Zavřít reklamu

Jak bylo již mnohokrát zmiňováno, macOS je fantastickou, intuitivní a uživatelsky přátelskou platformou. Oproti ostatním softwarům se Apple chlubí odladěností svého systému a celkovým dotažením k dokonalosti. Přesto je známé, že se někteří uživatelé setkávají s otravnými nedostatky, které jsou mnohdy až frustrující. V tomto článku se podíváme na ty nejznámější a největší otravnosti na Macu. K tomu si samozřejmě ukážeme, jak se problémů zbavit a jednoduše je vyřešit.

Námi zmiňované otravnosti se týkají mnoha různých témat od ovládání uživatelského prostředí, přes problémy s Force Touch trackpadem až po nepříjemné zvuky systému. Každý může však otravné záležitosti vnímat trochu odlišně, pokud tedy máte svůj konkrétní problém, neváhejte jej napsat do komentářů pod článkem, kde může být vaše téma inspirací pro další článek. Následující triky jsou řešitelné v mnoha novějších verzích jablečného systému.

Problém mizejících posuvníků na boku obrazovky

Na velké většině operačních systémů a na nich užívaných softwarech jsou posuvníky viditelné neustále. Pro upřesnění, řeč je o posuvníku, který se zobrazuje obvykle na pravém boku obrazovky a díky němu se pohybujeme nahoru a dolu v právě otevřeném okně. V macOS je přednastaveno, že tyto posuvníky samy mizí, pokud jsou nevyužívány.

Podle následujícího postupu si je necháme viditelné neustále. Na Macu otevřete Předvolby systému > Obecné > Zobrazit posuvníky > Vždy.

Neustálá otravující upozornění

Na počítačích Mac jste někdy určitě zažili naval zpráv, mailů, připomínek nebo například pozvánek v kalendáři. Pokud vám takových upozornění chodí až příliš mnoho, může se tato činnost jevit při práci jako otravná nebo odpoutávající od pozornosti. Proto existuje v macOS možnost jak kompletně vypnout všechny notifikace.

Stejně jako na iOS se jedná o mód nerušit, který je ale na počítačích Mac méně známý. První krok je otevření oznamovacího centra. Tedy kliknutí na ikonu tří upozornění, která je umístěna úplně vpravo na hlavní liště nabídek. Otevře se postranní okno, v něm vyjeďte úplně nahoru, po čemž se vám zobrazí mírně skryté tlačítko Nerušit.

Režim nerušit můžete nechat automaticky spouštět i v určitých časových intervalech. Pro toto nastavení otevřete Předvolby systému > Oznámení > Nerušit, nyní zaškrtněte volbu od… do a vyplňte požadované časy.

Nepříjemný zvuk při změně hlasitosti

O této otravnosti budete jistě vědět. Jedná se o nepříjemný zvuk vyvolaný kliknutím na jedno z tlačítek hlasitosti. Někomu přijde funkce užitečná, někoho zase nesmírně vytáčí. Naštěstí pro takové osoby se dá snadno vypnout. Stačí otevřít Předvolby systému > Zvuk > Zvukové efekty nyní odškrtněte volbu Při změně hlasitosti přehrát odezvu.

Dotaz na heslo k Apple ID i při stahování bezplatných aplikací

Tento problém patří mezi opravdu celosvětově nenáviděné. Stejně jako na iOS se vás systém v základu ptá na heslo k vašemu Apple ID, když stahujete bezplatnou aplikaci z Mac App Store, resp. iOS App Store. Pokud vás toto neustálé vypisování hesel při častém stahování aplikací zdarma z Mac App Store nebaví, otevřete opět Předvolby systému > App Store, následně na spodu okna najděte kolonku Stažení zdarma a zvolte Uložit heslo. S velkou pravděpodobností může být vyžádáno potvrzení hesla Apple ID. Systém po vás bude nyní vyžadovat heslo jen při nákupu.

MacBook sad Finder

Zdroj: OS X Daily

Dnes nejčtenější

.