Zavřít reklamu

V dnešní recenzi se podíváme na akční kameru GoPro HERO6. I když tato letošní kamera vzhledem může připomínat minulou generaci, co se týče vnitřností, není tomu tak. Nové GoPro HERO6 láká především na záznam ve 4K 60FPS a na FullHD 240FPS. Pojďme se tedy společně podívat na to, jestli nová generace GoPro stojí opravdu za to.

 

Oficiální specifikace

HERO6 je vybavena zbrusu novým čipem GP1, video stabilizací na úplně nové úrovni a je dvakrát výkonnější oproti minulé generaci. Další zajímavou novinkou je hlasové ovládání, kdy stačí říct např.: „GoPro, start recording“ a kamera začne automaticky nahrávat. Pyšní se také odolnou vodotěsnou konstrukcí – kamera bez problému vydrží až 10 metrů pod vodou. K tomu všemu se ještě přidá bezchybná aplikace GoPro pro iOS nebo Android, díky které se váš smartphone s kamerou spáruje a můžete skrze ni pořizovat fotky a videa, když zrovna nedosáhnete na spoušť apod. Videa můžete také promítat přímo na televizi, a to díky zabudovanému HDMI konektoru. Videozáznam nová GoPro HERO6 zvládne natáčet ve 4K60 a 1080p240. Kamera je vybavena 5GHz Wi-Fi, takže veškerý materiál, který pořídíte, můžete do telefonu kopírovat až 3x rychleji oproti minulé generaci. Novinkou je také funkce dotykového zoomu a vylepšené uživatelské rozhraní. Displej má úhlopříčku 2″ a usnadňuje zaměření záběru. Rozlišení snímače činí 12 Mpx.

Upravené fotografie z GoPro HERO6:

 

Balení

GoPro HERO6 vám přijde v krásném, plastovém balení. Mimo kamery a jejího obalu, tzv. „framu“, toto balení obsahuje malou příručku, která vám ukáže první základní kroky, dvě nálepky a obsáhlý vícejazyčný návod. Dále se v balení nachází jeden rovný a jeden oblý nalepovací clip, USB-C kabel pro nabíjení a přenos dat a baterie. GoPro nedisponuje vlastní pamětí, tudíž SD kartu budete muset použít vlastní.

Rozbalování GoPro HERO6:

Zpracování kamery

Celá kamera je zhotovena z „pogumovaného plastu“. To zaručuje, že jen tak nevyklouzne z ruky a je velice odolná proti případnému pádu. Tlačítkům není co vytknout, fungují tak, jak mají – první na horní hraně kamery k zapnutí nahrávání a druhé k vypnutí kamery či k přepnutí režimu. I když je ale kamera velice odolná, neodolal jsem, a na displej jsem pro jistotu nalepil ochrannou fólii proti poškrábání. Co se týče dvou šuplíčků – jeden na spodní hraně pro vložení baterie a SD karty a druhý na levé straně kamery – je nutné je pořádně docvaknout. V případě, že je nedocvaknete, můžete se při přehrávání natočeného videa setkat s chrastícím zvukem. Taktéž je nutné si na docvaknutí dát pozor kvůli vodotěsnosti. Kamera disponuje vcelku hlasitým, zabudovaným reproduktorem. Závěrem bych zpracování kamery zhodnotil jako téměř výborné.

Noční záběry z GoPro HERO6 (screenshoty z videa):

 

Kvalita videí a fotografií

GoPro uvádí, že nová HERO6 má úplně novou stabilizaci videa. A já tohle musím jen a jen potvrdit. Stabilizace videa je bezchybná a i při terénní jízdě na kole je obraz plynulý. Pro velkou většinu mých záznamů jsem zvolil mód 1080p120, což je laicky řečeno Full HD rozlišení se 120 snímky za sekundu. Nutno podotknout, že jsem byl opravdu nadšený ze skutečnosti, že umí kamera nahrávat v 1080p240. Bohužel, moje nadšení opadlo po tom, co jsem zjistil, že při použití tohoto režimu není aktivní stoprocentní stabilizace. O kvalitě videa se můžete přesvědčit v tomto videu:

Co se týče fotografií, zde se mi velice líbí režim Superwide – opravdu super široký záběr. V nočních podmínkách kamera točila taktéž nad má očekávání. Obraz byl i přes velice slabé osvětlení ostrý a více než koukatelný.

 

 

Rozhovor

V rámci testování kamery jsem také provedl testování a rozhovor s bývalým freestyle mountainbike jezdcem, Adamem Jeřábkem, který kameru vyzkoušel na pořádné enduro jízdě a taktéž kameru svými slovy zhodnotil a odpověděl mi na pár otázek.

„Ahoj Adame, řekni nám prosím něco málo o sobě.“

„Zdravím všechny čtenáře Letem světem Applem. Jmenuji se Adam Jeřábek a jsem bývalý freestyle mountainbike rider. Mám 20 let a mezi mé aktuální koníčky mimo jízdy na kole patří auta, horská turistika, skateboard a v mém volném čase si rád připravím vodní dýmku.“

„Jak se ti s kamerou pracovalo?“

„Používal jsem starší GoPra, ještě bez displeje, ale z nového modelu jsem unesený. Kamera má super design a rychle se s ní manipuluje. Určitě si ji nespletete s nějakou jinou akční kamerou, jelikož GoPro je jen jedno. Také si velice pochvaluji spárování s telefonem a displej. Přece jenom ale i tohle GoPro má jednu nevýhodu, a tou je výdrž baterie. Pokud plánujete být celý den někde mimo zdroj energie, doporučuji dokoupit další baterie.“

„Co říkáš na kvalitu záznamu?“

„Videa jsou jednoduše překrásné. Stabilizace funguje přesně tak, jak má. Myslel jsem si, že tohle bude jenom další GoPro bez jakéhokoliv upgradu, ale šíleně jsem se zmýlil. Tohle GoPro bych doporučil snad opravdu každému. Je zbytečné to tady více okecávat, prostě se podívejte na video.“

Adam Jeřábek – Enduro, GoPro HERO6:

 

Aplikace GoPro pro smartphone

Aplikace pro GoPro je tak skvělá, že si ode mě zasloužila vlastní odstavec. Při prvním otevření aplikace je nutné se zaregistrovat nebo přihlásit k účtu GoPro. Po přihlášení budete moct aplikaci plně využívat. Pokud se chcete s aplikací spárovat, je nutné na GoPru v nastavení zvolit Connect New Device a na vašem zařízení zapnout Wi-Fi, pomocí které se s GoPrem spárujete. Na displeji kamerky se vám zobrazí název sítě a heslo, které zadáte do telefonu. Dále je nutné kameru spárovat i pomocí Bluetooth. Po úspěšném spárování se kamera zobrazí v aplikaci, pomocí které můžete celé GoPro ovládat.

Mimo to, že můžete přes telefon začít nahrávat nebo vyfotit fotku, můžete pomocí aplikace kameru najít, zvolit si rozlišení a režim a v neposlední řadě si vaše výtvory přetáhnout do telefonu. Jednoduše si v galerii vyberete média, která chcete přenést. V případě fotek se přenese plná kvalita a pokud se rozhodnete přenést video, bude to trvat trochu déle, jelikož se bude konvertovat. Opět, jediná nevýhoda je vysoká spotřeba baterie. Nelze také zároveň GoPro nabíjet z počítače a zároveň přenášet média do telefonu.

 

Nevýhoda: Baterie

Bohužel, i tohle GoPro má velikou nevýhodu, a to je jeho výdrž. Kamera na jednu baterii vydrží natáčet asi hodinu, což si přiznejme, není vůbec hodně. V případě, že chcete někam vyrazit, například do hor nebo kdekoliv jinde, kde nebudete moct GoPro nabít, může se tato skutečnost pro vás stát noční můrou. Rychlost nabíjení přes počítač není taky moc oslňující, tudíž doporučuji ke GoPru dokoupit taky adaptér do 220V nebo použít ten z vašeho jablečného zařízení. Při použití adaptéru z iPhonu, kterého jsem využil já, se doba nabíjení výrazně oproti nabíjení z počítače zkrátila. Pořád bych ale čekal, že se nabije ještě rychleji, když se přece tak rychle vybije.

Možná si budete myslet, že teda bude stačit dokoupit další baterie a budete mít vystaráno – omyl. Z vlastní zkušenosti, kdy jsem měl GoPro připevněné na autu, a potřeboval jsem vyměnit baterii, je postup následující: musíte samozřejmě zastavit a vylézt z auta, další krok je odšroubovat GoPro ze stojanu, vyjmout ho z framu, vycvaknout dolní přihrádku a vyměnit baterii. Pak postupujete opačně – zavřít zpět do framu a připevnit zpátky na stojan. Zde ale přichází zrada, málokdy se vám totiž podaří GoPro nasměrovat stejně, jako bylo. Při finální editaci videa se tedy budete muset smířit s viditelným přechodem. Navíc nová baterka vyjde asi na osm stovek.

 

Závěr

Jak jsem již zmínil v nadpisu, kamera je bezesporu malá, ale šikovná. Integrace s aplikací je jedná z nejsilnějších stránek nového GoPra. Dále bych rád vyzdvihnul opravdu kvalitní stabilizaci videa (o čemž nás přesvědčil i Adam Jeřábek) a lepší, než průměrné záběry ve tmě. Kdybych na této kameře mohl změnit jednu jedinou věc, tak je to větší baterie. Aktivní displej si kus výdrže ukousne a ve výsledku vám zbude cca hodina na záběry se střídavě zapnutým a vypnutým displejem, což není moc. Kdybych měl této malé, šedé krabičce udělit hodnocení od 1 do 10, zasloužila by si ode mě 9 bodů.

Kameru nám na testování zapůjčila společnost GoHD.cz, což je oficiální distributor akčních kamer GoPro v Česku a na Slovensku.

hero6_fb

Dnes nejčtenější

.