Zavřít reklamu

Jsou to zhruba tři měsíce, co se nám doma objevila žhavá novinka od Applu – 13″ MacBook Pro s Touch Barem. Od té doby je v každodenním zápřahu a funguje jako (zatím) spolehlivý daily driver, který si musí poradit se vším, s čím je konfrontován. Tento text bude reflektovat, jaké poslední tři měsíce ve společnosti nového MacBooku byly. Formátem nebude klasická recenze, jelikož pro ní není dostatek dat a informací (zejména co se týče testů náročných na HW, tj. střih hudby/videa, náročná úprava fotografií apod). Bude se tedy jednat spíše o jakési „druhé dojmy“, které budou rozdělené do několika tematických kapitol. Pojďme tedy na to.

Displej

První, s čím přijdete v případě nového Macu do kontaktu, je displej. Jedná se o 13″ IPS panel s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů s jemností 270 ppi, podporou gamutu P3 a světelností 500 nitů. Mnozí z vás si nové MacBooky již mnohokrát prohlédli v obchodech a tak víte, že konkrétně displej je u nových Maců skvělý. Široké spektrum nastavení jasu je vynikající a umožňuje si tak přizpůsobit jas jak při noční práci, tak při sledování monitoru v přímém slunečním světle. Jemnost displeje a podání barev je bezkonkurenční. Toto rozlišení na 13″ panelu vypadá naprosto skvěle. Uživatelské rozhraní si (na rozdíl od Windows) umí s vyšším rozlišením poradit a práce v systému je tak bezproblémová. V tomto případě je nutné Apple pochválit, jelikož se jim podařilo vybrat a zkalibrovat panely velmi dobře. Na sledování filmů, úpravu fotek či obecně konzumaci obsahu nemá chybu. Jediná oblast, ve které by mohl narazit, je kompetitivní hraní různých FPS. Zde by mohla být limitem vyšší odezva (stále je to „běžný“ IPS panel), pokud se ovšem věnujete kompetitivnímu hraní, MacBook Pro asi v hledáčku nemáte. Displej je tedy za 1.

Klávesnice

Jestli je displej tím první, na co v novém MacBooku narazíte, tak klávesnice je pravděpodobně na druhém místě. A slova chvály z prvního odstavce budou pokračovat i zde. Druhá generace této klávesnice (první je v 12″ MacBooku) je naprosto fenomenální. Osobně jsem zvyklý na mechanickou klávesnici, ale ta v MacBooku mě doslova dostala. Člověk si chvíli zvyká na specifické rozložení (obzvláště po přechodu z plnohodnotné klávesnice), ale nejde o nic zásadního. Jakmile se s klávesnici sžijete, psaní na ní je prostě parádní. Klávesy mají velmi krátký chod, který je ovšem doprovázen dosti znatelnou odezvou a to jak citovou, tak zvukovou. Nejedná se tedy o nejtišší notebookovou klávesnici na trhu (vlastně jde o poměrně hlasité psaní – v porovnání s konvenčními membránovými nízkoprofilovými klávesami), ale co se odezvy týče, je to naprostá paráda. U počítače mám mechanickou klávesnici s nelineárními spínači Cherry MX Blue, tudíž jsem na zpětnou vazbu při psaní zvyklý a vyhledávám ji. Klávesnice v MacBooku Pro mi tuto zpětnou vazbu nabízí plnými doušky. Je opravdu dobrá.

Touch Bar

Součástí klávesnice je také nejvíce propíraná novinka tohoto modelu – Touch Bar. Zde to bude s hodnocením trochu složitější, jelikož se jedná o funkci, která každému sedne tak trochu jinak. Při běžném používání (internet, maily, chat, Facebook, office apod.) toho Touch Bar zase tolik nenabízí. Ano, při psaní zpráv se dobře vybírají smajlíci, označování mailů je poměrně pohodlné a některé vestavěné funkce v MS Office jsou také příjemné. Touch Bar jako takový ovšem využije každý jinak a po svém. Je otázkou, jak k tomuto ovládacímu prvku přistupují profesionálové, kteří mají zažité specifické workflow a jsou zvyklí na konkrétní klávesové zkratky přes funkční klávesy (například v Adobe Premiere, nebo Final Cut Pro). Hodnocení Touch Baru je tedy značně individuální. Pokud jej využijete a umíte si ho přizpůsobit, budete z něj nadšeni. Pokud je vám to tak nějak ukradené, sem tam ho na něco použijete, rozhodně to však nebude TO, co dělá nový MacBook Pro tím skvělým strojem. Abych ovšem nebyl jen negativní, implementace Touch ID do power tlačítka je skvělá. To, co milujete na svém iPhonu/iPadu, máte nyní i u počítače. Ať už jde o placení v App Store, verifikace uživatele nebo přepínání místních účtů, vše funguje na jedničku.

I/O

Jeden, druhý, třetí a čtvrtý USB-C (Thunderbolt 3) port. A k němu kombinovaný 3,5mm jack konektor. Toť vše. Ohledně konektivity toho bylo také napsáno tuny. Uživatelé podobných notebooků si prostě musí zvyknout na to, že společně s počítačem potáhnou nějaký ten „dongle“ (viz například Razer Stealth, HP Spectre apod.). Opět se zde dostáváme k tomu, že každý uživatel vyžaduje jiné potřeby. Pro někoho budou 4 USB-C porty málo, někdo si vystačí s jedním. Skvělým doplňkem pro nové MacBooky jsou nové 4K a 5K monitory, které slouží zároveň jako nabíjecí stanice, tak také jako jakýsi dock. Osobně bych si vystačil se dvěma porty, ale tuto oblast si musí každý zhodnotit sám. Samotný Thunderbolt 3 konektor je skvělý a čeká jej velmi nadějná budoucnost. V tomto případě Applu není příliš co vytknout. Kombinovaný audio jack je v takovýchto noteboocích také normou. S absencí USB typ A bych se smířil (redukce stojí zatím stále nějakých 250 korun). Jediné, co mi v MacBooku chybí, je čtečka na SD karty. Nechce se mi věřit, že by se uvnitř nenašla trocha místa alespoň pro čtečku microSD karet. Z hlediska konektivity je to pro mě jediný zásadní nedostatek, který mi vadí a vždy mi vadit bude.

Trackpad

V této kapitole toho není příliš mnoho co řešit. Notebooky od Applu mají tradičně skvělé trackpady a nejnovější MacBook Pro není výjimkou. Tentokrát je trackpad podstatně větší než obvykle, haptická odezva je skvělá, přesnost vynikající a gesta výborná. Jako uživatel, co je zvyklý na notebooky s Windows, je pro mě trackpad na novém MacBooku Pro jedním z nejpozitivněji hodnocených aspektů. Je opravdu skvělý a práce na Windows je tak nově ještě větším utrpěním, než byla předtím.

Výdrž baterie

O bateriích jsme toho také napsali hodně. Apple se dokonce odhodlal k tomu, že z macOS odstraní výpočet zbylé výdrže. Někteří uživatelé si stěžují na výdrž kolem 5 hodin, s tím však souhlasit nemohu. V mém případě vydrží nový MacBook Pro celý den bez potřeby vytáhnout nabíjecí kabel. Ano, jedná se vesměs o kancelářskou práci, tedy maily, office, web, YouTube, k tomu nějaký Facebook apod., ale celodenní výdrž je v tomto případě to hlavní, o co jde. V případě, kdy budete dávat MacBooku pořádně do těla, bude výdrž logicky nižší. V tomto případě ovšem nemám k dispozici relevantní data, takže nemohu posoudit. Z uživatelského hlediska je pro mne ovšem celodenní výdrž každodenní realitou.

A další…

Dostáváme se k věcem, které si kvůli svému rozsahu pravděpodobně nezaslouží samostatný odstavec, tak je projedeme dohromady. Začněme například reproduktory. Ty jsou opravdu dobré, a tím myslím opravdu, opravdu dobré. Pokud vezmeme v potaz to, že se nachází v maličkém těle kompaktního notebooku, nabízí překvapivě mohutný a čitelný zvukový projev. Basy jsou decentně silné a nezastírají zbytek produkce. V této oblasti si Apple zaslouží také pochvalu.

Integrovaná kamera je strašná, zde prostě není co jiného dodat. V notebooku, který stojí přes 60 tisíc korun, by měla být kamera úplně jiné úrovně. Bohužel, v tomto případě je to tragédie.

V případě hodnocení výkonu MacBooku vás rovnou odkáži na jiné recenze, které obsahují konkrétní testy z reálného světa. Žádné takové nemám. Nový MacBook je s přehledem dostatečně výkonný na vše, co se týká běžného používání počítače (zahrnuji i lehký foto a videoediting). S ničím takovým nebude mít problém, chlazení je dobře dimenzované a při běžném používání tak nějaké throttlení nehrozí.

U chlazení bych ještě moment zůstal – pokud na Macu děláte jen lehkou každodenní práci, o chlazení vůbec nevíte. Do nějakého teplotního limitu jede vše pasivně a nic vás tedy neruší. Ventilátor se začne otáčet až po dlouhodobějším zápřahu,v mém případě asi po 20 sekundách spuštěného Cinebenche. Vyšší teploty se reflektují především do spodní části šasi, nejedná se však o nic, co by snižovalo komfort při používání.

Problémy

Pokud jste si mysleli, že vše bude pozitivní, sluníčkové a bezproblémové, mysleli jste si špatně, ačkoliv žádný zásadní problém za 3 měsíce používání nenastal. Vlastně nastal jen jeden… a kousek. První problém způsoboval to, že se po probuzení ze spánku prohazoval Caps Lock. Tj. klávesnice diodou ukazovala, že je vypnutý, byl ovšem zapnutý. Tento problém se nějakým záhadným způsobem vyřešil vypnutím vestavěného šifrování disku (File Vault). Po vypnutí šifrování problém zmizel. Podle dotazů na Googlu se jedná o dlouhodobou chybu, kterou Apple očividně neřeší.

Dalším (potenciálním) problémem je klávesnice. Jakkoliv je skvělá, má jednu zásadní vadu. Díky nízkému zdvihu kláves je velmi náchylná na jakýkoliv nepořádek, který by se mohl pod klávesy dostat. Pokud tedy u počítače rádi jíte, raději s tím v případě MacBooku přestaňte, jelikož se může velmi snadno stát, že vám zapadne nějaký drobek pod klávesu, která se pak může začít zasekávat. Celé klávesové lůžko je pak poměrně křehké a pokud půjdete na drobek silou s tím, že klávesu pořádně promačkáte a „ono to nějak půjde“, můžete skončit velmi nešťastní s rozbitou klávesnicí… Pokud si dáváte při jídle pozor, nemáte problém a můžete u Macu snídat/obědvat/večeřet dál :) Osobně jsem zas tak závažný problém neměl, v mém případě se jednalo o opravdu miniaturní kus něčeho, tudíž se klávesa zasekla jednou. Stačilo na ní poklepat a to něco bylo pryč.

Kromě těchto dvou zmiňovaných problémů se za první 3 měsíce nic zásadnějšího neobjevilo. Zatím je tedy vše v naprostém pořádku a nový MacBook Pro dělá jen radost. V případě nějakých dotazů napište do diskuze, rád vám odpovím.

MacBook Pro Touch Bar FB

Související články

Dnes nejčtenější

.