Zavřít reklamu

Položte si jednoduchou otázku. Obětovali byste hodinu denně, kdybyste díky ní dokázali mít na následující den elektřinu zdarma? Lidé si stěžují na cenu elektrické energije stejně jako na fakt, že nemají čas na cvičení. Následující vynález řeší oba problémy a umožní nám nejen ušetřit za elektrickou energii, ale co je nejdůležitější, dostat ji k 1,3 miliardám lidí, kteří v současné době žijí bez elektrické energie.

Za projektem Free electric stojí speciální kolo, generátor a baterie. Pouhá jedna hodina šlapání na kole dokáže roztočit setrvačník, generátor a nabít baterii na tolik, že dokáže zásobovat klasickou domácnost po dobu 24 hodin elektrickou energii. Pro nás Evropany zvyklé na elektrickou energii stejně jako na pitnou vodu v kohoutku by mělo kolo znamenat snížení ekologické zátěže, která vzniká získáváním energie. Pro více jak miliardu lidí pak možnost, jak se vůbec k elektrické energii dostat.

Zajímavostí je jméno samotného vynálezce a autora projektu. Zřejmě byste totiž čekali studenta nějakého technického oboru, aktivistu bojujícího proti chudobě nebo tak podobně. Zakladatelem projektu Fee Electric a otcem samotného kola je Manoj Bhargava a pokud vám jeho jméno nic neříká, je to jen tím, že nežijete v Indii. Jedná se totiž o jednoho z nejbohatších lidí na světě s majetkem lehce pod deset miliard amerických dolarů. Miliardář a jeho tým vyvinuli kolo tak, aby dokázalo využít mechanické energie k dobití baterie. Celkově je podle Bhargavy po celém světě 3 miliardy lidí, tedy téměř polovina populace, kteří nemají přístup k elektřině na víc než dvě nebo tři hodiny denně. Více než 1,3 miliardy lidí pak nemá přístup k elektřině vůbec nebo jen výjimečně.

Jedno kolo by pak mělo dokázat rozsvítit menší vesnici v případě, kdy každá rodina stráví šlapáním hodinu denně. Právě fakt, že by pro celou vesnici mohlo stačit jen jediné kolo dělá z projektu skutečnou možnost, jak získat pro nejchudší krajiny světa elektrickou energii. Manoj chce v příštím roce distribuovat 10 000 těchto speciálních kol v Indii. Kromě toho také slíbil, že věnuje 90% svého bohatství na charitu a výzkum.

NationalGeographic
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější