Zavřít reklamu

Existuje motosport a pak existují formule, které jsou zkrátka kategorií sami pro sebe. Neberte to tak, že bych si snad myslel že piloti F1 jsou lepší řidiči než jezdci WRC, právě naopak. Ovšem formule jsou v posledních letech ještě mnohem větší strategií než kdy dřív a i když se vytratil akční momenty, kdy po trati v pitstopu létaly tankovací hadice, je samotná série velkých cen F1 mnohem zajímavější než kdy dřív z pohledu strategií jednotlivých jezdců a teamů.

Formule mě zkrátka začala zase bavit a letošní sezónu si prostě vychutnávám. O to víc mě tedy potěšil příchod F1 2016 pro Mac, hry kterou už nějaký ten pátek sleduju v lets play videích od Zdeňka Prince. Když mi ji vývojáři poslali na testování, byl jsem skutečně rád a po desítkách zničených pneumatik, stovkách litrů spáleného paliva a pár odřeninách nejen na voze, ale také na mém dualshocku, které se vyskytly v době, kdy mi 150 metrů před cílem došel benzín, věřím že již mohu hodnotit. Pojďme se tedy podívat na F1 2016 for Mac tak jak je vnímám já.

F1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

F1 jsem testoval na svém Retina iMac s 5K displejem z konce roku 2014, který disponuje procesorem Intel Core i5 quad-core s frekvencí 3,5GHz, 256GB Flash diskem, grafickou kartou AMD Radeon R9 M290X s 2GB video paměti a 32GB RAM. Jedná se tedy o tři roky starý počítač. Z toho důvodu bylo možné hru rozběhnout maximálně v rozlišení 2560×1440 (4K) pixelů s nastavením všech možností grafiky na High. Bohužel při 5K nastavení, které však hra umožňuje, byla již skutečně nehratelná. Při nastavení ve kterém jsou vytvořeny screenshoty si však zahrajete při 60fps. Screenshoty na našem serveru jsou nahrány v rozlišené 1024×768, pokud se chcete podívat na screenshoty v původním rozlišení, najdete je všechny na dropboxu, přímo zde. Jen upozorním, že v tomto případě má jeden screenshot více než 13Mb

Tím čeho si všimnete na první pohled je grafika, ta je místy neuvěřitelná, zejména v momentě kdy jedete za deště. Voda na trati, usychající stopa a déšť který vám doslova zatéká pod kombinézu se vývojářům skutečně povedl. Na druhou stranu za pěkného počasí, když na trať v Bahrajnu dopadají louče umělého osvětlení není grafika žádný zázrak, tedy alespoň pro mě jako pro člověka který hraje na PS4 Pro na 4K televizoru hry jako Project Cars.

Některé efekty se mi zdají až neuvěřitelné a tetelící se vzduch za vozidly je zkrátka úžasný, stejně jako sledovat postupně se opotřebovávající Pirelli P-Zero na svém monopostu. Na druhou stranu některé jiné věci jako okolí bezprostředně vedle asfaltu do kterého patří štěrk, tráva nebo písek, nejen že nevypadají přesvědčivě, ale mají i zvláštní vliv na chování vozu při vyjetí mimo trať.

F1 2016 for Mac
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Váhal jsem zda následující řádky napsat do sekce o hře samotné nebo o její grafice a po dlouhém přemýšlení si myslím, že přece jen více souvisí právě s grafickou stránkou než s fyzikou. Když totiž ve skutečných závodech jezdci vyjedou mimo trať, má to většinou fatální následky. Písek, tráva nebo štěrk začnou létat všude kolem vozu, lepit se na pneumatiky a i ti nejlepší piloti na světě mají co dělat aby dokázali zastavit nebo se vrátit zpět na trať. Pokud se vám podobná situace přihodí ve hře, nic extra se nestane a formule se mimo trať chová v podstatě stejně jako na dokonalém povrchu závodní dráhy. Mám však pocit, že to víc než s fyzikou hry, která je skvělá, mnohem víc souvisí s tím, že zkrátka grafika příliš okolní povrch neřeší a tak jej neřeší ani fyzika.

To čím je hra naprosto nepřekonatelná jsou zvuky, ty jsou zkrátka perfektní a když formule podřazuje z osmého rychlostního stupně až na druhý při brždění do nejostřejších zatáček, je to symfonie pro vaše uši. Občas se mi však zdá že až moc slyšíte pouze svou formuli na úkor soupeřů. Jejích monoposty jsou zvukem vašeho vozu celkem zastřené, ovšem zvuk vašeho vozu stojí skutečně za to. Navíc mezi námi, nečekaně jsem nikdy ve formuli neseděl a to nejen protože mám dva metry a tak jen těžko můžu říct co vše slyší a neslyší pilot. Úžasný zvuk je pak z týmového rádia, které zní skutečně skvěle a nese sebou i typické ruchy a šumy.

F1 2016
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

F1 2016 nabízí od multiplayeru, přes základní jednotlivé závody, až po kariérní mód, ve kterém musíte testovat svůj monopost aby jej team mohl vylepšovat. Samozřejmě si můžete zajed i sezónu bez nutnosti kariérního růstu s tím, že vše odpovídá letošní sezóně tedy od jmen jezdců, vzhledu tratí které jsou na milimetr přesné s originálem až po výkon jednotlivých monopostů. Super je, že si můžete vše nastavit a tak můžete jedním závodním víkendem strávit klidně skutečný víkend v případě, že si zajedete dvojici tréninků, tři kola kvalifikace, zahřívací kolo a samozřejmě samotný závod. Můžete si však vše upravit a tak já jezdím vždy pouze kvalifikaci a poté po zahřívacím kole ostrý závod. Hra tedy nabízí zábavu jak pro člověka, který si chce zajed skutečně plnohodnotný závodní víkend a jedním hraním trávit dlouhé hodiny, tak i pro toho kdy má čas na čtyřicet minut a zvolí si pouze samotný závod s 50% dotací kol oproti oficiálnímu závodu.

Hru si pak můžete nastavit přesně podle svých schopností a tak se vozidla mohou chovat tak, že jej uřídí skutečně každý a nebo si zkrátka vyberete vše přesně tak, jak je to v reálu a brzy zjistíte o čem svět F1 ve skutečnosti je. Aby vám fungovaly brzdy, musíte je mít pořádně zahřáté, ale jak je zahřejete, když vozidlo příliš nebrzdí. Pneumatiky je potřeba mít v teplotě okolo sto stupňů kdy nejlépe lepí, ovšem na druhou stranu při této teplotě také nejrychleji mizí a to v případě supersoftů doslova před očima. Vše dohromady tvoří skutečný svět F1 a pokud budete hru mít nastavenou podle reality, skutečně si ji užijete. Upřímně i při nastavení všech položek na oficiální nastavení se kterým jezdí skutečná vozidla, lze udržet formuli na silnici ovšem pouze pokud máte Gamepad nebo ještě lépe volant. Sám hraji na Dualshock ovladači od PS4 Pro a nedokážu si představit hrát na čemkoli jiném, tedy kromě volantu.

F1 2016 mac
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Tím nejdůležitějším co F1 2016 for Mac dokáže, je vzbuzení emocí. Nestáváte se totiž jen závodníkem, ale také stratégem a během závodu musíte sledovat opotřebování pneumatik, stav celého vozu včetně teplot brzd, motoru a pneumatik, řešit problémy které se čas od času zkrátka objevují, řešit zda využít bohatou, standardní nebo chudou směs paliva a jako bonus ještě komunikovat s vašim teamem pomocí vysílačky. Vše je naprosto skvělé a věci jenž jsem uvedl výše i když vám možná jako hráčům klasických závodních her nic moc neříkají, jsou tím co dělají z této hry skutečnou emoci, která si vás dokáže získat. Musíte pečlivě volit strategii, obutí, množství paliva a rozmyslet si, zda při zajetí do boxů přijdete o cenné vteřiny tím, že si necháte kromě pneumatik vyměnit i přední přítlačné křídlo a nebo to zkrátka dokážete dokroužit i s mírným poškozením a to co ztratíte na trati ušetříte v boxech. To je přesně to, díky čemu mě formule baví a věřím, že bude bavit i vás.

Když hrajete Battlefield, je vám tak nějak jedno jestli vás zabijou pětkrát nebo šestkrát a stejně tak je tomu bohužel i ve většině závodních her, které jsou skutečnými simulátory. V Asseto Corsa nehrajete proto, abyste vyhrávali závody, ale proto abyste si vyzkoušeli jak se který vůz chová na které trati a abyste překonávali sami sebe a své časy. F1 je zcela jiná hra v tom jak ji budete vnímat. Osobně jezdím v drtivé většině závodů na 50% kol oproti oficiálnímu počtu a i tak závod zabere zhruba 45 minut. Je to 45 minut během kterých se naplno soustředíte, nesmíte myslet na nic jiné než na svůj monopost, trať a soupeře. Nechcete udělat jediné špatné rozhodnutí a nemůžete si to ani dovolit.

F1 mac
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Není přece možné abyste po 40 minutách udělali jednu drobnou chybičku a tím přišli o celý závod. To vám svědomí nedovolí a tak se soustředíte na 120% a nechcete ani jen pomyslet na to, že jste před půl hodinou udělali chybu a do boxů jste přece jen měli zajed o dvě kola později aby se vám nyní při pohledu na 80% opotřebení levé přední pneumatiky nedělaly kapky potu na čele. Hamiltona máte těsně za výfukem své formule a zajed do boxů dvě kola před koncem už přece nejde. Přesně o tom je F1 2016, o pocitu který jsem v žádné jiné hře doposud nezažil a musím říct, že je úžasný a hraní dává zcela jiný rozměr.

Co říct závěrem o efjedničkách? Pokud milujete tuto sérii v televizi, budete ji milovat i na svém Macu, pokud ji nesledujete, věřte že po zahrání pár hodin v této hře si nejbližší víkend už velkou cenu ujít rozhodně nenecháte. Hra vás totiž nevtáhne jen do „řízení auta“, ale do všeho co k celému seriálu F1 patří. Budete jezdcem, managerem, technikem, vynikajícím stratégem a to vše v jediné závodní hře. Věřte mi že jsem strávil s kamarádem hodiny a hodiny v Project Cars a přesto musím říct, že vás tato hra nedokáže tak vtáhnout do děje jako právě F1 2016. O koupi tedy věřím, že máte po přečtení předchozích řádků již jasno, jen si prosím pečlivě prohlédněte specifikace, které hra pro své spuštění a hraní vyžaduje. Pokud máte základní Macbook Air, můžete na ni bohužel rovnou zapomenout. Vše si tedy raději pečlivě nastudujte a až poté stiskněte tlačítko koupit a následně tlačítko play.

F1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější