Zavřít reklamu

Patentová válka mezi Applem a Nokií sice letos v květnu skončila, neznamená to však, že z ní cupertinská společnost vyjde jen tak. Do Finska pošle rovné 2 miliardy dolarů (44 miliard korun). Vyplynulo to z pátečního oznámení finančních výsledků Nokie za druhý kvartál roku 2017. Firma se o penězích od Applu zmiňuje s tím, že určitá část již byla zaplacena.

Platba je součástí květnové dohody mezi Applem a Nokií, v níž se obě společnosti zavázaly hodit spory o duševní vlastnictví za hlavu a naopak spolupracovat ve prospěch zákazníků. Její částečné uskutečnění potvrdilo serveru Nokiamob.net tiskové oddělení Nokie. Ta Apple už v roce 2011 zažalovala za porušení jejích 32 patentů. Několik žalob podala nejenom ve Spojených státech, nýbrž i v řadě jiných zemí.

Právní bitva vyeskalovala až do takové míry, že se Apple rozhodl Nokii zažalovat rovněž. Vadilo mu, že Nokia převedla několik svých patentů na společnosti třetích stran, což ovšem neuvedla v licenční smlouvě. Učinila tak prý proto, aby mohla požadovat přemrštěně vysoké odškodné.

Handrkování naštěstí v květnu vystřídaly snahy o spolupráci. Obě společnosti uzavřely několikaletou licenční dohodu týkající se patentů. Znamená to, že Nokia poskytne Applu „určité síťové produkty a služby“, zatímco Apple na oplátku vrátí do svých obchodů produkty Nokie zaměřené na zdraví. Teď se zdá, že v Cupertinu museli navrch přidat i ony 2 miliardy.

„Jsme velmi rádi, že došlo k urovnání našeho sporu, a těšíme se na rozšíření obchodních vztahů se společností Nokia,“ prohlásil už v květnu provozní ředitel společnosti Apple Jeff Williams.

Apple zatím Nokii ze dvoumiliardové sumy zaplatil pouze část. Kromě doplacení částky samozřejmě i nadále musí platit licenční poplatky.

nokia-apple-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: MacRumors

Související články

Dnes nejčtenější