Zavřít reklamu

Ačkoli se Apple minulý rok konečně pochlapil a iPhone už v základní verzi nabízí 32GB úložiště, stále existuje spousta uživatelů, kteří vlastní 16GB iPhone. Většina totiž mnohdy sáhne po nejlevnější variantě v domnění, že jim bude nejnižší kapacita. Jenže postupem času, kdy je potřeba do telefonu stáhnout všechny potřebné aplikace, uložit několik dokumentů, vyfotit jím klidně i tisíce fotografií a natočit pár videí náhle zjišťují, že zbývající volné místo se až nebezpečně blíží k číslici nula, a tak je potřeba jednat.

Jenže neustále promazávání, uskromňování a omezování se je něco, čemu nechce podstupovat nikdo z nás. Naštěstí ale existují i jiná, výrazně pohodlnější řešení. Jedním z nich jsou i flashdisky kompatibilní s iPhone nebo iPadem, na si lze bezproblémově ukládat data jako fotografie, videa a dokumenty nebo si z nich naopak přehrávat filmy či písničky, aniž byste je museli vůbec ukládat do iPhonu a zaplňovat si tak drahocenné gigabajty svého úložiště. A právě dva tyto flashdisky – iKlips Duo a iKlips Duo+ – se nám dostaly před pár týdny do redakce na otestování, a tak vám přinášíme jejich recenzi.

iKlips Duo vs. iKlips Duo+

iKlips Duo a Duo+ se od sebe moc neliší. Oba totiž disponují Lightning konektorem pro připojení k iPhonu nebo iPadu a pak také standardním USB konektorem ve verzi 3.1, který dosahuje rychlosti při čtení až na úctyhodných 140 MB/s. Oběma nechybí ani certifikace Made for iPhone/iPad/iPod, díky které máte jistotu, že budou se zařízením od Applu skutečně plně kompatibilní.

Jedinými rozdíly jsou tak design a s ním spojená velikost, kdy Duo+ je výrazně menší než obyčejné Duo, což ale ne vždy představuje výhodu – kvůli malým rozměrům se obtížněji vytahuje z USB portu počítače. Na druhou stranu menší Duo+ je díky úzkému Lightning portu kompatibilní i s robustnějšími, například voděodolnými obaly pro iPhone. Posledním rozdílem je, že iKlips DUO+ můžete využít i jako alternativu pro napájecí kabel. Stačí prostě jen na jeden port připojit iPhone či iPad a USB konektor zasunout do počítače, powerbanky apod. Pokud zkusíte to samé s iKlips DUO, nic se nestane.

iKlips Duo
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
iKlips Duo+
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Obě flashky také podporují souborový formát exFAT, který umožňuje ukládat soubory větší než 4GB, což je obzvláště užitečné pro kvalitnější filmy. Rychlost čtení přes USB 3.1 dosahuje u obou flashdisků k hodnotě až 130 MB/s. Zápis se ale extrémně liší – iKlips Duo zapisuje rychlostí až 75 MB/s, ale Duo+ jen okolo 6 MB/s. Skrze Lightning je se pak dostáváme na hodnoty okolo 30 MB/s při čtení a 20 MB/s při zápisu, alespoň to tvrdí informace na zadní straně krabičky větší z obou flashek. Za nižší rychlosti přes Ligning ale ani tak nemůže iKlips jako spíše samotný Apple, který rychlejší Lightning port integroval prozatím jen do iPadu Pro. Výrobci tak zatím ani nemají moc důvod, proč integrovat Lightning podporující USB 3.0 do svého příslušenství.

iKlips Duo

iKlips Duo+

Aplikace iKlips

Stěžejní pro pro flashky od iKlips je jejich stejnojmenná aplikace, bez které by flashdiky na iOS zařízeních vůbec nefungovaly. Aplikace je opravdu povedená. Je lokalizovaná do češtiny, slovenštiny i například polštiny, podporuje 3D Touch, Touch ID a nabízí spoustu zajímavých funkcí od správy souborů přes stahování videí z YouTube a Vimeo až po zaheslování souborů. Pojďme si ji tedy podrobněji představit.

Správa souborů

Aplikace funguje hlavně jako správce souborů. Umožňuje je tak kopírovat, přesouvat, mazat, rozdělovat do složek a klidně i sdílet na iCloud Drive, Dropbox, Disk Google nebo OneDrive. Po připojení flashdisku pracujete v aplikaci dohromady se třemi různými úložišti – úložiště telefonu (fotografie, videa a skladby), úložiště aplikace a úložiště samotné flashky. Mezi těmi můžete soubory libovolně přesouvat, což znamená i to, že si lze z telefonu na flashdisk uložit všechny fotografie a videa, čímž si v něm uvolníte místo. Kopírovat z telefonu lze i skladby z aplikace Hudba, ovšem jen ty, které si do něho sami přidáte přes iTunes. Skladby z Apple Music nebo iTunes Store tak pochopitelně kvůli ochraně kopírovat nelze.

Záloha

Aplikace ale neslouží jen pro jednoduchou správu souborů. Propracované jsou i funkce zálohování. Z telefonu lze jedním kliknutím na flashdisk zálohovat fotografie, kontakty i kalendáře. K tomu je ale možné zkopírovat i fotografie z vlastního Facebook profilu a Instagramu nebo poznámky z Evernote. Opravdu hodně užitečnou funkcí je pak nástroj na stahování videí z YouTube a Vimeo, které si můžete uložit na flashku nebo dokonce i přímo do telefonu do galerie, kde máte všechna ostatní videa pořízená iPhonem. Je ovšem nutné podotknout, že videa lze stahovat jen tehdy, kdy je k zařízení flashdisk připojený. Za zmínku pak stojí také integrovaný záznamník a fotoaparát, ze kterých se záznamy a fotografie ukládají automaticky na disk a nezabírají vám tak zbytečně místo v iPhonu.

Touch ID a šifrování

Na závěr by byl hřích nevyzdvihnout podporu Touch ID, šifrování souborů a zaheslování celého flashdisku. V nastavení je možné aktivovat, aby se do aplikace dostal skutečně jen člověk znalý předem určeného hesla nebo s načteným otiskem v iPhonu.

Dále je možné si zaheslovat celý flashdisk. Zde ovšem nastává problém při použití s PC nebo Macem, protože flashdisk je možné odemknout jen přes iOS aplikaci iKlips. Po připojení k počítači se tak flashdisk chráněný heslem vůbec nezobrazí, proto tuto funkci doporučuji používat skutečně jen v případě, jestliže hodláte flashku připojovat jen k iOS zařízení.

Třetí úrovní zabezpečení je zašifrování souboru nebo rovnou celé složky (zašifrují se všechny soubory ve složce najednou). Skvělé je, že soubory jsou zašifrované i na počítači, tudíž se k nim skutečně nikdo nedostane. Na PC i Macu lze soubory dešifrovat (a tím zobrazit jejich obsah) pomocí speciálního nástroje, který si na flashdisk stáhnete přímo v i OS aplikaci. K dešifrování je samozřejmě potřeba znát heslo, které si v aplikaci předem určíte. Bez hesla se k souborům nikdo nedostane.

Resumé

Flashkám iKlips nemám moc co vytknout. Pochválit musím především doprovodnou aplikaci, která se dle mého názoru skutečně povedla. K její naprosté dokonalosti mi už chybí jen nadstandardní funkce v podobě konvertoru, který by uměl stažená videa z YouTube a Vimeo převést rovnou na MP3. K vypilování skutečně poslední mouchy by pak stačil nástroj pro PC a Mac, který by umožnil odemknout uzamčený flashdisk, podobně jako to nabízí například Western Digital u svých externích disků.

Co se samotných flashdisků Duo a Duo+ týká, tak určitě musím iKlips pochválit za USB 3.1, kterým se dneska většina podobných produktů stále ještě nemůže pochlubit. Je těžké rozhodnout, která z obou testovaných flashek se mi zalíbila více. Větší iKlips Duo se mi líbí v tom, že oba konektory jsou neustále zcela chráněny v gumovém pouzdře, lépe se vyjímá z USB portu počítače (hlavně MacBooku) a dosahuje i znatelně vyšších rychlostí při zápisu přes USB. Na druhou stranu iKlips Duo+ je menší, díky koženému váčku elegantnější a může posloužit i jako záložní napájecí kabel.

Tak či tak, oba flashdisky jsou skvělé a jestliže i vy na iPhonu či iPadu potřebujete více místa například pro fotografie, písničky nebo hlavně filmy, pak vám flashku iKlips určitě doporučuji. Obzvláště na filmy je tento typ rozšíření ideální, protože jen stačí si na flashdisk nahrát z počítače filmy (nebo epizody seriálu) a poté si je na iPhonu nebo iPadu pustit třeba při dlouhé cestě vlakem. Případně je možné si přímo na flashku skrze aplikaci stáhnout několik videí z YouTube a poté si je offline kdykoli a kdekoli přehrát.

iKlips DUO FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější