Zavřít reklamu

Nejnovější žaloba míří na Apple a jeho politiku, podle níž byli jeho zákazníci jistým způsobem sankcionováni za využití služeb servisů třetích stran. Australská společnost, zabývající se regulací, žene Apple před soud kvůli softwarové aktualizaci, která uváděla mnohé iPhony a iPady mimo provoz v případě, že byly opraveny v servisu některé ze třetích stran.

Australská komise pro spotřebitelskou soutěž podala žalobu u federálního soudu v Austrálii. V žalobě uvádí, že společnost Apple porušila tamní spotřebitelský zákon, a to tím, že způsobila nefunkčnost některých svých zařízení a poté prohlašovala, že je neopraví zdarma, protože zařízením byl poskytnut servis u poskytovatele oprav třetí strany.

Regulátor požaduje peněžní sankce, ale není zatím jasné, o jakou částku Apple zažaluje, uvádí list Wall Street Journal. Chyba s názvem „Error 53“ se poprvé objevila v září 2014 a vyskytovala se zhruba do března 2016. Apple kvůli ní čelil četné kritice ze strany lidí, kteří byli přesvědčeni, že se jedná o pokus cupertinské společnosti zabránit zákazníkům v tom, aby využívali služeb poskytovatelů servisu třetích stran.

V březnu 2016 se Apple svým zákazníkům omluvil a uvedl, že test, který chybu způsoboval, měl být pouze továrním a neměl zákazníky nijak zasáhnout. Rod Sims, ředitel australské spotřebitelské komise, prohlásil, že žaloba se nezabývá pouze Errorem 53 jako takovým, ale míří i na politiku Applu, která po zákaznících vyžaduje, aby platili za opravu defektních komponent v případě, že o jejich zařízení bylo v minulosti postaráno u servisu třetích stran.

„Bylo by fér uvést, že jsme nezpozorovali podobné chování u jiných výrobců,“ sdělil Sims Wall Street Journalu, a dodal, že pro zákazníky bylo levnější zařídit si opravu svých zařízení v servisu třetí strany. „Zdá se, že Apple tyto věci dělá opravdu zvláštním způsobem,“ uvedl.

Komise argumentuje tím, že kvůli Erroru 53 byly iPhony a iPady nepoužitelné a zákazníci potřebovali podle spotřebitelského zákona řešení ze strany Applu. Záruka „nezaniká tím, že se zákazník rozhodne využít servisu třetích stran. Chceme, aby to výrobci věděli, a aby věděli, že chceme, aby s tím byli srozuměni i zákazníci,“ prohlašuje Sims.

iPhone SE iFixit 3

Zdroj: IBTimes

Dnes nejčtenější

.