Zavřít reklamu

Článek od PCexpres: Drtivá většina z nás ví, že bychom na svých počítačích a noteboocích měli mít nainstalovaný antivirový software pro zabezpečení alespoň základní ochrany dat. Platí to ovšem také v případě smartphonů a tabletů? A týká se to i iPhonů a iPadů?

Proč je třeba zamýšlet se nad bezpečností a antivirovou ochranou?

Je důležité si uvědomit, že smartphony nepoužíváme jen na telefonování a posílání zpráv. Podle Global Mobile Money Report z více než 2,6 miliard lidí používajících smartphony (přičemž toto číslo se v roce 2020 pravděpodobně zvýší na 6,1 miliard) je až 69 % použilo na internetové bankovnictví. Toto číslo je obrovským lákadlem pro hackery. A peníze nejsou tím jediným, co si musíme chránit. Fotky, emaily či komunikace s blízkými – to vše může být pro útočníky zajímavé.

Kde vznikají největší rizika?

1. Nedostatečně zabezpečené komunikační protokoly

Možnost být připojen 24 hodin denně s sebou přináší mnoho výhod, ale i rizik. Data přenášená „vzduchem“ je jednoduché odchytit. A i přestože existují šifrovací metody pro komunikaci přes smartphony, problémem zůstává, že pro většinu uživatelů je zabezpečená komunikace nedůležitá a spoléhají se na to, že se jim při běžném používání smartphonu nic nestane a bezpečnostní opatření se jich netýkají.

I nové technologie přenosu dat, jako například NFC protokol a RFID čipy mohou být během přenosu dat nabourané i bez toho, abyste si toho všimli a při odesílání fotek nebo jiných soukromých souborů se mohou ocitnout v rukou třetí strany, které nic nebrání v jejich zneužití.

2. Smartfonové viry

Na to, aby se do smartphonu dostal virus, stačí vykonávat každodenní aktivity, jako například stáhnout aplikaci, otevřít přílohu e-mailu, kliknout na odkaz v doručené SMS nebo surfovat po internetu. Mezi nejčastější typy infekcí patří kliknutí na odkaz, reklamu nebo soutěž, a připojení se na nezabezpečenou nebo veřejnou Wi-Fi síť, resp. hotspot.

Internetové připojení však není jediná cesta, jak se infikovat. Virus je možné stáhnout i přes Bluetooth, NFC nebo infračervený port, pokud se ocitnete v blízkosti infikovaného zařízení. Takový virus může způsobit ztrátu nebo poškození dat, jejich zašifrování doprovázené zprávou o výkupném (tzv. Ransomware) nebo může převzít podobu aplikace, která například vybije vaši baterku.
V květnu 2017 bylo identifikovaných více než 40 infikovaných aplikací dostupných na Google Play, které mohly infikovat přibližně 36,5 milionů smartphonů. Malware Judy prostřednictvím těchto infikovaných aplikací využíval zařízení na získávání množství falešných kliků na reklamy, díky čemuž tvůrcům malwaru generoval zisk. Drtivá většina infikovaných aplikací pocházela od korejské společnosti Kiniwini. Google je po oznámení okamžitě stáhl z Google Play.

3. Bezpečnostní mezery operačních systémů

Bezpečnostní mezery operačních systémů představují zadní dvířka, která jsou záměrně ponecháná v každém zabezpečeném systému, aby je mohl využít kdokoliv, kdo o nich ví, na obejití bezpečnostních opatření. Kolik takových mezer můžeme najít v každém typu smartphonu? Podle výzkumu, který realizovala North Carolina State University na androidových smartphonech značky Samsung, HTC, Sony, LG a Google, měly smartphony více než 60 % bezpečnostních zranitelností právě kvůli aplikacím přímo od výrobců. Z toho tedy vyplývá, že ani aplikace a systémy přímo od výrobce nejsou garancí bezpečnosti.

Liší se míra potřeby antiviru v smartphonu podle operačního systému?

• ANDROID

Obchody a platformy nabízející aplikace pro Android zařízení mají laxnějším proces posuzování aplikací. Z toho důvodu se mezi ně poměrně jednoduše dostávají aplikace, které obsahují malware. V posledních letech jde zejména o ransomware, který zašifruje data v smartphonu a za jejich dešifrování žádá výkupné.

Podle studie společnosti Pulse Secure Mobile Threat Center je až 97 % mobilního malwaru orientovaných na smartphony a tablety s operačním systémem Androidem. Studie společnosti McAfee o rizicích užívání smartphonů navíc upozorňuje i na nárůst počtu smarthodinek a jiných doplňků, které jsou spárované s telefony a tablety, a proto představují stejně velké riziko.

• Windows Mobile

Smartphony a tablety s operačním systémem Windows Mobile představují minoritní část na trhu, což zvyšuje jejich bezpečnost, protože nejsou tak často vyhledávaným cílem hackerských útoků. Nevýhodu však představuje fakt, že Windows Mobile je zmenšená verze desktopové verze operačního systému Windows, což znamená, že je docela pravděpodobné, že standardní desktopové malwary budou postupně tištěné do mobilních platforem.

• iOS

iPhony a iPady jsou bezpečnější zejména z toho důvodu, že představují menšinu na trhu, a proto jsou méně zajímavé pro tvůrce virů a malwaru. iOS představuje relativně uzavřený systém a Apple Store má přísnější pravidla pro prověření aplikací, které nabízí. I z tohoto důvodu v Apple Store nenajdete antivirovou aplikaci, která by umožňovala kontrolu celého zařízení. Bezpečnostním aplikacím totiž zařízení s iOS dovolují pouze omezené skenování, například jen emailových příloh nebo jednoho zvoleného souboru.

Bezpečnost iPhonů a iPadů však prudce klesá při jailbreaku. Jedná se o proces, který umožňuje získat přístup do systému iOS, a také umožňuje spuštění jakéhokoliv kódu, a to i takového, který Apple neautorizoval. Jailbreaknuté iPhony tak můžou stáhnout aplikace, které nejsou oficiálně dostupné v obchodě Apple Store a lze je odblokovat a používat bez kódu s jakoukoli SIM kartou.

Vybrali jsme pro vás nejčastěji používané bezplatné i zpoplatněny antivirové programy pro mobilní telefony.

TOP 3 bezplatné antivirusy

TOP 3 placené antivirusy

smartpohne antivirus FB

zdroj: PCexpres

Dnes nejčtenější

.