Zavřít reklamu

George Brandis, australský generální prokurátor, se setká tento týden se zástupcem Apple, aby společně projednali téma šifrování v souvislosti s vyšetřováním policejních a zpravodajských agentur. Brandis údajně naléhá na Apple, aby vytvořil zadní vrátka, která by umožnila bezpečnostním agenturám obcházet současné šifrování.

Apple souhlasí, že dobrovolně zadní vrátka vytvoří. Údajně se je to jedna z jeho hlavních priorit. Zároveň se George Brandis nechal pro Sky News slyšet, že se plánuje legislativa, která se právě šifrování bude týkat. Nově navržený australský proti-šifrovací zákon je údajně podobný britskému zákonu o vyšetřovacích pravidlech, který byl zaveden v roce 2016. Tento konkrétní zákon, známý také jako „charta sněmu“, byl v prosinci nejvyšším soudem Evropské unie vyhlášen jako nezákonný.

Apple zatím ještě veřejně nekomentoval australský zákrok proti šifrování. Nicméně je nepravděpodobné, že by ho podporoval. V případě zákona o vyšetřovacích pravidlech společnost z Cupertina kritizovala návrh zákona během jeho fáze návrhu a tvrdila, že nutit společnosti vytvářet zadní vrátka v šifrovaných službách, jako je iMessage, by mohlo ublížit občanům, kteří dodržují zákony.

Apple také strávil v loňském roce mnoho času argumenty proti podobným rozhodnutím ve Spojených státech. Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie, dokonce vyzval kalifornskou společnost, aby zrušila prodej iPhonů ve Velké Británii, pokud vláda zakáže end-to-end šifrování.

iPhone apps 17 FB

Dnes nejčtenější

.