Zavřít reklamu

Adobe dnes představilo plán, po němž internetová obec dlouho volala. Společnost hodlá k roku 2020 kompletně ukončit podporu legendárního softwaru Flash, na kterém fungovala a stále funguje řada webových projektů. Znamená to stopku jak aktualizacím, tak distribuci. Zároveň vyzvala, aby vývojáři a další producenti obsahu začali s migrací na formáty HTML5, WebGL nebo WebAssembly.

Aby flashové weby fungovaly, je zapotřebí stáhnout si do prohlížeče plugin. „S raketovým rozvojem otevřených standardů HTML5, WebGL a WebAssembly v posledních letech zaznamenaly pluginy, mezi nimi i Flash, úpadek,“ stojí ve vyjádření společnosti. Zmíněné formáty jsou již tak vyspělé, že pluginů, a Flashe obzvláště, už dnes není třeba.

Flash samozřejmě nezmizí ze dne na den, ale i kdyby se tak stalo, na většinu uživatelů by to stejně nemělo bůhvíjaký vliv. Už dnes je Flash považován za zastaralý a bezpečnostně ne zrovna spolehlivý, a tak od jeho používání řada internetových uživatelů dávno upustila.

Své o tom vědí zejména majitelé Maců s macOS Sierra, kteří používají Safari 10. Apple totiž Flash do svého prohlížeče nepředinstalovává a dává přednost HTML5. Rovněž nikdy nebylo možné flashové obsahy zobrazit na zařízeních s iOS. Ani Google nechce zůstat pozadu, proto od poloviny loňského roku v Chromu končící formát také zrovna nevyzdvihuje.

Konec podpory se týká i Flash Playeru od Adobe, jenž se odjakživa potýkal s bezpečnostními problémy, kterým byli vystaven každý uživatel Macu nebo PC, jenž přehrávač používal. Přestože se Apple a Microsoft léta snažily od potenciálního nebezpečí své zákazníky ochránit, ideálního stavu nebylo dosaženo nikdy.

Apple bude s Adobe na záměru spolupracovat, oznámil to dnes na svém blogu WebKit. Chce se zasadit o hladký přechod od Flashe k otevřeným formátům.

Až do roku 2020 bude Adobe nadále Flash aktualizovat, přijít by mohly i nové funkcionality, pokud to situace bude vyžadovat. Zároveň však zahájí přípravy na konec jedné velké éry.

adobe-flash-kill2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: , , ,

Související články

Dnes nejčtenější