Zavřít reklamu

Za ty roky, co působím na LsA a recenzuji jeden produkt za druhým, mi prošlo rukama několik tvrzených skel pro iPhone. Většinou se jednalo o dražší skla, ale občas jsem se ke mně dostalo i sklo za pár stovek. Rozdíl mezi dražší a levnějším sklem byl vždy znatelný, a to hlavně v tom, jak sklo na telefonu sedělo a zda se samovolně nadzvedávalo. Co se ochrany týče, tak byly skla vesměs vždy stejná a všechna skončila stejně – po pádu telefonu na zem praskla, ale displej ochránila. Nedávno mému kamarádovi spadl iPhone 6s se sklem z Číny za pár korun. Sklo mu také prasklo, ale bohužel praskl i displej pod ním. To mě jen utvrdilo v tom, že si sklo z Aliexpress a podobných čínských e-shopů nikdy nepořídím. Nejenom, že displej pořádně neochrání, ale svým způsobem i omezí používání telefonu, protože například zakrývají okraje displeje a nesedí přesně na zahnuté okraje.

Osobně tedy doporučuji sáhnout po dražším a kvalitním skle. Za celou dobu jsem měl na telefonu pět skel a jen s jedním jsem byl opravdu spokojený, ovšem bylo to i to nejdražší ze všech. Nyní se mi na iPhone 7 dostala špička pomyslné pyramidy tvrzených skel – PanzerGlass Premium a hned na začátek vám prozradím, že je to to nejlepší sklo, které jsem na svém iPhonu doposud měl.

Sklíčka PanzerGlass jsou podle testů od TÜV NORD dvakrát tvrdší než sklíčka konkurence, ovšem i přesto jsou skutečně tenká, hrany se netřepí, jsou 100% průhledná a navíc i zlepšují používání displeje, protože prsty po nich lépe klouzají a nejsou takovým magnetem na otisky prstů než displej samotný.

PanzerGlass nabízí skla nejenom pro všechny druhy iPhonů (od iPhonu 5 až po iPhone 7), ale také pro Apple Watch, iPod touch a iPady, a to dokonce i pro obrovský iPad Pro s uhlopříčkou 12,9 palce. My jsme v redakci otestovali skla pro iPhone 7. Konkrétně originální, levnější sklo, které je 100% čiré, chrání celý displej, ale nesahá až k okrajům displeje. A poté prémiové, dražší sklo, které je na iPhonu téměř neviditelné, protože sahá až k zaobleným okrajům, pěkně je lícuje a má naprosto stejnou barvu jako iPhone samotný.

PanzerGlass Original

Nejprve se pojďme krátce mrknout na originální PanzerGlass sklo, které chrání jen displej. Sklíčko má 0,4 mm tudíž je tlustší a tím pádem i tvrdší než konkurence. Navíc je skutečně 100% čiré, a tak nezhoršuje kvalitu displeje, předního fotoaparátu ani neomezuje funkčnost senzorů, přes které je nalepené. Tou nejlepší vlastností ale je, že hrany skla jsou mírně zaoblená, což je hlavní výhoda oproti konkurenci, kde jsou hrany ostré a snadno tak od kraje prasknou, protože se třepí.

Abych ale jen nechválil, zmíním i jednu nevýhodu. Po nalepení sklíčka na jeden z našich iPhonů 7 jsme si všimli, že se v zaoblených krajích mírně zrcadlí barvy z displeje, což můžete vidět hned na první fotografii v galerii níže, i když fotoaparátem nebylo lehké zmíněný jev zachytit. Navíc v případě šestkových a sedmičkových iPhonů, které mají zahnuté hrany krycího skla, je originální sklo docela viditelné , což může někomu vadit. Právě z tohoto důvodu vznikla skla prémiová, na které se dále podíváme a která jsou hlavním středobodem dnešní recenze.

PanzerGlass Premium

Tvrzené sklo PanzerGlass Premium je, jak už samotný název napovídá, prémiová varianta originálního skla, a nabízí tak stejné vlastnosti, co se tvrdosti a tloušťky týká (opět 0,4 mm), ale přináší s sebou i spousty výhod a odstraňuje všechny nevýhody originální varianty.

Aplikace je jednoduchá, i když o něco složitější než v případě originálního skla. Všechny hadříky pro očištění displeje a nálepku pro odstranění posledních smítek prachu pro bezproblémové nalepení naleznete v balení spolu s českým návodem. Při aplikaci skla se nevyhnete bublinkám, což ale není problém, protože je stačí vytlačit do stran, případně můžete nehtem sklo mírně nadzvednout a opět tlakem přilepit, čímž se nedostatky odstraní. Pokud se náhodou netrefíte na domovské tlačítko nebo na horní reproduktor, můžete sklo zcela sundat a nalepit jej znovu. Opětovnou aplikací nic nezkazíte, naopak, jen je potřeba dát si pozor, aby se na spodní stranu skla nedostala smítka prachu.

Až po samotném nalepení jsem si všiml, jak je PanzerGlass Premium kvalitní. Samozřejmě, že Home Button se propadne, ale tak je to u všech skel. Nicméně barevné provedení rámečků skla dokonale ladí s černou variantou iPhonu 7 i s černým rámečkem okolo displeje. Hrany skla jsou jsou pěkně zaoblená, neřežou do prstů a dokonale kopírují zaoblené hrany krycího skla displeje iPhonu. Všiml jsem si i toho, že PanzerGlass Premium sedí na displeji skutečně na milimetr přesně (samozřejmě je potřeba jej přesně nalepit), a tak nezakrývá ani poslední desetiny milimetrů krajů displeje, jako to dělají jiná skla a vy tak vidíte skutečně celý displej.

Mohlo by se zdát, že PanzerGlass Premium není co vytknout, ale to není tak úplně pravda. Abych jen nechválil, musím napsat i o jedné nevýhodě, na kterou jsem narazil. Zaoblené sklo si totiž nerozumí s každým obalem, a tak se mi stalo, že po nasazení některých obalů se začalo sklo nadzvedávat, tím pádem i odlepovat od displeje a telefon se tak stal v podstatě neovladatelný, protože dotyk na displeji nefungoval správně. V současné době mám doma 8 obalů a u dvou z nich se mi stalo, že se po jejich nasazení začalo sklo nadzvedávat. Problém je především s obaly, jejichž hrany přesahují přes displej telefonu. Například s populárními odolnými obaly od UAG je zaoblené sklo nepoužitelné. Naopak problém nebývá u tenkých obalů, kterým dávám osobně přednost. Na obranu PanzerGlass ale musím říct, že se nejedná o problém jen jejich prémiové skla, ale všech tvrzených skel se zaoblenými hranami.

Resumé

Pokud chcete mít skutečně jistotu, že se displej iPhonu při pádu na zem nerozbije a zároveň chcete sklo, jehož barvy budou dokonale ladit s barevnými variantami iPhonů, bude 100% čiré, nebude magnetem na otisky prstů a zaručí ještě vylepší vlastnosti displeje, pak určitě sáhněte po PanzerGlass Premium. Jestli používáte masivnější obal, jehož hrany přesahují přes displej, pak ale raději zvolte originální sklo PanzerGlass, které nabídne úplně stejné vlastnosti jako sklo prémiové, ale nebude se s obalem nadzvedávat. Pokud ale stejně jako já dáváte přednost minimalistickým, tenoučkým obalům pak je varianta Premium pro vás jako dělaná.

panzerglass-premium-3

Dnes nejčtenější

.