Zavřít reklamu

Jak se zdá, Apple není zdaleka jedinou společností, která je aktivní v odvětví rozšířené reality. ARKit tu máme již několik měsíců a jeho finální vydání se blíží společně s novou verzí iOS. Nyní se do hry rozhodl vstoupit i Google, se svým projektem ARCore. Jedná se také o devkit, který je zaměřený na vývoj aplikací a nástrojů s rozšířenou realitou pro telefony s operačním systémem Android. Byť je vize Googlu zajímavá a konkurence v tomto odvětví bude třeba, je zde hned několik důvodů, proč to bude mít Google s implementací a rozšířením velmi těžké.

V první řadě se jedná o hardwarovou podporu. ARKit od Applu to má velmi jednoduché, neboť má Apple 100% kontrolu nad hardwarem, pro který ARKit připravuje. Jediné co je pro vývojáře důležité je informace, že rozšířená realita na platformě Applu bude fungovat na všech zařízeních s procesory A9 a novějšími. V případě Googlu je však situace diametrálně odlišná. Google má kontrolu jen nad hardwarem ve „svých“ telefonech Pixel, jinak si může každý výrobce zvolit co chce. A připravovat platformu na roztříštěný ekosystém bude velmi složité. Hardwarové limitace však nejsou jediným problémem. Dalším, a stejně podstatným, bude software.

V případě Applu bude ARKit a jeho výtvory fungovat na iOS 11. Jak všichni víme, uživatelé iOS zařízení jsou poměrně disciplinovaní a své telefony/tablety aktualizují velmi rychle a ve velké míře. Dá se tedy očekávat, že cílová skupina zákazníků pro produkty z ARKitu bude opravdu obrovská (bavíme se o stovkách milionů kompatibilních zařízení). V případě Googlu to bude přesně opačně. Softwarové aktualizace jsou na platformě Android velkou nevýhodou. Každý výrobce si totiž sám určí, které modely nový software dostanou a které nikoliv. Tzv. adoption rate (tedy hodnota přechodu na nový systém) je na Androidu velmi nízká. Vývojáři ARCore aplikací tak budou značně limitování ve velikosti cílové skupiny, která bude oproti Applu minimální.

Pro podporu rozšířené reality se totiž budou muset sejít jak hardwarové, tak softwarové specifikace a to bude na takto roztříštěné platformě velmi složité. Tento proces bude vyžadovat značnou míru kooperace mezi jednotlivými výrobci a Googlem. Je vůbec otázka, zda-li má celá platforma nějakou budoucnost, neboť je zde mnoho proměnných, na kterých je finální kompatibilita závislá. Z hlediska zákazníka je konkurence v tomto odvětví přínosná byť se může zdát, že je Apple oproti Googlu napřed, minimálně v oblasti velikosti potenciálních zákazníků. Uvidíme, jak se bude snaha Googlu vyvíjet dál.

22575-27473-arobertson_170829_1953_0001-l

Zdroj: Appleinsider

Dnes nejčtenější

.