Zavřít reklamu

V posledních letech se podle statistik výrazně zvýšil počet autonehod způsobených nepozorností chodců, kteří se vrhají pod kola automobilů jen kvůli tomu, že více pozornosti věnují obrazovce svého telefonu než dopravnímu provozu. Dokonce některé nehody měly pro chodce fatální následky. Právě kvůli alarmujícímu nárůstu počtu těchto nehod se Honolulu na Havajských ostrovech rozhodlo zasáhnout proti takzvaným „smartphonovým zombíkům“ novým zákonem.

Honolulu se od zítřka stane prvním městem, kde mohou chodci za to, že se dívají na obrazovku smartphonu při přecházení přes ulici či silnici, dostat pokutu. Havajské úřady několik měsíců pracovaly na návrhu zákona, jehož cílem je přimět chodce, aby se při přecházení přes silnici přestali dívat do telefonu. Starosta dal koncem července zákonu zelenou, a jak upozorňuje New York Times, zákon vstoupí v platnost už zítra.

V zákonu je uvedeno, že žádný chodec nesmí při přecházení ulice či silnice sledovat mobilní elektronické zařízení. Povoleno je pouze telefonování, a to pouze za podmínky, že bude chodec sledovat dopravní provoz okolo sebe. Výjimka nastává v okamžiku, kdy člověk musí zavolat 911 a kdy reaguje na nouzové situace.

Pokuta za první přestupek činí 35 dolarů, za druhý 75 dolarů a za třetí 99 dolarů. Je pouze otázkou času, kdy podobný zákon zavedou i ostatní velká města.

smartphone fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: TechCrunch

Související články

Dnes nejčtenější