Zavřít reklamu

Apple na konferenci na začátku září sice probral některé z větších novinek v nové verzi operačního systému iOS 10, ale na některé bohužel nezbyl čas a proto o nich mnoho uživatelů ani neví. Jednou takovou funkcí je i Markup, která umožňuje do fotografií přidávat vlastní text, čáry či vložit lupu. Největší výhodou funkce je, že je v iOS vestavěná a proto není potřeba stahovat další aplikace z App Store.

Novinka je v systému sice přístupná, její nalezení však chvíli běžnému uživateli potrvá a mnozí ji ani neobjeví. Funkce totiž není na první pohled na očích a člověk se k ní musí proklikat. Jakmile se do ní dostane, zjistí, že se mu může hodit a není od věci vědět, kde ji najít a co umožňuje dělat. Kromě kreslení čar lze totiž velmi šikovně kreslit i pravidelné útvary, které systém rozpozná a sám nabídne jejich vylepšení.

Kde lze v iOS 10 funkci Markup nalézt

  1. Otevřete aplikaci Fotky a najděte fotografii, kterou chcete upravit.
  2. Tu otevřete a klikněte v dolní liště na ikonku se třemi posuvníky. Otevře se režim úpravy fotografie.
  3. Nyní ve spodní liště klikněte na tlačítko ve tvaru kolečka se třemi tečkami.
  4. Ve výběru aplikací by se měla nacházet i funkce Markup. Pokud zde není, klikněte na tlačítko Více a funkci aktivujte.

Nyní jsme se dostali do funkce Markup. Hned na první pohled si můžeme v režimu kreslení všimnout několika barev, které jsou ve spodní části displeje na výběr. Vedle nich se pak nachází volba mezi třemi tloušťkami čar. Vedle tlačítka pro kreslení se pak nachází lupa, která se po kliknutí vloží do obrázku. Tu je pak možné posouvat a pomocí dvou teček zvětšovat průměr i přiblížení. Poslední funkcí je možnost vkládat text, u kterého je na výběr ze tří fontů. Text lze i zarovnávat, libovolně měnit barvu a zvětšovat jej.

Ještě se vrátím k režimu kreslení, který obsahuje šikovnou funkci, která sama rozpozná, jaký útvar jste chtěli nakreslit a zdokonalí ho. Podle toho, co jsem zkoušel, rozpozná systém čtverec, obdélník, trojúhelník, kružnici, elipsu i srdíčko. Ty lze kreslit i natočené a systém je tak ponechá. Obrazce pak lze po převedení i zvětšovat/zmenšovat. Díky tomuto pak nemusíte například kvůli označování textu stahovat aplikace od různých vývojářů a vystačíte si s vestavěnou funkcí.

ios-10-markup-fb

Dnes nejčtenější

.