iStores.sk
iStores.sk

Apple blokoval iPhony opravené v neautorizovaných servisech, teď v Austrálii čelí žalobě

Nejnovější žaloba míří na Apple a jeho politiku, podle níž byli jeho zákazníci jistým způsobem sankcionováni za využití služeb servisů třetích stran. Australská společnost, zabývající se regulací, žene Apple před soud kvůli softwarové aktualizaci, která uváděla mnohé iPhony a iPady mimo provoz v případě, že byly opraveny v servisu některé ze třetích stran.

Australská komise pro spotřebitelskou soutěž podala žalobu u federálního soudu v Austrálii. V žalobě uvádí, že společnost Apple porušila tamní spotřebitelský zákon, a to tím, že způsobila nefunkčnost některých svých zařízení a poté prohlašovala, že je neopraví zdarma, protože zařízením byl poskytnut servis u poskytovatele oprav třetí strany.

Regulátor požaduje peněžní sankce, ale není zatím jasné, o jakou částku Apple zažaluje, uvádí list Wall Street Journal. Chyba s názvem „Error 53“ se poprvé objevila v září 2014 a vyskytovala se zhruba do března 2016. Apple kvůli ní čelil četné kritice ze strany lidí, kteří byli přesvědčeni, že se jedná o pokus cupertinské společnosti zabránit zákazníkům v tom, aby využívali služeb poskytovatelů servisu třetích stran.

V březnu 2016 se Apple svým zákazníkům omluvil a uvedl, že test, který chybu způsoboval, měl být pouze továrním a neměl zákazníky nijak zasáhnout. Rod Sims, ředitel australské spotřebitelské komise, prohlásil, že žaloba se nezabývá pouze Errorem 53 jako takovým, ale míří i na politiku Applu, která po zákaznících vyžaduje, aby platili za opravu defektních komponent v případě, že o jejich zařízení bylo v minulosti postaráno u servisu třetích stran.

„Bylo by fér uvést, že jsme nezpozorovali podobné chování u jiných výrobců,“ sdělil Sims Wall Street Journalu, a dodal, že pro zákazníky bylo levnější zařídit si opravu svých zařízení v servisu třetí strany. „Zdá se, že Apple tyto věci dělá opravdu zvláštním způsobem,“ uvedl.

Komise argumentuje tím, že kvůli Erroru 53 byly iPhony a iPady nepoužitelné a zákazníci potřebovali podle spotřebitelského zákona řešení ze strany Applu. Záruka „nezaniká tím, že se zákazník rozhodne využít servisu třetích stran. Chceme, aby to výrobci věděli, a aby věděli, že chceme, aby s tím byli srozuměni i zákazníci,“ prohlašuje Sims.

Zdroj: IBTimes

Leitz
Vstoupit do diskuze (4)

Diskuze

  Petr Hošek

  “Záruka nezaniká tím, že se zákazník rozhodne využít servisu třetích stran. Chceme, aby to výrobci věděli, a aby věděli, že chceme, aby s tím byli srozuměni i zákazníci,” prohlašuje Sims.

  Dělají si prdel? 😀 Nějakej debil si založí servis, bude kupovat fake součástky z číny a Apple za to bude ručit? Co to je za hovadinu? 😀 No já z toho fakt nemůžu! 😀 😀 😀

  Achjo každý větší výrobce je v tomhle stejný. Jak se jedná o neautorizovaný servis nebo neoriginální díly tak prostě záruka zaniká. Takhle by se v tom mohl vrtat každý ferda a když se mu to náhodou posere tak plakat u Applu

  Aleš NemeSys

  je to samozdrejmne kravina protoze vyrobce jako apple kotroluje peclive kvalitu svych vyrobku musi mit pravo kontrolovat kvalitu jeho servisu v ramci zaruky. To zadny rozumny soudce nemuze priklepnout.

Napsat komentář

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Další články

Australští politici se snaží Applu zmařit plán postavit moderní Apple Store v Melbourne
S iPhonem X je spokojeno 99 % zákazníků, prozradil Tim Cook na schůzi akcionářů a přidal i další pikantnosti
Apple spolupracuje na svém dalším originálním pořadu s hvězdou basketbalové NBA
Podíl na trhu se smartphony se v letošním roce Applu podaří zvýšit, konkurenční Samsung prý naopak lehce ztratí
Apple již předložil soudu žalobu na francouzské aktivisty, kteří mu kvůli neplacení daní blokovali Apple Story
10 tapet s tématikou zimních sportů pro váš Mac (13.2. 2018)
Podívejte se na to, jak by vypadalo používání chytré asistentky Siri v 80. letech
apple-glass-concept-icon
Apple se snaží urychlit vývoj vlastních brýlí pro rozšířenou realitu
Consumer Reports: Kvalita zvuku HomePodu je velmi dobrá, na konkurenční Google Home Max a Sonos One však nemá
HomePod má skvělý zvuk, ale chybějící podpora Spotify je průšvih, myslí si spoluzakladatel společnosti Sonos
Příští generace Androidu se prý bude nápadně podobat systému iOS
iFixit rozebral nový chytrý reproduktor HomePod. Podívejte se, jak vypadá uvnitř
Podívejte se, jak vypadá Apple Park těsně před svým dokončením na nejnovějších záběrech z dronu
Kvůli mizerné kvalitě iOS 11 a macOS High Sierra Apple zcela přehodnotil své plány do budoucna. Na co se tedy můžeme těšit?
Výměna napájecího kabelu k HomePodu vyjde na 29 dolarů, doma jí však neprovedete
HomePod není tak chytrý, jak byste od něj čekali. V porovnání s konkurencí vám správně odpoví jen na zlomek dotazů
Podívejte se na unboxing a porovnání obou barevných variant HomePodu
Celý svět se mu smál za fotografii na internetu, teď poslal do vesmíru nejsilnější raketu současnosti