na okně aplikace podržet prst a pak nahoře kliknout červené ikonu mínus
 • Postranní zapínací tlačítko je větší (většina z vás pravděpodobně již věděla), což je vítané. Na druhou stranu je o nějakou desetinu milimetru zapadlejší

Závěrem

Po několikahodinovém používání se zatím iPhone X jeví jako dokonalý telefon, pro mě zatím nejdokonalejší, jaký jsem v rukou měl, a to jsem měsíc používal Galaxy S8 a nějaké dva týdny Note8, které také mají rozhodně čím zaujmout. Jedinou nevýhodu zatím vidím v nepříliš využitím bezrámečkovém displeji. Na finální verdikt je ale ještě brzy a pořád je co testovat. Recenze ale pro vás samozřejmě plánujeme a doufáme, že vám ji budeme moct zprostředkovat už brzy. Mezitím, kdyby vás cokoli zajímalo, neváhejte se nás zeptat v komentářích ať už po tímto článkem nebo na našem Facebooku. Vaše dotazy rádi zodpovíme.

Leitz
Vstoupit do diskuze (54)

Diskuze

  Peter Gatas

  Az na ten vyrez hore a chybajuce home button celkom podareny mobil ?

  Po par hodinach som si uz od home buttonu odvykol. Teraz na 6s sucham prstom a cudujem sa preco sa nezatvara aplikacia 😀 Aj na vyrez som si uz zvykol.

  Ma Rek

  chod si aspon vyskusat do predajne ja som bol dnes a musim povedat ze je to zatial najlepsi telefon co som drzal v ruke aj na tu cenu 😀 home button tam vobec nechyba, vyrez zavadza len v niektorych app , ale ako pokazde na novinky si clovek zvykne …

  Diky za rychly pohled, za me dosti nezvyk ohledne hmotnosti telefonu, prechazel jsem z klasicke 7 a take tloustka telefonu mi zatim nesedi, byt je to oproti 7 opravdu maly rozdil, papirove, pocitove nezvyk. Ohledne klavesnice, kde zminujes, ze zacina pomerne vysoko, tak toto naopak vitam, jelikoz pri psani rukou nemusim palec lamat az ke spodni hrane, toto beru jako plus. Ovsem minus a nechapu proc Apple stale toto neudela, je chybejici rada cisel nad prvni radou pismen, jako to ma na klavesnici Samsung.

  me chybi na apple klavesnici swipovani.. takze pouzivam swift key, jenze me pak irituje to ze pri zadavani hesla se to prepina na applackou.. proste detail, kterej ovsem dokaze znacne lest na nervy

  Lukáš Nagy

  Zajímá mě , když se sekne nějaká aplikace tak jak z toho ven? Co když se stane chyba v systému , jak restartovat telefon?

  Step 1: Press the Volume Up button and then release, followed quickly by pressing and releasing the Volume Down button.

  Step 2: Now quickly press and hold the Side button until you see the device’s screen turn off, followed by Apple logo showing up on the device.

  Lukáš Nagy

  Díky za tip , mam 6s zatím tak uvažuji …a krom tvrdýho restartu ? Když se mi zasekla aplikace tak stačilo s tlačítkem Home Button se vrátit na úvodní stránku a aplikaci ukončit..toto hlavně myslím

  Juraj Bures

  Michal Iškovský Tak uz sa to nerobi, ani na 8 ani na X ?
  Treba stlacit + potom – a potom doho drzat “power” tlacitko az kym sa neukaze jabko ✌?

  Rozbalíte nový iPhone a již v tu chvíli je zastaralý. Kdyby měl člověk podléhat této obchodní mánii… kašlu na to.

  Za mě super, face ID mi vyhovuje více jak touch ID, konstrukce parádní, konečně mám pocit, že v ruce držím opravdu pěkný telefon. Snad co mi vadí, je jen ten display, resp. to, jak je do žluta.. Když mám vedle položeny iP6 nebo 6s, tak ten rozdíl mi dojde ohromný, na to si nejspíš budu nějakou chvíli zvykat..

  Mám dotaz. Chová se iphone jako klasický iphone nebo jako u Plusek? Myslim tim jestli se přetáčejí ikonky jako u pluska když je telefon na ležato a třeba meilový klient má nabídku jako u plusek. Díky

  Bohužel, iPhone X se v tomto chová jako klasický iPhone – ikony se nepřetáčí, Mail není rozdělený na dvě části apod.

  Aplikace se už neukončují klasickým swipnutím nahoru v přepínačí aplikací, ale musíte na okně aplikace podržet prst a pak nahoře kliknout červené ikonu mínus

  ano ikona minus ale stačí í swipnout aplikací nahoru a zavře se také je to rychlejší :-)))))

  FaceID nefunguje kdyz je telefon vodorovne.. nastesti to prej nejde ani u samsungu se skenerem duhovky =D

  Jaký máte pocit s vydrží baterie? Osobně nemám moc pocit, že by byla lepší než u 6/6S, 7 jsem v ruce neměl, ale hádám že horší jak 6/6S být nemůže. 🙂

  Ja mam zatial pocit, ze je to podobne ako 6s, ale o nieco lepsie. Pokemon Go, GTA a podobne blbosti zeru baterku dost. Az v pondelok uvidim ako bude drzat od rana zo 100% v beznom pracovnom rezime.

  u me stejna jako na iphone 7+ i 8+. Dneska rano sem sundal z nabijecky v 7:35 a ted mam nejakych 64% (ovsem hodne pouzivam notifikace na hodinkach a whatsapp pres pocitac.. Cili za me spokojenost..

  Josef Skocdopole

  Chtel bych se zeptat pana redaktora, jak je na tom Xko s vydrzi baterie?

  Letem světem Applem

  Po 48 hodinách se to zatím těžko soudí, ale oproti iPhonu 8 Plus je výdrž o něco horší. Baterka jde docela rychle dolů, ale je to dost také tím, že si s telefon hodně hraji, stahují se tisíce fotek z iCloudu atd. Hodně si bere displej, a tak když třeba brouzdáte po netu nebo se díváte na film, je výdrž cca jako u normálního 4,7″ iPhonu. Když máte displej zhasnutý a posloucháte např. hudbu, tak je výdrž jako u Pluska.

  Face ID funguje skvěle jenom vám ho nesmí odemknout nevlastní bratr 🙂

  Jakub Veber

  Mám iphone7+ a neviem či mám ísť do Xka..vie mi niekto poradiť či sa to oplatí meniť za tie peniaze ? O dizajn mi nejde skôr o to “vnútro” ?

  Já mám 7 a X silver 256gb. A budu X prodávat a zůstanu u 7. Mám telefon jako pracovní nástroj a co udělám na 7 jednou rukou, u X nehrozí. Když vyšel S8+ tak jsem ho koupil, displej byl WoW efekt, ale za 2mesice šel pryč, nepraktické a android už nechci. U X pro mne WoW efekt není, jelikož jsem měl S8+, která pro mne byla taktéž nepraktická. Na multimedia a hry je to dobre, ale ne pro mne. Co se tyče Face ID nefunguje to úplně dobre, hlavně venku na ostrém světle nebo naopak pod zářivkami v kanclu, nemluvě o tom, ze data o chování uživatele, výrazy obličeje budou od  dostupné 3rd stranám pro vývoj dle chování. Moc bezpečně to nevidím. Zřejmě to chce čas, než to cele doladi. Ale s tím jsem počítal, vzhledem k tomu v jakem stavu vydali iOS11. Na 7 jedu stále na 10.3.3

  Miroslav Lovisek

  I když někomu může vadit horní výřez v displeji a vystouplý, vertikálně orientovaný duální fotoaparát na zádech, dokonalý displej s minimálními, skleněná záda a lesklé, ocelové hrany vás okamžitě přesvědčí, že jde o opravdu prémiový kousek.

  Chyba mi tam slovo ?

  Dnes jsem prodal svůj  iPhone X 256GB silver „použity“ za 37.000kc. Který jiný telefon co rozbalite, prodate za víc, než jste koupili :))) dnešní doba je opravdu silena a  to má dobre zmakle, S8+ jsem koupil za 24.990 a prodal za 18.000 :))

  Komedie číst si na hype webu komentáře. Polovina z těch co to tu píšou vůbec iPhone X nemají. Druhá polovina lže 😀

  FaceID? absolutní katastrofa, pořád si cpát telefon do obličeje když ho chcete odemknout?
  Takže když chci telefon odemknout u pasu, musím heslem. Když ho chci odemknout při řízení (třeba jen na zapnutí map) musím si strčit telefon do xichtu. 😀 😀

  Fotografie v recenzi tak malé že pěkně by vypadaly i fotky z Nokie s 5Mpix fotákem 😀

  Ano, jsou malé, protože jinak by měla jedna fotografie několik MB, za což by nás mnozí čtenáři při procházení galerií nepochválili. Obzvláště ne ti, co by si ji prohlíželi na mobilních datech

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

china-icon
Apple se domluvil s čínským výrobcem na dodávce paměťových čipů. Chce je prý použít výhradně do čínských iPhonů
14 tapet se zapadajícím sluncem pro váš iPhone (14.2. 2018)
7 iOS aplikací, které dnes stáhnete zcela zdarma (14.2. 2018)
Apple spustil novou webovou stránku, na které ukazuje využití rozšířené reality ARKit v praxi
Letošní 6,1” iPhony s LCD displejem se stanou obrovským hitem, tvrdí uznávaný analytik
Podíl na trhu se smartphony se v letošním roce Applu podaří zvýšit, konkurenční Samsung prý naopak lehce ztratí
Sbalit holku umí každý. Někteří k tomu jen potřebují aplikaci Becomme
8 aplikací pro iPhone a iPad, které dnes stáhnete zcela zdarma (13.2. 2018)
Oblíbená hra Alto’s Adventure se dočká již za necelé dva týdny pokračování
Apple vás v nových videích naučí používat při focení selfie režim Portrét a Live
Recenze voděodolného obalu Catalyst pro iPhone X s 10% slevovým kódem pro naše čtenáře
18 zasněžených tapet pro váš iPhone (12.2. 2018)
10 iOS aplikací, které dnes stáhnete zcela zdarma (12.2. 2018)
Kvůli mizerné kvalitě iOS 11 a macOS High Sierra Apple zcela přehodnotil své plány do budoucna. Na co se tedy můžeme těšit?
Uniklý zdrojový kód z iOS 9 prozradil, že jsme se mohli dočkat vysoce výkonné Apple TV již před několika lety
Vyzkoušeli jsme první iPhone půjčovnu v Česku
7 zajímavých aplikací z App Store, které by vám neměly tento týden uniknout (5.2. – 11.2. 2017)
10 nejlepších aplikací pro lyžaře a snowboardisty, kteří letos vyráží na hory