Zavřít reklamu

V týdnu nám do redakce přišel záhadný balíček, ve kterém mělo být něco málo na zrecenzování. Jak se ukázalo po rozbalení, jedná se o dva bezdrátové Bluetooth reproduktory od společnosti X-Mini. Produkty společnosti X-Mini jsme tu již jednou měli, recenzi z loňského roku si můžete prohlédnout zde. Dnes tu však máme novinky, které společnost představila v tomto roce a od předchozích modelů se mají lišit především lepší kvalitou zvuku. Máme tu k dispozici X-Mini Explore a X-Mini Explore Plus. Pojďme se na ně tedy podívat.

X-Mini Explore

Začneme tím menším z obou reproduktorů, kterým je model X-Mini Explore. Jedná se o velmi kompaktní a odolný Bluetooth reproduktor, který disponuje certifikací IPx4 a snese tedy například postříkání vodou. Společnost X-Mini jej prezentuje jako ideálního společníka například na pláž, k bazénu nebo kamkoliv, kde budete chtít lepší zvuk, než vám nabízí váš telefon/notebook. O přenos se stará Bluetooth 4.1 a tento malý model by měl na jedno nabití vydržet až 6 hodin poslechu. Zde ovšem záleží na tom, na jakou hlasitost budete poslouchat.

Specifikace

Co se týče specifikací a hardwaru uvnitř, celkové rozměry jsou 56×44 milimetrů. Jedná se tedy o opravdu kompaktní reproduktor, který se vám bude bez problému vejít do kapes. Váha je zanedbatelných 97 gramů. O zvuk se stará jeden 40mm driver s výkonem 3W. Frekvenční rozsah reproduktoru je 150Hz – 18 kHz. Kapacita vestavěné baterie je 400mAh a její nabíjení trvá zhruba dvě a půl hodiny. Dosah Bluetooth signálu je až 10 metrů od zdroje. V balení kromě reproduktoru najdete také nabíjecí Micro-USB kabel a návod. Samotné balení je velice pěkně provedené, veškerý obsah je velmi dobře polstrovaný a věci uvnitř jsou tak chráněny maximálním možným způsobem.

Design a ovládací prvky

Design řady Explorer je dle mého názoru velmi povedený. Nejedná se totiž o klasické křiklavé a rádoby upozorňující barvy. V případě malého Explore je barevná kombinace šedo černá. Tělo je z plastu, obvod je ovšem tvořen pogumovaným povrchem, tudíž se reproduktor skvěle drží. Na spodní straně je protiskluzová gumová plocha. Na boku najdeme malé madlo s otvorem na přichycení například ke karabině. Reproduktor je umístěn směrem vzhůru a hraje skrze perforovanou mřížku s logem. Na boku se také nachází základní ovládací rozhraní, které obsahuje tlačítko + a – na úpravu hlasitosti a tlačítko pro vypnutí/zapnutí. O kousek vedle se nachází Micro-USB port, který je zakrytý gumovou záslepkou, tudíž se do něj nedostane voda či jiný nepořádek. Vedle tlačítek se nachází integrovaný mikrofon, který můžete použít v případě, že budete X-Mini Explore využívat jako handsfree zařízení pro hovory.

Kvalita přehrávání

V případě menšího sourozence je kvalita zvuku odpovídající tomu, jak se zařízení tváří. Na takto miniaturní reproduktor hraje zařízení překvapivě dobře. Zvuk logicky působí poměrně ploše, u takto malého zařízení ovšem nemůžeme nic jiného očekávat. Malý Explore se ovšem snaží co to dá a jeho zvuk dokáže opravdu překvapit. Když vezmeme v potaz, že se uvnitř nachází jediný 40mm měnič. Basy jsou výrazné, ovšem netrpí příliš vysokým boostem. Naopak středové pásmo je zde poměrně dominantní, na úkor výšek. Malý Explorer hraje rozhodně lépe, než naprostá většina vestavěných reproduktorů v mobilních telefonech či tabletech. Tato zařízení je tak může dokonale doplnit v případě, že chcete něco víc, ovšem jste limitováni rozpočtem.

X-Mini Explore Plus

Větší model, s názvem X-Mini Explore Plus je trochu jiná káva. Čekal jsem jen hlasitější a možná trochu hlubší zvukové podání, ovšem výsledek mě naprosto překvapil. Větší model také disponuje certifikací IPx4, stejně tak rozhraním Bluetooth 4.0 a stejným designovým jazykem. vestavěná baterie má kapacitu 1050mAh a vydrží až 10 hodin. Nabíjecí čas je shodný, takže zhruba dvě a půl hodiny. Tím ovšem podobnosti končí, jelikož pod kapotou je toho o poznání více.

Specifikace

Velký Explore obsahuje také 40mm (3W) driver, v těle jsou ovšem dva a mají poněkud lepší parametry. Nabízí frekvenční rozsah 100Hz – 20 kHz a sekunduje jim ještě jeden driver, tentokrát ovšem pasivní a s průměrem 50mm. Ten se nachází na zadní straně a stará se o lepší hloubku zvukového přednesu. Bluetooth připojení je zde stejné, jako u menšího modelu, pouze s rozdílem podpory Bluetooth specifikace 4.0. Provedení balení je stejně kvalitní, jako u menšího modelu. Stejně tak se zde mimo reproduktor nachází nabíjecí Micro-USB kabel. Kromě něj je tu však ještě 3,5mm audio kabel, který slouží jako Line In/Out pro přímé připojení k telefonu/PC/TV.

Design a ovládací prvky

Design je v podstatě shodný, jako u menšího modelu. Barevná kombinace je stejná, stejné jsou i materiály těla. Opět je zde tedy plastový rám, který je potažen pogumovanou vrstvou. I větší reproduktor vypadá velmi elegantně, stejně tak nabízí klip na přivěšení. Záslepka na nabíjení a Audio vstup je provedená stejně jako u menšího modelu. Ovládací prvky jsou také stejné, přibylo zde pouze tlačítko s logem Bluetooth, které je zde pro ovládání hovorů. Na spodní straně se opět nachází pogumovaná vrstva, která slouží pro stabilizaci.

Kvalita přehrávání

Jestli si byly oba modely doposud velmi podobné, v samotné kvalitě zvukového podání je propastný rozdíl. Malý model mě ve své podstatě překvapil, jelikož jsem takový zvuk z takto malého zařízení nečekal. Velký model mě ovšem doslova ohromil. Kvalita zvuku je zcela někde jinde. Dva aktivní měniče a jeden pasivní pomáhají tomuto reproduktoru k tomu, že z něj vychází opravdu velmi pěkný zvuk. Podstatně hlubší a masivnější, než u menšího modelu. S podáním basů pomáhá pasivní driver, středy jsou daleko více vyvážené a výšky tak o mnoho lépe vyniknou. Celkový zvukový profil je opravdu příjemný a dovedu si představit, že bych tento reproduktor používal u svého telefonu či notebooku. Jedinou nevýhodou většího modelu je fakt, že se pasivní driver opravdu velmi snaží a občas je to na zvuku znát, jelikož zařízení velmi lehce rezonuje. Stává se to jen v některých frekvencích, ovšem místy je to znatelné. Nejedná se ovšem o zásadní nedostatek.

Závěr

Nové modely od X-Mini se povedly. Vzhledem ke své velikosti, a především ceně, hrají velmi dobře. Menší model bych označil za nadprůměrný, zatímco větší model opravdu překvapil a hraje skvěle. Pokud vezmeme v potaz cenu, která je 799,- za menší model1299,- za větší model, jedná se o opravdu velmi zajímavé produkty, pro které existuje mnoho způsobů využití. Odolnost proti polití vodou a možnost případného opláchnutí, může být velkou výhodou. Přenosné reproduktory od X-Mini tak mohou doplnit jakoukoliv párty, ať už na pláži, na sjezdovce nebo u vás doma.

x-mini fb

Související články

Dnes nejčtenější

.