Zavřít reklamu

Po včerejším uvolnění nového iOS 11 jste nás bombardovali dotazy, zda je bezpečné tuto aktualizaci nainstalovat i na iPhone 5s. Jak totiž všichni víme, telefon z roku 2013 je nejstarším a pravděpodobně jedním z nejhorších zařízení, na které si nový iOS 11 nainstalujeme. Mohlo by se tak stát, že se funkčnost telefonu s ohledem na náročnost systému zhorší. Podle všech dostupných měření to však vypadá, že se toho obávat nemusíme.

Většina aplikací, které na novém iOS 11 v iPhonu 5s běží, se sice mírného zpomalení dočkala, nicméně se nejedná o žádnou katastrofu. Jedná se totiž o setiny či desetiny vteřiny, které vás při běžném užívání telefonu prakticky nijak neomezí. Na přesné časy se však podívejte v tabulce, kterou jsme převzali z webu Appleinsider.

Jak tedy můžete vidět sami, rychlost vašeho iPhone 5s se s přechodem na iOS 11 nijak výrazně nezhorší. Největší skok je u tzv. tvrdého restartu, kdy telefon pomocí stisknutí Home Buttonu a Power Buttonu zároveň (na iPhone 7 Home Button + tlačítko hlastiosti) zrestartujete. Protože je však využití této metody v porovnání s ostatními aplikacemi opravdu mizivé, 12 sekund navíc jednou za čas bez problému oželíte.

Hlavní novinky v iOS 11 na screenshotech:

Vhodným nastavením telefon výrazně zrychlíte

Pokud se však s rychlostí 5s nehodláte smířit, zkuste si trochu pohrát s nastavením. Pokud v něm půjdete do Obecné > Zpřístupnění a zapnete Omezit pohyb, můžou se vám drahocenné desetiny nastřádat. Můžete taky zkusit některý z našich dalších typů z tohoto článku. Je však možné, že i přes všechny naše rady váš iPhone nezrychlíte. Telefon má totiž jen 1GB RAM paměti, která se v porovnání s 2 až 3GB RAM v nových telefonech jeví jako mezník únosnosti.

Uživatelé modelů 5s se musí smířit krom lehkého zpomalení systému i s řadou funkcí nového iOS 11, které nejsou na jejich telefonech podporovány. Neužijí si tak například ARKit, některé funkci Siri či si s telefonem nespárují LTE verzi nových Apple Watch. Pokud se však přes tato omezení přenesou, budou s iOS 11 na jejich telefonu vesměs velmi spokojeni.

iOS 11 iPhone 5S

Související články

Dnes nejčtenější