Zavřít reklamu

Mechanickou klávesnici jsme tu ještě k recenzi neměli, tak dnes tento rest napravíme. Podíváme se ne na jednu, ale rovnou na dvě prémiové mechanické klávesnice od renomované americké značky  Das Keyboard, která je v kruhu nadšenců velmi považována a specializuje se na spíše profesionální/kancelářské modely. Dostali jsme k dispozici jak Das Keyboard 4 Professional pro PC, se spínači MX Blue, tak Das Keyboard 4 Professional pro Mac, se spínači GreeTech Brown. Mechanické klávesnice zažívají v posledních dvou letech opět nárůst na popularitě. Pojďme se tedy podívat, jak si tyto dva špičkové produkty vedou. 

Mechanická co?

V první řadě bude nejspíše nutné vůbec mechanické klávesnice představit. Co to vlastně je, proč je kolem toho takový hlahol a proč jsou tak zatraceně drahé. Mechanické klávesnice nejsou ničím novým, ba naopak. Největší rozšíření těchto typů klávesnic bylo v 70. a 80. letech 20. století, jelikož se tehdy jednalo o standardní typ provedení klávesnic. Mnozí možná ještě pamatují klasické béžové klávesnice IBM, které se vyznačovaly obrovskou vahou ale také extrémní odolností, která hraničila až s nezničitelností. Zachovalé kusy těchto původních klávesnic jsou dnes obrovsky ceněny a vyhledávány různými nadšenci, kteří je používají i v dnešní době. Když se přesuneme do současnosti, první „moderní“ mechanické klávesnice se znovuobjevily před několika lety, kdy je výrobci začali nabízet za vskutku prémiovou cenu a jako luxusní alternativu pro klasické, membránové klávesnice.

Snímač sem, snímač tam

A v čem se od těchto klasických membránových klávesnic liší? Právě svými mechanickými spínači. Oproti membránové klávesnici má mechanická speciální snímače, které jsou zde pro každou klávesu zvlášť. Tyto spínače mají extrémně vysokou životnost a navíc nabízí mnoho možností konfigurace. Výrobců takovýchto spínačů je dnes mnoho, nejznámější a nejrozšířenější jsou ovšem spínače od německé firmy Cherry. A právě díky těmto snímačům jsou „mechaniky“ natolik ceněné. Kvůli své bytelnosti, výdrži a především kvůli pocitu ze psaní, který je zde parádní. A právě tento pocit se pak liší podle různých druhů spínačů, na které se ve zkratce podíváme nyní.

Klikám, klikáš, klikáme

Pokud se zaměříme na nabídku snímačů společnosti Cherry (ostatní výrobci je vesměs kopírují), je to vlastně velmi jednoduché. Každý snímač je barevně odlišen a každý má jiné specifikace. Základní typy jsou čtyři a to MX Red, Black, Blue a Brown. V poslední době se vyrojilo ještě několik dalších variant, které zde nemá smysl rozepisovat. Kompletní souhrn snímačů MX najdete zde. Tyto čtyři druhy se dělí na dvě skupiny a to na snímače lineární a nelineární. Ty první mají, jak již název napovídá, lineární chod a k jejich aktivaci není potřeba úplné stisknutí, avšak aktivace klávesy není nijak zvýrazněna. Mezi tyto snímače patří MX Red a MX Black (Black snímače mají oproti Red větší odpor). Lineární snímače jsou často označovány jako „herní“. Nelineární snímače mají pak chod velmi specifický. V určité části stisknutí nastane jakési kliknutí (nebo cvaknutí, chcete-li), které dává prstům odezvu, že byl snímač aktivovaný. Nemusí se tak domačkávat až do úplného konce. Nelineární snímače jsou MX Brown a MX Blue s tím, že modré mají ještě zvukový doprovod a hezky cvakají. A právě na klávesnici s MX Blue snímači se podíváme nyní.

Balení, výbava a specifikace

Začněme tím prvním, co se vám dostane do ruky a to je balení. Krabice od klávesnice je poměrně těžká (jelikož se jedná o pořádný kus HW) a je na ní uvedeno vše podstatné. Najdeme zde tedy specifický model, platformu, pro kterou je klávesnice určená, typ spínačů a další informace o doprovodných funkcích. Z těchto informací můžeme vyčíst, že klávesnice nabízí plný N-key rollover, multimediální tlačítka a USB hub s dvojicí USB 3.0. Uvnitř najdeme samotnou klávesnici, která je zabalená do ochranné fólie. Okolo, ve vypolstrovaném balení, najdeme příslušenství. Konkrétně u těchto klávesnic toho moc není. Kromě kabelu (který je napevno spojen s tělem klávesnice) je tu je pouze speciální podložka, která slouží k náklonu klávesnice a následně dokumentace. U klávesnice za téměř pět tisíc korun bych zcela jistě uvítal například nástroj pro vyndavání kláves (kvůli čištění). Jedná se o jednoduchý plastový bazmek, který by rozhodně výrobní cenu nezvýšil. Konkurence to tak dělá a jde o vskutku užitečný doplněk. Jinak ale balení není co vytknout.

Kvalita zpracování

Po rozbalení se vám ukáže klávesnice v plné kráse (a váze). Už na první pohled je jasné, že se jedná o velice kvalitně zpracovaný kus hardwaru. Dílenské zpracování je vynikající, doprovodné multimediální klávesy jsou skvěle provedeny (hmatová odezva tlačítka hlasitosti je skvělá) a vyšší váha dodává na stabilitě. Tělo klávesnice je z pevného a odolného plastu, horní díl je ale z masivního hliníku. Ten přidává nejen na váze a stabilitě, ale také na celkovém dojmu z celého produktu. Jednotlivé klávesy jsou kvalitně provedeny, a akce spínačů odpovídá standardu společnosti Cherry. Celkový dojem ovšem není 100%, jelikož se zde najde pár věcí, které mě osobně štvou. První je malý náklon. Klávesnice nemá na zadní straně klasické pacičky pro její zdvihnutí. Naopak se tu nachází jakýsi plastový proužek (který se dá využít i jako pravítko), který se za pomocí magnetických úchytů přichycuje ke spodní straně klávesnice. Jeho instalací se klávesnice na stole nakloní, na můj vkus ovšem málo. Toto je ovšem velmi individuální a mechanické klávesnice by zase neměly být nakloněny příliš, kvůli poloze prstů vůči snímačům. Uživatelé těchto klávesnic si pochvalují obrácení mezerníku, aby lépe vyhovoval náklon klávesy vůči prstům. Nápad s pravítkem je ovšem geniální a kancelářskému zaměření naprosto vyhovuje. Další vadou může být chybějící předložka na zápěstí. V tomto případě to ovšem bude opět individuální – někdo je na ně zvyklý, někdo ne. Další drobnou výtkou může být provedení kabelu. Ten je sice mohutný a dostatečně dlouhý (2m), ale jedná se o klasický gumový kabel. V této cenové kategorii bych uvítal prošívanou kabeláž, která dobře vypadá. Toto jsou všechno vesměs drobnosti, které rozhodně nemusí vadit každému. Za největší nedostatek celé klávesnice ovšem považuji fakt, že není podsvícená. Vzhledem k prodejní ceně je to dle mého názoru naprosto závažný nedostatek. Výrobce má přitom mnoho možností, jak podsvícení implementovat. Bohužel se z nějakého důvodu rozhodl, že to tak neudělá. Na jednu stranu to dává smysl, jelikož kancelářské klávesnice obvykle podsvícení nepotřebují. Na druhou stranu se jedná o v podstatě luxusní produkt a alespoň základní jednobarevné podsvícení zde být mohlo.

Pocity ze psaní

Co se týče samotného psaní, zde není příliš co vytknout. Kdo si již nějakou mechanickou klávesnici zkusil, ví o čem mluvím. Kdo ne, tak to ze psaného textu stejně nepochopí (v tomto případě si doporučuji dojít na nějaký PC showroom, kde klávesnice vystavují ). V této části textu si můžeme porovnat obě klávesnice proti sobě. Spínače jsou totiž jediné, čím se liší. MX Blue jsou skvělé. Hlasité, cvakající a s vyšším odporem, ale na psaní jsou výtečné. Osobně mám mechaniku s MX Blue již dva roky a považuji to (po SSD disku) za nejlepší nákup týkající se PC. Pokud více píšete, doporučuji si je vyzkoušet. Takovou odezvu a pocit ze psaní z membránové klávesnice nikdy nedostanete. Navíc oproti lineárním spínačům je psaní na těch nelineárních opravdu příjemné. Hlavní nevýhodou MX Blue je jejich hlasitost. Klávesy opravdu hlasitě cvakají a to nemusí každému vyhovovat. Obzvláště, pokud sdílíte místnost s někým jiným. Tento problém jde ovšem jednoduše vyřešit instalací silikonových o-kroužků, které výrazně sníží hlasitost a upraví také dráhu akce kláves.

Negativum hlasitosti řeší snímače druhé klávesnice. Ty nejsou od Cherry, ale od společnosti GreeTech. Specifikacemi se ovšem neliší, výrobce deklaruje výdrž o 10 milionů stisknutí navíc (oproti 50 milionům u Cherry). Jedná se o GreeTech Brown a s Cherry MX Brown jsou vesměs totožné. Nabízí stejný nelineární průběh jako MX Blue, ovšem tentokrát bez slyšitelného cvakání. Tyto snímače jsou tedy podstatně tišší. Na nahrávce níže se sami můžete přesvědčit o tom, jak hlasité tyto snímače ve skutečnosti jsou. Nahrávka je pořízena 50 centimetrů od klávesnice (zhruba z místa, kde má uživatel při psaní hlavu). První jsou GreeTech Brown, následují MX Blue a jako poslední jsou mé MX Blue, které jsou upraveny silikonovými kroužky, které částečně eliminují zvukový projev klávesnice. Názor si tak můžete udělat sami. Odpusťte prosím kvalitu nahrávky, lepší mikrofon bohužel nebyl k dispozici :(

GreeTech Brown vs. Cherry MX Blue vs. Cherry MX Blue (mod)

Závěr

Závěr bude v tomto případě odlišný, než obvykle v recenzích bývá. Většinou končíme doporučením, zda-li je zařízení dobré a stojí za nákup, nebo naopak špatné a nákup bychom vám rozmlouvali. V tomto případě to nejde. Obě klávesnice jsou skvělé. Provedení je prvotřídní a stejná bude i výdrž. Mechanickou klávesnici si ovšem musíte pořádně vyzkoušet. Ne každému totiž sedne (někdo prostě preferuje membránové a nízkoprofilové typy) a navíc je zde několik konfigurací, ze kterých je třeba si vybrat. Nákup „na slepo“ je tedy značně obtížný a byla by škoda „vyhodit“ pět tisíc za něco, co vám ve finále může vlastně vadit. Každý spínač se chová trochu jinak a před nákupem výrazně doporučuji si vše pořádně vyzkoušet. Každý uživatel má navíc jiné potřeby a preference. Osobně jsem si také „šel“ pro MX Red ale nakonec jsem skončil u MX Blue. Jedno je ale jisté. Jestli si nějakou mechaniku opravdu koupíte, vydrží vám věčnost a bude vám dělat radost. Tyto dva modely od Das Keyboard jsou zářným příkladem, jak by taková klávesnice měla vypadat (až na to podsvícení!)

daskeyboad-4-professional-rear-view2

Dnes nejčtenější

.