Zavřít reklamu

Nadšení z představení ARKitu na začátku června ještě ani neutichlo a už se objevují zprávy o jeho budoucím využití. Samozřejmě, už od jeho odhalení slýcháme ze všech stran velmi zajímavé teorie, které hovoří o jeho potenciálu. Podle nich by se měl například objevit v různých obchodních domech či veřejných institucích a pomoci návštěvníkům v orientaci a podobných věcech. Myšlenka, kterou však nyní vyslovili analytici z UBS, všechny tyto ideje strčí hravě do kapsy. Podle nich by měl být totiž ARKit jen jakousi předzvěstí něčeho většího. Něčeho, o čem se v kuloárech šeptá už delší dobu. Řeč je samozřejmě o inteligentních brýlích Apple Glass (iGlass), které by právě funkci rozšířené reality nabízely a zážitek posunuly opět o kus dál.

Jablečný ARKit by měl doslova otřást základy rozšířené reality, alespoň takto jeho tvůrci smýšlí. Jeho hlavní síla tkví hlavně v jeho dostupnosti. Měl by totiž bez problému běžet na všech novějších zařízeních s iOS 11 (tzn. Od iPhone 6s dál). Apple navíc svým partnerům umožní virtuální obsah samostatně vytvářet a tím zajistí opravdu širokou škálu všelijakého ARKitového materiálu. Asi je tedy všem jasné, že něco takového zatím žádné jiná společnost nepředstavila.

Je ARKit jen předzvěst? 

Pokud by však příchod ARKitu byl jen první krok něčeho většího, byla by to opravdová senzace. Sám o sobě je totiž ARKit opravdu jedinečnou záležitostí a v propojení s výše zmiňovanými Apple Glass by byl ještě fenomenálnější. Alespoň takto hovoří analytici. Ti se totiž domnívají, že by měl ARKit ještě větší potenciál právě v brýlích. Jejich vývoj by však zřejmě v dnešní době nebyl tak efektivní, jak by společnosti očekávaly a jejich uživatelské využití by též mohlo značně zakolísat. Pokud se však podaří v příštích pár letech podaří vytvořit něco opravdu dobrého, bude to právě ARKit, který na něm pravděpodobně poběží. To vše navíc bez problému poháněné vaším iPhonem. Z těchto myšlenek je jasně patrné, že se v blízké době opravdu něco podobného na technologické scéně může objevit. Produkt však zatím nebude tak dokonalý, že by dokázal všechny funkce potřebné pro ARKit pojmout a proto bude poháněn iPhonem. Třeba se ale inženýři vytáhnou a představí rovnou samostatný brýlový hardware, který ARKit pojme i bez iPhonu, to je však spíš hudba budoucnosti.

Největším zádrhelem v tomto projektu by měl být podle analytiků právě přenos dat mezi iPhonem a brýlemi. Samotný výpočetní výkon by se určitě v iPhonu nějak nahnat dal, zajistit však plynulý a bezproblémový přenos obrovských balíků dat však bude oříšek. Je totiž vcelku pravděpodobné, že právě tento fakt stojí Applu v cestě ve vytvoření brýlí.

 

Nechme se tedy v budoucnu překvapit, s čím světoví giganti přijdou. Třeba jsme představení inteligentních brýlí daleko blíž, než si myslíme. Tak či tak, už samotným ARKitem většině světa vytřel Apple zrak a přední světoví odborníci se shodují dokonce na tom, že může být právě tou silou, která pomůže udržet a přilákat Applu uživatele iPhone a iPadu.

Apple-Glass-fb

Zdroj: cnbc

Dnes nejčtenější

.