Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na neobvyklý produkt od výrobce X-Mini. Jedná se o reproduktor Infiniti a pro společnost X-Mini značí vstup do segmentu vyšší třídy. Jejich novinka je totiž v obchodech za cenu pohybující se na hranici devíti tisíc korun. Dokáže svou vysokou cenu ospravedlnit obzvláště v segmentu, který je napěchovaný konkurencí? Na to se podíváme na následujících řádcích.

Oficiální specifikace

Začneme tím, co nám o reproduktoru řekne samotný výrobce. Reproduktor Infiniti by měl disponovat několika samostatnými drivery, které umožňují prostorové rozprostření zvuku. Celkem se v „hlavě“ reproduktoru nachází 4 „profi sestavené reproduktory“, dva s průměrem 64 mm a dva menší 38 mm. Do tubusu pak vysílá jeden subwoofer o průměru 127 mm. Celkový výkon reproduktoru je značený na 100 W a frekvenční rozsah nabízí od 20Hz do 18kHz. Vzhledem k tomu, že jedná primárně o Bluetooth reproduktor, nachází se zde podpora standardu 4.2 a možnost spárování dvou totožných věží do jednoho systému. Uvnitř zařízení se nachází integrovaná baterie o kapacitě 10 000 mAh. Reproduktor dále disponuje „vestavěnými audio technologiemi DSP a DPAC, patenty pro superbass a zvučnici těla a suverénně reálně nejnižší hrané frekvence ve své třídě“, stejně jako „unikátním X-Mini Sound Balanced systémem“. Reproduktor X-Mini Infiniti je vysoký 602 mm, má průměr 142 mm a váží nezanedbatelné 4 kilogramy.

Balení

Krabice od X-Mini Infiniti je opravdu velká a těžká, přeci jenom se do ní musí vejít 60 cm vysoký a 4 kg vážící reproduktor. Na přebalu jako takovém jsou všechny důležité informace o parametrech a obrázek reproduktoru v životní velikosti. Jinak se jedná o poměrně obyčejný obal, z tenkého kartonového papíru. Uvnitř se nachází tvrdý polystyren, ve kterém je reproduktor uložen. Kromě něj se v balení nachází ještě papírová krabička s příslušenstvím, kde najdete USB-C napájecí kabel a propojovací 3,5 mm – 3,5 mm audio konektor a návod.

X-mini™-INFINITI-Lifestyle-Duo

Zpracování

Na první pohled vypadá reproduktor kvalitně. Zpracování není moc co vytknout, hliníkové tělo je vyvedeno v šedostříbrné barvě. Reproduktor stojí na pogumované noze, která dodává dostatečnou míru stability. Hrající hlava je pokryta hrubou textílií, která je u takovýchto reproduktorů běžná. Ovládací prvky na horní straně reproduktoru jsou jediným místem, které působí tak trochu lacině. Za devět tisíc by si měl výrobce s touto části alespoň trochu vyhrát (viz. galerie). Dílenské zpracování je však dobré, nikde se nenachází neobroušené hrany a vše lícuje tak, jak má.

Ergonomie

Zde není příliš co řešit, ovládání a nastavení reproduktoru je snadné a přímočaré. Buď jej používáte s připojeným audio zdrojem přes dodaný kabel, nebo přes Bluetooth. Párování je v pořádku a nezaznamenal jsem žádné problémy. Co se týče ovladačů, najdeme zde klasiku pro přehrávání, tlačítko pro párování a zvolení přehrávacích režimů (je možné spárovat dva reproduktory k sobě, a volit přehrávání přes line-in/Bluetooth).

X-mini™-INFINITI-Lifestyle-Front

Kvalita zvuku

To nejdůležitější je ovšem kvalita zvukového projevu. Když si uživatel kupuje reproduktor za necelých deset tisíc, očekává od něj, že dostane adekvátní zvukový zážitek. V případě X-Mini Infiniti se objevilo několik problému, které by se u takto naceněného (a inzerovaného) modelu objevit neměly. V první řadě se nejedná o tzv. omnidirectional reproduktor, tedy reproduktor, který vysílá zvukové signály 360 stupňů kolem sebe. Poslech se velmi liší v momentě, kdy k reproduktoru stojíte čelem od toho, kdy jej posloucháte zezadu. Je jasné, že vnitřní konfigurace je nastavena na přímý poslech a signály posílané do okolí jsou spíše pro podkres.

Druhou nepříjemnou vlastností je prasknutí reproduktoru v případě, že je chvíli neaktivní. Jakmile na chvilku přehrávání zastavíte a za několik minut spustíte, z reproduktoru se ozve nepříjemné prasknutí. Po konzultaci s dodavatelem se však zdá, že se jedná o chybu tohoto konkrétního testovaného kusu.

Tolik k problémům, které jsem během testu zaznamenal. Co se týče zvukové produkce, ta je jedním slovem masivní. I na nejnižší možnou hlasitost reproduktor nabízí opravdu hutný zvuk. Basy jsou velmi silné (občas možná až příliš), středové pásmo je lehounce potlačené a výšky naopak trochu dominují. Pokud se vám i tak zdají basy slabé, můžete využít druhého přehrávacího režimu (přepínají se tlačítkem na horním ovládacím panelu). V tomto „basovém režimu“ jsou basy opravdu hodně silné, osobně mi přišel zvuk už velmi zkreslený. Spektrum hlasitosti je opravdu široké a co mne překvapilo je jeho využitelnost. Na nejnižší úroveň hraje reproduktor dobře (a i nejnižší hlasitost je stále poměrně vysoká). Degradace nastává po překročení zhruba 80% hlasitosti. Poté interní reproduktory přestávají stíhat a zvukový projev se pomalu slévá dohromady a objevují se nepřesnosti. I při poloviční hlasitosti je ovšem reproduktor extrémně hlasitý a nedovedu si představit, že by jej někdo dlouhodobě používal na vyšší hlasitost. Pokud bych měl zvukovému projevu něco vytknout, možná by to byla jistá plochost, resp. menší prostorovost ve srovnání s jinými modely v této cenové kategorii. To je však velmi subjektivní zhodnocení, které bude pro každého trochu jiné.

Závěr

X-Mini Infiniti stojí devět tisíc korun. Vypadá na to? Osobně bych za tyto peníze čekal možná trochu prémiovější pocit. Zpracování není moc co vytknout, design je také povedený, ale „něco“ mi tu subjektivně chybí. Po zvukové stránce je dle mého názoru vše v pořádku. Pokud hledáte masivní zvuk (s ještě masivnějším druhým režimem), líbivé zvukové naladění zajímavé funkce navíc, může vás X-Mini Infiniti zaujmout. Ve finále však vždy půjde o subjektivní posouzení, každý z nás slyší trochu jinak a každý hledá také něco trochu jiného. Pokud v tomto segmentu nakupujete, nebál bych se Infiniti doporučit k posouzení.

X-Mini Infiniti je možné zakoupit zde, za cenu 8 999Kč

X-mini Infiniti FB

Související články

Dnes nejčtenější

.