Zavřít reklamu

Česko i Slovensko aktuálně zasáhly největší horka za celé prázdniny, a tak se všichni snažíme dostat někam k vodě, abychom se co nejrychleji zchladili. Pokud ale musíte pobíhat někde po městě, být v práci nebo dokonce cestovat městskou hromadnou dopravou bez klimatizace, pak se můžete přehřát nejenom vy, ale také váš smartphone nebo tablet. Mobilní zařízení se totiž s vysokými teplotami moc v lásce nemají a stejně tak nesnesou pobývat dlouhou dobu na přímém slunci. Pojďme si tedy nyní shrnout, jak bychom se měli ke svým iPhonům, iPadům nebo jiným smartphonům či tabletům při takto vysokých teplotách chovat.

Hned na úvod si musíme říct jednu nemilou informaci, podle Applu je totiž provozní teplota všech iPhonů, iPadů a iPodů  0° C až 35° C a i když telefony fungují i ve vyšších neob naopak nižších teplotách, nemáte si v podstatě na co stěžovat, když přístroj přestane při takové teplotě fungovat. V současné době teploty atakují 40° C a v autě snadno přesáhnou i 45° C, což je maximální teplota, při které je možné telefon skladovat ve vypnutém stavu. Pokud se vám tedy v současné době objeví známé varování o tom, že není možné telefon používat z důvodu vysoké teploty, není to nic neobvyklého a přístroj tak chrání sám sebe, aby nehrozilo jeho fyzické poškození.

Nemusíte se tedy bát toho, že se telefon poškodí vysokou teplotou, pokud se již podobné varování objeví, telefon vypněte a použijte až budete na chladnějším místě. To však neznamená, že jej máte strčit například do lednice nebo mrazáku, v těchto místech je většinou extrémní vlhkost, kterou rozžhavený telefon nasaje a hrozí jeho poškození. Zkrátka jej nechte několik minut vypnutý, dejte jej d chládku (většinou stačí stín) a poté jej začněte opět používat.

Nepoužívejte zbytečnosti a kožené obaly

Pokud chcete svůj telefon ochránit před tím, aby se sám přehříval, platí jednoduché pravidlo, vše co zvyšuje vybíjení baterie, zvyšuje také teplotu telefonu. Pokud jste tedy v opravdu vysokých teplotách, je vhodné nepoužívat funkce typu GPS, mobilní internet nebo například hrát náročné hry, s tím že nejnáročnější hry a aplikace jsou většinou ty, ve kterých najdeme reklamní bannery, jenž vytěžují procesor telefonu víc než samotná aplikace. Vyplatí se také vypnout v multi-taskingu veškeré aplikace, které aktivně nepoužíváte.

Snažte se také vyvarovat používání obalů, které ohřívání telefonu, přehrávače nebo tabletu ještě podporují. Pokud například používáte kožený obal, sami tušíte, že v současné době tím iPadu na teplotě příliš nepomůžete. Alespoň v době kdy s telefonem nebo jiným zařízením aktivně pracuejte, vytáhněte jej ze všch obalů a nechte na něj volně pourdit vzduch. Naopak pokud máte vodotěsný obal, pak není nic snadnějšího než telefon hodit do chladné vody, samozřejmě v obalu.

Displej – místo, které můžete skutečně poškodit

Jak tedy již víte, k fyzickému poškození telefonu důsledkem přehřátí nedojde, tedy alespoň ne pokud teplota nepřekročí skutečné extrémy nad padesát stupňů. Kde je naopak u všech tabletů, telefonů nebo přehrávačů společnosti Apple a také jakékoli jiné problém a hrozí skutečně hardwarové poškození je v oblasti displeje. Pokud necháte na displej celý den svítit slunce, může se objevit zežloutnutí displeje. To sice můžete zkusit reklamovat a je velice reálné, že bude vaše reklamace uznána, ale pokud nebude, příliš s tím nenaděláte. Displej může zkrátka při vystavení na přímém slunci v současných teplotách na některých místech zežloutnout. Dávejte si tedy pozor na to, kde telefon používáte a snažte se vyvarovat tomu, aby displej zůstal delší čas na přímém slunci. Pokud jste například na zahradě, položte telefon vždy displejem dolů a nevystavujte jej zbytečně přímému slunečnímu záření. U telefonu, tabletu nebo přehrávače stejně jako u další elektroniky platí v případě auta snadné pravidla, tedy stejné jako u psa nebo u dítěte. Nikdy jej nenechávejte v autě, kde může být teplota do dvaceti minut až 70 stupňů Celsia.  Displej otočte vždy směrem dolů. Přístroje se snažte taktéž držet odděleně aby mohlo teplo unikat a proudit kolem nich vzdůch. Není ideální, když dáte do jedné přihrádky v tašce nebo v autě dva telefony a tablet jako bonus. Raději je oddělte!

Jak správně nabíjet?

Pokud nabíjíte své zařízení, snažte se to dělat v co nejchladnější místnosti. Pokud nemáte chlazení, je ideální nabíjet například na WC nebo v koupelně, kde je chladněji než v ostatních částech bytu, respektive domu. Snažte se nepoužívat během extrémního horka 12W zdroj, ale použijte raději jen 5W zdroj. Tablet nebo smartphone tak sice budete nabíjet o nějakou tu minutku déle, ovšem bezpečněji a nebudete jej zbytečně přehřívat.

w0BhRho
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata:

Související články

Dnes nejčtenější