Recenze Hydrao: chytrá sprcha, která vám ušetří vodu i peníze

Kdyby vám někdo před pár lety řekl, že má doma chytrou sprchu, asi byste si poklepali na čelo. V dnešní době je ale chytré již v podstatě vše okolo nás. Máme chytré telefony, hodinky, náramky, oblečení, reproduktory, vysavače, a dokonce už i sprchy. Jednou takovou je i Hydrao, která je schopna vám snížit spotřebu vody a zároveň vám tak výrazně ušetřit peníze. A právě chytrá sprcha Hydrao se nám dostala i do redakce na otestování, tak se na ni pojďme mrknout.

Hlavice

Na první pohled působí Hydrao jako klasická sprchová hlavice. V balení se kromě sprchy ukrývá jen kraťoučký manuál, který vás seznámí s tím, jak hlavici namontovat a nastavit. Instalace je více než jednoduchá, stačí jen odmontovat starou hlavici a našroubovat Hydrao. Závit je klasický, tudíž vám bude sedět na každou sprchovou hadici.

Hlavice je zpracovaná kvalitně. Drtivou většinu těla tvoří nerezová ocel, která je navíc ošetřena patentovanou vrstvou zabraňující usazování vápníku. Na hlavici se tak netvoří vodní kámen a tím je zaručena její bezchybná funkčnost i po dlouhém používání. Překvapit vás může jen o malinko vyšší hmotnost, která však není rozhodně na škodu. Voda z hlavice vychází dohromady padesáti otvory a proud je skutečně silný. Nikoli však přehnaně, nýbrž tak akorát příjemně.

To nejzajímavější na Hydrao je, že během sprchování svítí na základě množství spotřebované vody mění barvu. Hlavice rozlišuje celkem čtyři různá rozmezí spotřeby, přičemž v každém rozmezí svítí jinou barvou a při překročení posledního bliká. Pro lepší představu níže uvedu, jaká rozmezí, a k nim přiřazené barvy, mám nastavená já.

 • 0 – 9 litrů: zelená
 • 9 – 18 litrů: modrá
 • 18 – 27 litrů: žlutá
 • 27 – 39 litrů: červená
 • 39 a více litrů: bliká červená

Určitě vás tak napadla otázka, kde Hydrao bere na rozsvícení LED diod energii. Rovnou vám prozradím, že žádné baterie nejsou potřeba. Sprchová hlavice si vytváří energii z proudu vodu, který roztáčí vestavěnou turbínku. Ta pohání nejenom LEDky, ale také Bluetooth čip, díky kterému hlavice komunikuje se smartphonem. Aby ale energie vznikala, musí se turbínka otáčet dostatečně rychle, k čemuž je zapotřebí minimální tlak vody 1,2 baru.

Tip: Pokud nevíte, zdali doma máte dostatečný tlak vody, lze to jednoduše změřit. Stačí položit vaši aktuální sprchovou hlavici na dno vany, pustit vodu plným proudem a změřit výšku, do jaké voda dosáhla. Dostatečné je už i 0,5 metru.

Z kontextu tak vyplývá, že Hydrao komunikuje s telefonem jen v momentě, kdy skrze ni teče voda. Telefon však není potřeba při každém sprchování brát s sebou do koupelny. Hlavice má totiž vlastní paměť, do které je schopna zapsat až 1000 sprchování. Ve výsledku tak stačí, když před sprchováním aplikaci v telefonu zapnete jen jednou za čas a všechna data se vám synchronizují.

Aplikace

Už v odstavcích výše jsem nakousl, že k nastavení a sledování statistik z hlavice je potřeba si do telefonu stáhnout aplikaci. Ta nese název Hydrao Smart Shower a je pochopitelně zcela zdarma. Aplikace je skutečně jednoduchá, přehledná a snadno pochopitelná. V současné době je nicméně potřeba si v ní vystačit s angličtinou. Od českého zastoupení však už nyní víme, že brzy přibude lokalizace do češtiny a s tím i podpora českých korun (nyní jsou v nabídce jen eura a dolary).

Ještě, než začnete cokoli nastavovat, je vhodné si udělat si tzv. benchmark sprchu. Během té byste se měli sprchovat jako za standardních podmínek, abyste Hydrao přesně ukázali, jaká je vaše spotřeba vody během jednoho sprchování. Na základě výsledku vám pak aplikace doporučí hodnoty rozmezí tak, abyste skutečně ušetřili vodu i peníze.

Pokud vás bude zajímat i cena vaší jedné sprchy, je možné si v nastavení zadat cenu v € za jeden metr krychlový vody. Jestliže jste schopni zjistit i počet KWh, který je potřeba k tomu, abyste ohřáli jeden litr vody na 38 °C a stejně tak i cenu jedné KWh v €, pak můžete vyplnit i ty. Díky tomu tak získáte skutečně podrobný přehled, kolik jste vás stálo posledních 10, 20, 100 nebo 1000 sprchování.

V aplikaci naleznete i grafy spotřeby. Snadno se tak můžete zpětně podívat, kolik litrů vody spotřebovalo které sprchování a průměrné hodnoty, ceny přehledy za posledních deset, dvacet, sto a tisíc sprch. Jediné, co mi zde pro lepší přehlednost chybí, jdou datumy nebo ještě lépe časy, kdy byly jednotlivé sprchy uskutečněny. Nicméně vzhledem k faktu, že hlavice je schopna zajistit si energii jen v momentě, kdy je skrze ní proudí voda, by asi ani nebylo možné neustále udržovat aktuální čas, který by se spolu s údajem o spotřebě během sprchování zaznamenal.

Nechybí samozřejmě ani sekce, kde je možné upravit si jednotlivá rozmezí a k nim přidružené barvy, kterými má hlavice svítit. Na výběr je dohromady 8 barevných odstínů od zelené, přes fialovou až po žlutou, přičemž je možné nastavit i to, aby Hydrao nesvítila vůbec. Každé barvě se přiřazuje vždy horní hodnota rozmezí. Změny se do hlavice nahrají v momentě, kdy e budete sprchovat a telefon se spuštěnou aplikací bude v dosahu.

Poslední částí aplikace je sekce, kde je možné v reálném čase sledovat spotřebu vody aktuálně prováděné sprchy. Pokud si tedy chcete svůj iPhone 7 nebo iPhone 7 Plus vzít s sebou do koupelny a sledovat na litr přesně, kolik vody jste vyplýtvali, pak můžete. Po dokončení pak stačí jen potvrdit, že jste vysprchovaní a aplikace vám ukáže výslednou spotřebu i cenu provedené sprchy a případně vás i upozorní na vysokou spotřebu nebo naopak pochválí za to, že šetříte.

Závěr

Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, chytrá sprcha Hydrao vám skutečně dokáže ušetřit vodu i peníze. Čtyřčlenná rodina ušetří průměrně až 5000 Kč za rok, což znamená, že investice do sprchy se vám vrátí do 6 měsíců. Navíc díky Hydrao nechráníte jen vlastní peněženku, ale i celé životní prostředí. Barvy, kterými hlavice svítí, jsou i skvělá „škola hrou“ pro děti, kterým se svítící sprcha rozhodně zalíbí, a navíc budou vědět, že například po rozsvícení červené mají sprchování ukončit.

Sám za sebe nemám Hydrao v podstatě co vytknout. S přítelkyní jsme si hlavici skutečně oblíbili a oba nás naučila sprchovat se rychleji a být tak úspornější. Aplikaci v mobilu bereme spíše jako bonus, jelikož ji můžeme jednou za čas otevřít a podívat se na přehled. Stěžejní je ale pro nás kvalita hlavice a pak světelná upozornění, která nám přibližně oznamují, v jaké fázi spotřeby při aktuálním sprchování jsme.

|
2
Leitz

Diskuze

  Čítal som to len tak zbežne.
  No mysleli nato, ze sprchu používajú viacery ľudia. U nas napríklad 2 dospelý a jedno dieťa.
  Ja miniem menej vody ako priateľka. Priateľka ma dlhé vlasy a tak minie viac vody. Chlapec 9r len vojde do sprchy a uz je von.
  To by mal mat každý vlastnú hlavicu? Ci kazdy by mal mat 7ku a viac aby si prepol užívateľa priamo v sprche? ??

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

mobimover_fb
Recenze programu EaseUS MobiMover Free: správa dat jednoduše
imyfone_tunesfix_Fb
Recenze programu iMyFone TunesFix: zbavte se problémů s iTunes jednoduše
Leitz adapter USB-C to USB-A FB
Leitz Complete USB-C: kvalitní a levnější alternativa originálních redukcí a kabelů od Applu
Apple TV 4K
Recenze Apple TV 4K: Plnohodnotné multimediální centrum do vašeho obýváku
Neobear AR Globe FB
Recenze Neobear AR Globe: když vám rozšířená realita představí celý svět
Apple HomePod recenze FB
Recenze HomePod – skvělý poslech s mnoha kompromisy
Klipsch R6i
Recenze Klipsch Reference R6i II: zvuk který vás bude bavit
Nimbus Photo
Recenze herního ovládače SteelSeries Nimbus: Užijte si vaše oblíbené hry z jablečných zařízení na maximum
Neobear World’s Tour omalovanky FB
Recenze Neobear World’s Tour: chytré omalovánky, které ožijí díky rozšířené realitě
Mophie Charging Base FB
Recenze Mophie Charging Base: rychlá bezdrátová nabíječka šitá na míru novým iPhonům
Marve Last
Recenze hry Marvel Strike Force: Zamiluje si ji nejeden fanoušek komiksů
aw_spigen_hoco_fb_ipouzdro
Recenze tvrzeného skla hoco. a obalu Spigen pro Apple Watch se slevovým kódem pro naše čtenáře
Bugatti Londra iPhone X brown FB
Bugatti Londra: kvalitní a dvakrát levnější alternativa k originálnímu koženému obalu od Applu
qnap-ts453bt3-fb
Recenze QNAP TS-453TB3 – možnosti špičkové konektivity
Shadowgun Legends
Zahráli jsme si Shadowgun Legends. Jak tento dlouho očekávaný titul dopadl?
Neobear Popup Zoo FB
Recenze Neobear Popup Zoo: když rozšířená realita učí děti základy angličtiny a přírodovědy
Extremne odolny obal FB 1
Tank mezi obaly. S tímto pouzdrem přežije váš iPhone i ty nejextrémnější podmínky
iWant Type-C Pro Hub FB
Recenze iWant Type-C Pro: tohle je ten nejpraktičtější hub pro MacBook Pro
Leitz