Zavřít reklamu

Nedostatečná výdrž baterie smartphonu je problém, s kterým se setkává téměř každý jeho uživatel. Na světě tak přirozeně vzniklo mnoho mýtů a polopravd o tom, jak ji šetřit. Podívali jsme se na další z nich – Wi-Fi a mobilní data jako velcí požírači baterek.

„Co nepoužíváš, to vypni!“ je rada číslo jedna v každém návodě na šetření baterky, a pokud internet právě nepoužíváš, vypni data i Wi-Fi. V článku o vypínání aplikací jsme si však už vysvětlili, že ne vždy to tak je. Podobně na tom bude i připojení na internet. Proč? Wi-Fi spotřebovává o mnoho méně energie, než si myslíme, a to i pokud je mimo dosah a síť vyhledávání. Smysl by to mohlo mít, pokud plánujete celodenní výlet, při kterém budete zaručeně mimo signál. Ale pokud se jen přesouváte z domova do práce, tak si rozdílu ve spotřebě baterie určitě nevšimnete.

Dnešní telefony jsou totiž navrhnuté tak, aby zvýšený výkon baterek a vylepšené procesy mobilních software dokázali zvládnout téměř neustálé připojení k internetu. Je pravda, že vypnutí dat, Wi-Fi, Bluetooth a GPS a zapnutí letadlového režimu zvýší výdrž baterie, ale pravděpodobně jen proto, že budete telefon méně používat. V městských částech s výborným pokrytím a bezchybným signálem však při běžném používání ušetříte asi jen půl hodiny denně.

Existují však případy, kdy vám vypnutí připojení na internet přeci jen trochu pomůže prodloužit výdrž baterie.

1. Wi-Fi a data vypněte, pokud nemáte dobré připojení

Určitě jste si všimli, že se vám mobil vybije velmi rychle, pokud jste na místě mimo dobré připojení na Wi-Fi nebo se špatným pokrytím mobilních dat. Důvodem je, že mobil neustále hledá signál, který by byl lepší. V tomto případě vám vypnutí Wi-Fi a mobilních dat skutečně může prodloužit výdrž telefonu.

Pokud se však přesouváte mezi dvěma místy s dobrým připojením, vypnutím si nijak nepomůžete. Telefon se k signálu znovu připojí s téměř zanedbatelnou spotřebou baterie.

2. Ne vždy upřednostníte Wi-Fi před mobilními daty

Mnoho výrobců telefonů, jako například Apple, tvrdí, že Wi-Fi zatěžuje baterii méně jak mobilní data. Toto tvrzení potvrdili i výsledky případové studie od kolektivu autorů z Wayne State University, kteří krom jiného prokázali, že přehrávání hudby při připojení na Wi-Fi ubralo baterii o 59 % méně než připojení 3G.

Upřednostnění Wi-Fi před mobilními daty vám může pomoci. Avšak ne vždy. Záleží i na operačním systému a vyhledávači, který používáte. Při testování smartphonů na místech se stejně silným Wi-Fi a LTE signálem bylo zjištěné, že hodina surfování na internetu na iPhonu, ubrala baterii stejně na Wi-Fi jako na datech, zatímco na telefonu s Androidem snížila data o 2 až 3 % víc baterky než Wi-Fi.

3. Spotřeba baterie při jízdě autem

Největší odběr energie mají mobilní data tehdy, pokud se musí telefon přepínat mezi vysílačemi operátora a neustále vyhledávat dobrý signál. Portál Wirecutter testováním zjistil, že po hodině surfování na internetu ubral Android z plně nabité baterie přibližně o 4 % víc při jízdě v autě jako při browsování na silném LTE signálu bez fyzického přesouvání. iPhone ve stejné situaci spotřeboval z plného nabité přibližně o 8 % víc.

Testy prokázali i to, že slabý Wi-FI signál plýtvá sice víc baterie, ale s moderními Wi-Fi čipy jde o velmi malý rozdíl v porovnání s tím, kolik baterky smartphonu ubere špatný signál LTE od operátora.

Pokud chcete skutečně šetřit výdrž svého telefonu, zvolte si primárně připojení na internet a data využívejte jen v případě, že jste mimo dosah Wi-Fi. A nebojte se ani „rychlého“ přesouvání se mezi dvěma místy se silným Wi-Fi signálem a nesnažte se šetřit baterku tím, že budete neustále vypínat data nebo Wi-Fi. Nechejte obě zapnuté a vypněte raději v nastavení automatickou synchronizaci.

iPhone battery cellular data wifi FB

Dnes nejčtenější

.