Zavřít reklamu

Říkali jste si někdy, jak vlastně může fungovat Applu jeho měření kalorií a další kvanta údajů, které nám nabízí třeba v aplikaci Zdraví v telefonu či Apple Watch? Odpověď je vcelku jednoduchá. Již několik let provozuje Apple v rámci svého „fitness projektu“ speciální tajnou laboratoř, ve které za pomocí nejmodernějších postupů tyto informace shromažďuje a dále zpracovává až do té podoby, v jaké je známe i my. Začátkem tohoto týdne se jablečná společnost odhodlala k velmi vstřícnému kroku a vybrané skupince novinářů svůj Cupertinský fitness úkryt ukázala. Ti měli tak jedinečnou možnost zmapovat tyto doposud neprobádané končiny. Pojďme se tedy s jejich poznatky trochu seznámit.

Tuny získaného materiálu

Hned na úvod celé prohlídky se ředitel laboratoře Jay Blahnik pochlubil opravdu zajímavým číslem. Za těch pár let, co laboratoř funguje, dokázala shromáždit více než 33 tisíc hodin biometrických dat, ze kterých vychází veškeré fitness údaje a statistiky. Ty Apple získal prakticky jen od svých zaměstnanců, kteří se do tohoto projektu dobrovolně zapojují. Zajímavé však je, že mnohdy ani neví, co vlastně testují a co přesně je jim měřeno.

V zařízení pracuje celkem 13 lékařů, nespočet odborníků na cvičení a zdravotních sester. Ti se snaží díky získaným údajům vytvořit celistvý obraz fungování lidského těla a ten pak následně „zčitelnit“ pro technologie, které by jej měly později sledovat. „Jednoho dne byste se mohli posadit na pohovku k televizi a podívat se, kolik zrovna spalujete. Tělo je unikátní mechanismus a my jej musíme pochopit do nejmenšího detailu. Jiná cesta není,“ myslí si jeden z lékařů pracujících pro Apple.

Velká část Apple Watch se utvářela právě zde

Ředitel zařízení se dále rozpovídal o vzniku Apple Watch, které těží z velké části právě z tady získaných dat. Podle jeho slov postavil Apple laboratoř několik let před vydáním smartwatch, už tehdy s nimi však počítal. Dobu před vydáním Apple Watch pak jableční inženýři strávili zdokonalováním algoritmů a různých dalších ukazatelů, které dělají hodinky od Applu tím, čím jsou.

„Zaměstnanci věděli, že něco testují. Testy totiž probíhaly trochu jinak, než standardní sběr dat. Přesto však nikdo netušil, co vlastně testuje. Místo hodinek jsme je připojily k různým maskám a přístrojům, které nám potřebné údaje zajistily také velmi zdařile,“ zavzpomínal na vývoj Apple Watch první muž laboratoře.

Komplexnější sběr informací nenajdete

O tom, že je sběr informací opravdu velice propracovaný, nemůže být podle Blahnika pochyb. Apple dokonce v laboratořích vystavěl testovací klimatické komory, které uměle vytváří různé klimatické podmínky, ve kterých se sbírají specifická data nebo testují produkty. Zaměstnanci se tak ze slunné Kalifornie mrknutím oka přesunou na Aljašku či do Dubaje.

Čekají nás jablečné posilovny

Už na červnové WWDC oznámila jablečná společnost novou funkci, která zajišťuje kompatibilitu Apple Watch disponujících novou funkcí GymKit s různými cvičebními stroji v posilovně. Celý trik spočívá v bezdrátové synchronizaci vašeho zařízení s cvičebním strojem, který zaznamenává vaše hodnoty do statistik. Prozatím však není úplně jasné, kdy a jak budou dostupné fitness stroje právě s touto vychytávkou.

Tato funkce by byla zajisté velice atraktivní možností sledování tělesné aktivity například různými lékaři a odborníky v tomto oboru. Ze statistik by se totiž mělo dát vyčíst opravdu hodně a případné zdravotní neduhy tak odhalit ještě v zárodku. Ostatně, že jde Applu o naše zdraví opravdu hodně, svědčí i jeho snaha vytvořit jakýsi systém, který by shromažďoval všechny naše zdravotní záznamy na jednom místě. Pacienti a lékaři by tak měli o poznání lehčí náhled na celkový zdravotní stav a mnoho lékařských úkonů by se tak urychlilo.

Na otázku, zda právě Apple pracuje na něčem speciálním, co je zrovna ve fázi testování, reagoval ředitel vcelku tajemně. „Jsou věci, které trvají déle, než třeba Apple Watch,“ uzavřel otázku.

 

Dočkáme se tedy někdy v budoucnu další zajímavé novinky, která posune monitoring zdraví v této oblasti zase o krok dál? Podle chování Applu, který si na zdraví v poslední době opravdu zakládá, se něco takového dá čekat. Otázkou je jen, co to bude a kdy. Pokud už však projekt běží a je opravdu tak časově náročný, jak naznačil Blahnik, dají se od něj čekat velké věci.

Apple-Watch-Secret-Lab-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: idropnews

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější