Zavřít reklamu

Myslíte si, že svět smartphonů ovládají jen dvě velké společnosti a zbytek se krčí ve stínu jejich slávy? Z části máte pravdu. Samsung a Apple totiž opravdu světovému trhu s chytrými telefony udávají směr a částečně ho ovládají. V minulých letech však na tento trh vstoupilo mnoho zajímavých společností převážně z Číny, kteří se mílovými kroky na tyto tradiční společnosti dotahují. Jejich výsledky jsou skoro až neuvěřitelné a jejich prodeje jim může závidět kdejaký tradiční podnik. Dokážou však tyto asijské firmy v závodě s Applem a Samsungem uspět? Nejnovější statistiky naznačují, že zcela jistě ano.

Jednou z nejambicióznějších společností, která si dala za cíl zaběhlé pořádky změnit, je bezpochyby čínský Huawei. Jeho telefony se mohou chlubit opravdu pěknými hardwarovou výbavou, kterou navíc nabízí za zlomek ceny konkurence. Právě touto politikou se dostal z nuly na popředí lukrativního trhu s chytrými telefony a momentálně zaujímá třetí místo. To mu však nestačí a sebevědomě prohlašuje, že chce ještě výš. Plány má totiž vskutku velkolepé. Do roku 2021 totiž plánuje své dosavadní dva soky předehnat a s přehledem získat post světové jedničky v tomto průmyslovém odvětví.

Optimismus je na místě

Jejich optimismu se nejspíš nemůžeme divit, meziroční dodávka telefonů Huawei totiž vzrostla o neuvěřitelných dvacet procent, kdežto konkurenci před ním vzrostly dodávky pouze v řádu jednotek procent. Huawei je nyní s tržním podílem 10,7% třetím největším dodavatelem a Apple před ním má jen 0,7% náskok. Samsung se však zatím obávat nemusí, jeho 22,1% se zdají být prozatím metou takřka neohrozitelnou.

Vraťme se ale k samotnému Applu. Ten už totiž podle nejrůznějších analytiků nervozně pokukuje přes rameno a v příštích několika čtvrtletích očekává své předběhnutí. Velký prim tu hraje samozřejmě jeho cena. „Huawei je v Asii, Evropě a Africe populární díky androidovým modelům, které jsou i v případě vlajkových lodí cenou pořád níže,“ hodnotí příčinu úspěchu čínské společnosti analytik ze společnosti Strategy Analytics.

smartphone-shipments-q3-2017-strategy-analytics

Rozhodující bude nejspíš trh v Číně

Velkým problémem, který může Apple též srazit na pozici bronzového medailisty, je silný pokles prodejů v Číně. Tam se totiž jeho zisk čtvrtletně snížil o zhruba 10%, což je v nejlidnatější zemi světa opravdu nezanedbatelné číslo. Není sice úplně jasné, jaké jsou příčiny tak strmého poklesu, nabízí se však varianta přechodu k levnější konkurenci, kterou právě Huawei je. Pokud však Apple nenabídne Číňanům něco, co je dokáže přivést zpět, může být tento trh do budoucna v této otázce hodně rozhodujícím.

Apple se však snaží, seč mu síly stačí. Zatím se to však projevuje na nesprávných místech. Aby si nezprotivil tamní vládu, zakázal v čínském App Store veškeré VPN aplikace, které čínským obyvatelům zajišťovaly soukromé připojení k internetu. Apple se sice brání tím, že dodržovat zákony dané země prostě musí, jeho myšlence lepšího světa to však rozhodně nepomůže. Na druhou stranu je jasné, že pokud by se v tomto problému Číně postavil, neztratí „jen“ své místo v čínské ekonomice, ale zcela jistě i druhou pozici v žebříčku se smartphony. Takhle má alespoň určitou šanci se situací na čínském trhu něco udělat.  Zda se však prudký propad podaří v brzké době zastavit je ve hvězdách.

Apple-Huawei-Fb

Zdroj: macrumors

Dnes nejčtenější

.