Zavřít reklamu

Server AnonHQ dal dohromady seznam deseti největších a nejvlivnějších hackerů historie, společně s jejich výtvory a dopady, které jejich konání mělo. Jedná se o velice zajímavé čtení, jehož souhrn vám přinášíme v tomto článku. Pokud vás čtení zaujme, rozhodně doporučuji přečíst původní článek, ve kterém se nachází hodně zajímavých informací. Originál najdete zde

Prvním na seznamu je Robert Tappan Morris, který v roce 1988 vytvořil červa s názvem Morris Worm. Jednalo se o historicky první virus tohoto typu, který se svévolně šířil internetem. Úkolem viru nebylo primárně škodit, spíše zjistit rozsah tehdejšího internetu. V průběhu jeho života ovšem nastala kritická chyba, červ se začal rozpadat a vytvářel své škodlivé kopie, které stály za vůbec prvními útoky typu DDoS. Virus napadl zhruba 6 000 počítačů a způsobil škodu mezi 10 a 100 miliony dolarů.

Druhým je Michael „MafiaBoy“ Calce, který se v 15 letech (rok 2000) proslavil tím, že „shodil internet“. V jeden moment se mu podařilo úspěšně zaútočit na největší weby na internetu, za pomocí masivního DDoS útoku. Shodil tak servery společností jako Amazon, CNN, eBay, Yahoo a další. Škody se údajně vyšplhaly až na 1,2 miliardy dolarů.

Na třetím místě je šest let stará událost, ve které hraje hlavní roli Google. Zhruba v tomto předvánočním období, zpátky v roce 2009, zaznamenala čínská pobočka Googlu masivní únik informací. Během útoku se hackeři dostali do systémů Googlu, ukradli spoustu dat a informací chráněných duševním vlastnictvím. Záměrem celého útoku měl být přístup k Gmail účtům Čínských aktivistů.

Na čtvrtém místě se vracíme zpátky do roku 1999, kdy patnáctiletý Jonathan James hacknul systémy amerického ministerstva obrany a NASA. Podařilo se mu proniknout do vnitřního systému, kde dokázal nainstalovat backdoor, skrze který mohl do systému vstupovat kdykoliv. Kromě e-mailové komunikace se mu takto povedlo ukrást mnoho informací a softwaru z NASA, jehož hodnota byla téměř 2 miliony dolarů. James později spáchal sebevraždu.

4jonathan-james

V polovině seznamu se nachází Kevin Poulsen se svým nabouráním se do Los Angelského telefonního systému. Povedlo se mu to v roce 1995 a za celým pokusem stála troufalá snaha o to, aby vyhrál Porsche 944 S2, o které se soutěžilo v jedné místní radiostanici. Vůz vyhrál 102. volající a Poulsen se rozhodl, že to bude právě on. Naboural se tak do lokální telefonní sítě aby se ujistil, že ho na 102. místě opravdu nikdo nepředběhne.

Šestá příčka patří devatenáctiletému Dimitrimu Guznerovi, který v roce 2008 spáchal masivní DDoS útok na weby Scientologické církve. V důsledku tohoto útoku byly církevní weby několik dní mimo provoz. Guzner byl odsouzen k pěti letům vezení a pokutě 250 tisíc dolarů. Nakonec si odseděl roky dva a zaplatil „jen“ 37 a půl tisíce dolarů.

Na sedmém místě se nachází systematický kybernetický útok z roku 1998, který byl namířený proti Spojeným státům Americkým. Jednalo se o zneužití systému Solar Sunries Technologies, díky kterému bylo napadeno více než 500 vládních počítačových systémů. Při vyšetřování se zjistilo, že za útokem stála skupinka tří teenagerů z Kalifornie. Jejich organizovaný útok se zapsal do dějin jelikož se ukázalo, jak málo stačí k tomu, aby se vyřadil páteřní IT systém celé země.

Osmé místo patří viru s názvem Melissa. Jednalo se o primitivní malware, který se objevil v roce 1999. Tento jednoduchý virus dokázal způsobit škody ve výši 80 milionů dolarů. Napadal dokumenty pro Microsoft Word a po úspěšné infiltraci „zmizel“. Následně vybral prvních 50 lidí v seznamu kontaktů v Outlooku, na který sám sebe poslal, společně s nějakým dokumentem. Takto se virus šířil za pomocí řetězové reakce. Autor viru skončil na 20 měsíců ve vězení a společnosti poskytující antivirové programy zažily první pořádný boom.

Na předposledním místě se nachází útok, kterému se málem podařilo srazit celý internet na kolena. Odehrál se v roce 2002 a jeho cílem bylo 13 hlavních internetových domén, umístěných v USA. Jednalo se o velmi jednoduchý, avšak velmi dobře organizovaný DDoS útok. Trval hodinu a vyšetřovatelé tvrdili, že něco podobného ještě nezažili. Rozsah celého útoku byl brutální. Nakonec to odnesly pouze servery, které se jen tak tak udržely. Kdyby býval útok trval o půl hodiny déle, svět by se prý ocitl dočasně bez internetu.

A konečně poslední místo, na kterém figuruje hacker Gonzales a jeho útok na poskytovatele kreditních karet. Vše proběhlo v roce 2009 a výsledek útoku byl vskutku brutální. Podle informací vyšetřovatelů se útočníkům podařilo získat detaily kreditních karet z více než 250 finančních institucí. Hackerům se podařilo nabourat do platebních systémů různých obchodů, bank a dalších společností. Jak jsem uváděl v perexu, pokud se chcete o případech dozvědět ještě o trochu více, doporučuji původní článek, který najdete zde.

10albert-gonzales

Zdroj: AnonHQ

Související články

Dnes nejčtenější