Zavřít reklamu

Fotoaparáty v chytrých telefonech se za poslední roky dostaly na takovou úroveň, že jsou již schopny mnohdy nahradit lepší kamery. S příchodem iPhonu 6s jsme se dočkali podpory 4K a u většího modelu optické stabilizace obrazu, letos se díky novému formátu HEVC a výkonnému čipu A11 Bionic naučil iPhone 8 natáčet 4K při 60 fps a už od loňska jsou telefony od Applu voděodolné. Pokud tedy vše skombinujeme, stává se iPhone v mnoha ohledech naprosto dostačujícím zařízením na pořizování kvalitního videa.

S rostoucí oblibou natáčet různé vlogy, kdy autor zachycuje především sebe a zároveň k tomu i své okolí, nemusí být iPhone pro tento formát zrovna ideální, a to především z hlediska ergonomie. Na scénu tak nastupují různé selfie tyče a jiné držáky, které neustálé držení iPhonu a natáčení jím značně ulehčují. Ještě lepší jsou ale kvalitní stabilizátory do ruky, díky kterým se iPhone nejenom dobře, ale také významně přispívají k lepší stabilizaci videa a nabízí různé funkce, díky kterému se videozáběry z telefonu posunou na další úroveň. Jedním příkladným stabilizátorem je i Feiyu Vimble C, na který se dnes podíváme.

Vimble C je 3osý elektronický stabilizátor, který je do každého směru možné natočit o 320°. Jeho tělo tvoří ergonomicky tvarovaná rukojeť spolu s horní částí, která se skládá z rychloupínacího držáku na telefon či akční kameru a ze tří os – pro otáčení, natočení a naklopení. Na samotném držáku, tedy na hlavním těle, najdeme vpředu joystick a spoušť, na boku USB port, na zádech přepínač a na spodní straně se skrývá 1/4palcový závit, který v případě potřeby poslouží pro uchycení na stativ. Držák pro telefon zase potěší vypolstrováním, a to obzvláště po zjištění, že výrobce doporučuje umisťovat telefon na stabilizátor bez obalu.

Po umístění telefonu do rychloupínacího držáku je potřeba vyvážit osu pro natočení – stačí jen povolit upevňovací šroub a posunout příčné rameno buďto doprava nebo doleva. Až poté můžete stabilizátor zapnout, čímž se upevní poloha telefonu do přesné roviny díky elektronické stabilizaci. Následně už na telefon není potřeba (a ani by se nemělo) sahat, protože jeho polohu a náklon ovládáte skrze joystick na stabilizátoru. Telefon můžete joystickem naklánět do stran nebo dopředu a dozadu. Ruku v ruce s tím můžete do všech stran naklánět samotný stabilizátor, přičemž telefon stále drží na jednom místě (záleží však na nastavení). Tlačítkem pod joystikem pořídíte fotografii nebo delším podržením zahájíte natáčení. Přepínačem na zadní straně rukojeti pak ukazováčkem ovládáte digitální zoom.

Zmiňovaný přepínač však neslouží jenom k přibližování nebo oddalování, při jeho stisknutí získáváte funkce, díky kterým dává stabilizátor opravdový smysl. Jedním stisknutím se totiž přepnete do režimu panorámování a naklopení, kdy je osa natočení fixovaná, a tudíž čočka kamery sleduje ruční pohyb uživatele. Opětovným stisknutím se přepnete do režimu panorámování, kdy je fixovaná i osa naklopení. Dlouhým podržením přepínače se aktivuje režim uzamčení, kdy je telefon naprosto fixovaný a čočka fotoaparátu směřuje neustále jedním směrem, ať otáčíte stabilizátorem, jak chcete. Právě režim uzamčení je jedním z nejzajímavějších a díky němu se dají pořídit skutečně plynulé záběry.

K tomu, abyste většinu funkcí stabilizátoru skutečně využili, je potřeba si do telefonu nainstalovat aplikaci Feiyu ON. Po spárování Vimble C s iPhonem sice můžete využít nativní aplikaci Fotoaparát, v té však můžete jen tlačítkem na stabilizátoru pořídit fotografii nebo zahájit nahrávání, kdy je však potřeba se ručně přepnout do režimu videa. Bohužel přibližování skrze zadní přepínač nefunguje a stejně tak nemůžete využít funkce pro Panorámování nebo automatické sledování obličeje. Právě proto je lepší sáhnout po aplikaci Feiyu ON, která je ke stažení zdarma.

Ačkoli aplikace podporuje všechny funkce stabilizátoru a nabízí i různá nastavení navíc, ve skutečnosti příliš povedená není. V první řade mi docela často padala, což ale mohlo být prozatímní neoptimalizací pro iOS 11. Její uživatelské rozhraní také není příliš nejvydařenější, i když na tom není potřeba tak lpět. Co mi ale skutečně chybělo, byla absence podpory pro 4K. Skrze aplikaci totiž lze nahrávat videa maximálně v 1080p (Full HD) při 60 fps, což majitele iPhonů 6s a novějších zamrzí.

Na druhou stranu poměrně užitečná byla funkce pro automatické sledování obličeje, kdy si aplikace ve spolupráci se stabilizátorem hlídají, abyste vy nebo jiná natáčená osoba byli neustále v záběru. Podobně je v aplikaci možné si přizpůsobit expozici, vyvážení bílé a také ISO. Nějaký ukazatel konkrétních hodnot však nečekejte, vše se upravuje na posuvníku bez jakéhokoli dodatku informací. Aktivovat si můžete i přisvícení bleskem nebo přidávat různé filtry. Podobně jako v nativní aplikaci, se i ve Feiyu ON můžete přepínat na různé režimy od panorama, timelapse až po noční režim. V nastavení určujete rozlišení a snímkovou frekvenci pro video, aktivujete mřížku a vodoznak pro fotoaparát a stejně tak můžete upravit nastavení samotného gimbalu, a to i včetně aktualizace jeho firmwaru.

Závěr

Zatímco aplikace by si zasloužila vylepšení, samotný Vimble C je jednoznačně povedený a nemám mu v podstatě moc co vytknout. Snad jen rychlost nabíjení by na tom mohla být o krapet lépe. Zatímco na jedno nabití mi gimbal vydržel necelých 5 hodin aktivního používání, zpět na 100 % se skrze přibalený microUSB kabel nabíjel 4-5 hodin. Hmotnost 420 gramů není vůbec špatná hodnota a stabilizátor se nijak moc nepronese, i když jednou se přehození z ruky do ruky nevyvarujete. Gimbaly jako takové jsou ale podle mého názoru především pro nadšence, co rádi v jednom kuse natáčí videa a rádi si je následně nějak upravují. Pokud tedy mezi ně patříte, pak s Vimble C chybu neuděláte, stabilizátor je to skutečně povedený a v případě aplikace doufejme, že se brzy dočkáme aktualizace.

Související články

Dnes nejčtenější