Zavřít reklamu

Za oknem padá kapka za kapkou a když se tak dívám na svého psa, celkem chápu přísloví o počasí, ve kterém byste ven ani psa nevyhnali. Je přesně ten den, kdy si chcete uvařit teplý čaj a zalézt do postele a tak přesně to dělám, ovšem do ložnice sebou beru reproduktor Riva Arena, který mám už nějaký ten den doma na recenzi. Ještě než připojím repráček do své Wi-Fi sítě říkám si, jak to bude mít chudák složité. Venku šero, doma naprostý klid a i ten pes spí a spí. Budu se tak mnohem víc soustředit na jediný podmět v okolí a tím bude hudba, hudba linoucí se z Riva Arena. Sám jsem zvědavý co z toho bude, reproduktor je rozehraný a tak nezbývá než jej pořádně otestovat.

Již při připojování mi padne do očí hned několik možností jak můžete těžké a masivní kovové tělo připojit ke svému zařízení, abyste do něj přenesli oblíbenou hudbu. Neexistuje totiž v podstatě možnost připojení, která by chyběla. Na výběr máte od AirPlay, Bluetooth, 3,5mm jack konektoru, USB až po Spotifiy Connect nebo Wi-Fi připojení. Riva navíc může v rámci vaší sítě fungovat buď jako součást AirPlay systému a nebo pokud máte z nějakého zvláštního důvodu Android, pak stačí nastavit vše jako Chromecast. Reproduktor se připojuje především do wifi sítě, tam pak funguje jak přes AirPlay tak přes ChromCast. Výhodou připojení přes Chromcast (pomocí GoogleHome APP) je možnost párovat reproduktory do skupin a hrát do těchto skupin pomocí aplikací které podporují ChromeCast jako Spotifi, Deezer a podobně. Pomocí aplikace Riva Wand pak můžete poslouchat hudbu dokonce přímo z vašeho DLNA serveru. Reproduktor přitom dokáže přehrávat hudbu až do kvality Hi-Res 24-bit/192kHz, což u kompaktních reproduktorů s integrovaným zesilovačem není zrovna standardem.

Co může být pro někoho zásadní je fakt, že Riva Arena je Multi-Room reproduktor, což znamená, že si můžete po bytě umístit několik reproduktorů a jednoduše se mezi nimi přepínat a přitom jak budete plynule procházet domem nebo bytem budete poslouchat skladbu na reproduktorech v jednotlivých pokojích, případně pokud uděláte domácí párty, stačí zapnout streamování hudby z vašeho iPhonu nebo Macu do všech repráků najednou. Pokud byste chtěli domácí párty vyměnit za párty u bazénu kde zrovna nemáte k dispozici zásuvku, stačí si dokoupit externí baterii, která se připojí k Riva Arena do spodní části tak, že reproduktor s baterií tvoří jeden kus, který dokáže přehrávat hudbu až dvacet hodin. Pokud naopak chcete nabíjet své zařízneí přímo z reproduktoru, máte možnsot a to jak v případě kdy jej používáte zapojený do zásuvky nebo s externí baterií. Přes integrované USB můžete v obou případech nabíjet své zařízení. Abych nezapoměl, když už jsme u toho bazénu, reproduktor je odolný proti stříkající vodě, takže i kdž se párty zvrtne, nemusíte se o reprák bát.

IMG_1075

Design reproduktoru rozhodně neurazí, ale ani nějak významně nefascinuje na první pohled. Jedná se o poměrně střídmý design, který se hodí do vašeho domu ať už jej máte zařízený v jakémkoli stylu. Samotné tělo reproduktoru je tvořeno z horní plastové části s ovládacími prvky a kovového obalu, pod kterým je šest samostatných reproduktorů. Spodní část je pak poměrně masivní a reproduktor je postaven na velké gumové podložce, která odruší rezonance a to i v případě, kdy dáte reproduktor například na noční stolek nebo na něco, co není z masivního materiálu. Reproduktor je na své rozměry poměrně těžký, váží 1,36Kg a na první pohled je velmi masivní a konstrukce působí kvalitním dojmem.

Před rokem jsem byl s tátou na Rogeru Watersovi když znovu stavěl zeď a před pár dny jsem s ním vyrazil do kina na Davida Gilmoura, který si sám pro sebe vybrnkával ty nejlegendárnější kytarové rify v historii uprostřed Pompejí. Oba tyto pány spojuje kromě Pink Floydu ještě jedna věc, oba totiž milují hudbu, milují ji tak moc že jsou schopni nahrávat ve tři ráno uprostřed opuštěného kostela jen proto, protože je v něm dokonalá akustika. A protože já miluju jejich hudbu, řekl jsme si že právě Pink Floyd budou tím prvním co rozezvučí Riva v mé ložnici. Floydy mám neposlouchané především z auta, kde rozezvučí Naim for Bentley a já jsem celou cestu z Prahy do Bratislavy v naprostém tranzu. To jsem samozřejmě od bezdrátového kompaktního repráčku nečekal, ale přesto jsme se dočkal něčeho, na co bych nepomyslel ani ve snu.

IMG_1080

Riva hraje přesně tak, jak mají Pink Floyd znít. Nic není umělé, nic není zastřené a zvuk je hutný a neobyčejně vyvážený. Samozřejmě při hodnocení zvuku opět jako vždy přihlížím k ceně, velikosti a určení reproduktoru. Pokud by stejný zvuk mělo audio za 15 000€, asi bych se tak nerozplýval, ale od malého kompaktního reproduktoru jsme skutečně čekal v podstatě to stejné co od všech předchozích. Ovšem Riva Arena je jiná, díky svým šesti reproduktorům rozmístěným do tří stran v úhlu devadesáti stupňů se jednak částečně ztrácí fakt, že zvuk nevychází ze dvou ale pouze z jednoho reproduktoru s čím mám u většiny běžných Bluetooth a Multiroom reproduktorů zásadní problém, ale zvuk dokáže také vyplnit celou místnost a to díky technologii Trillium. Ta označuje, že má reproduktor levý a pravý kanál o které se starají vždy dvojice reproduktorů na pravé, respektive levé straně a také mono kanál, který hraje ze středu, tedy čelem k vám. Tím pádem dokáže v prostoru vzniknout virtuální stereo, které vyplní celou místnost.

IMG_1077

Zvuk je neobyčejně hutný, basy, středy a výšky jsou vyvážené a i když z Pink Floy přejdete na Awolnation, Moob Deep, Rick Rosse nebo si jen tak pro zajímavost pustíte Adele nebo starou Madonu, která měla neskutečný mastering, nebudete zklamáni. Vše zní tak jak to chtěli umělci a to je to, co se mi na reproduktorech skutečně líbí, nemusí si totiž na nic hrát a nevylepšují uměle hudbu.

Osobně si myslím že Riva Arena je pro lidi, kterým jde o skutečně kvalitní poslech ve velmi kompaktním tělě. Měl jsme možnost testovat reproduktory stejné velikosti za desítky Euro, ale také za desítky tisíc korun a upřímně mě nenapadá žádný, který by měl tak vyvážený a především pak hutný zvuk. Za Rivou stojí poměrně silný příběh lidí, kteří milují hudbu, lidí, kteří chtějí aby hudba hrála tak, jak ji umělci nahráli a upřímně na to, že se tato parta rozhodla dělat běžné reproduktory, které si můžete koupit za pár tisíc, se jim to neskutečně daří. Na reproduktory Riva musíte být vyspělí, nesmíte používat ekvalizér, ale milovat hudbu tak, jak ji nahráli ti, které posloucháte. Riva nenabízí reproduktory pro lidi, kteří první co hledají na obalu je obrovské logo SUPER BASS, ale pro lidi, kteří mají něco naposloucháno a kromě svého sterea v obývacím pokoji chtějí něco do pracovny, dílny nebo do ložnice. Riva Arena je reproduktor, který budete milovat, pokud milujete hudbu v její nejčistší podobě.

IMG_1074

Dnes nejčtenější

.