Zavřít reklamu

Rok s rokem se sešel a opět tu máme nový iPhone. Apple totiž na dnešní konferenci představil nástupce obou iPhonů 6s, tudíž jak iPhone standardní velikosti, tak i Plus model s velkým displejem a několika vychytávkami navíc, které letos skutečně stojí za to. iPhone 7 a iPhone 7 Plus jsou tady a přináší více novinek, než jsme původně očekávali. Pojďme si je tedy představit o něco podrobněji.

Vzhled
I když jsme zpočátku všichni očekávali, že nová generaci přijde i s novým designem, tak je tomu nakonec jen částečně. iPhone 7 je totiž hodně podobný svému předchůdci. Zjednodušily se jen prvky na zadní straní, díky čemuž je design iPhonu o něco minimalističtější. Hned na první pohled si všimnete, že pruhy pro antény vedou už jen po hranách telefonu a čočka fotoaparátu se také změnila. Je sice nadále vystouplá, ale okolo ní je nově vystouplé i šasi a navíc je i výrazně větší. U Plus modelu se na změně vzhledu výrazně podepsal duální fotoaparát, o kterém si podrobněji povíme níže.

Jet Black a Black
S novými iPhony představil Apple i novou barevnou variantu – Jet Black. Jedná se o leskle černou, která se tak připojuje k tradiční stříbrné, zlaté, růžově zlaté. Apple ale změnil i Space Black, kterou nahradila barevná varianta Black. Jedná se ve skutečnosti o matně černou. iPhone 7 i 7 Plus tak bude možné zakoupit celkem v pěti různých barevných variantách.

Revoluční Home Button
Domovské tlačítko, které je pro telefony od Applu tak charakteristické již od prvního modelu, se po 9 letech výrazně mění. Nově už tradičně nekliká, ale díky technologii Force Touch, kterou nyní podporuje, je citlivé na sílu stlačení a kliknutí simuluje odezva v podobě vibrací díky haptickému motorku. Home Button nové generace tak získává pochopitelně i nové funkce a výrazně se díky němu mění ovládání iPhonu 7 a 7 Plus.

Rozlučte se s 3,5mm jackem
To, o čem se několik měsíců jen spekulovalo a nikdo tomu nechtěl věřit, se nyní stává skutečností. Apple totiž u nových iPhonů 7 a 7 Plus odstranil 3,5mm jack, pomocí kterého se k telefonu připojují tradiční sluchátka. Hlavním portem pro připojení sluchátek se tak nyní stává applovský Lightning konektor, případně můžete použít technologie Bluetooth. Pokud budete chtít k iPhonu 7 připojit svá oblíbená sluchátka s 3,5mm jackem, budete potřebovat redukci na Lightning, kterou bude v balení každého iPhonu 7.

Lightning EarPods
Právě kvůli chybějícímu 3,5mm jacku Apple do k redukci přibalí ještě EarPods s Lightning konektorem. Na těch se téměř nic nemění, jen se zvuk už nebude přenášet analogově, ale digitálně a mohou také nabídnout nové funkce, o těch se ale Apple nezmínil.

Voděodolnost IP67
Něco, po čem majitelé jablečných telefonů touží už tolik let je konečně tady. iPhone 7 i iPhone 7 Plus se totiž chlubí voděodolností prachuodolností IP67. Voděodolnosti mohl Apple dosáhnout právě díky absenci 3,5mm jacku a novému Home Buttonu. Zástupce z Applu popsal voděodolnost na iPhonu 7 tak, že když s ním spadnete do vody, nic se nestane a váš telefon bude fungovat. stejně tak nebude vadit, když na něj zaprší apod.

Duální fotoaparát
Apple se letos rozhodl odlišit standardní a Plus model jako ještě nikdy předtím. Velký iPhone 7 Plus s 5,5″ displejem totiž dostal duální fotoaparát. Ten mezi smartphony není úplnou novinkou, ale Apple se jej rozhodl pojmout zase trochu jinak, než ostatní výrobci. Oba fotoaparáty jsou 12-megapixelové, ale první funguje jako širokoúhlý objektiv pro focení fotografií a druhý jako teleobjektiv pro 2x optický zoom. Duální fotoaparát umožňuje ale až 10x zoom bez ztráty kvality, od 2x zoom jde ale o výpočet skrze software. iPhone 7 Plus umí také pracovat s hloubkou obrazu, díky čemuž umí vyfotit nádherné portréty a rozmatat pozadí podobně jako zrcadlovky.

12-megapixelový fotoaparát na menším iPhonu 7 není duální, ale i přesto se výrazně vylepšil. Nově nabízí optickou stabilizaci obrazu, o 60% rychlejší senzor, světelnost f/1,8, díky čemuž dopadne na čip až o 50% více světla a telefon tak pořizuje výrazně kvalitnější fotografie ve tmě respektive při špatných světelných podmínkách. Přední kamera na iPhonu 7 a 7 Plus si také znatelně polepšila, nově je totiž 7-mefapixelový. Společně s fotoaparátem se dočkal vylepšení i LED blesk, který je o 50% silnější díky čtyřem diodám.

Zcela novým fotoaparátům na iPhonu 7 a iPhonu 7 Plus se ještě budeme věnovat podrobně v samostatném článku.

Stereo reproduktory
Vzhledem k absenci sluchátkové konektoru se Apple na druhou stranu u iPhonu 7 a 7 Plus rozhodl výrazně vylepšit zvuk z reproduktorů. Nově iPhone nabízí hned dva reproduktory. První standardní, který se nachází na spodní hraně telefonu vedle Lightning konektoru a druhým reproduktorem pro poslech hudby se pak stal reproduktor (sluchátko) na volání, který se nachází nad displejem vedle předního fotoaparátu. Právě díky stereo reproduktorům, které jsou na těle telefonu poměrně daleko od sebe (téměř co nejdál to jen jde), bude poslech z iPhonu 7 znatelně lepší než z předchozích modelů.

Wide Color displej
Nový iPhone 7 i 7 Plus disponuje displejem s funkcí Wide Color. Ta zajišťuje, že displej upravuje barvy v závislosti na okolí, ve kterém se nachází a zobrazuje tak skvěle obsah za téměř jakýchkoliv podmínek. Stejnou funkci už v současné době najdeme u 9,7″ iPadu Pro, na kterém odborníci z DisplayMate ohodnotili displej jako nejlepší na trhu. Apple také poznamenal, že displej je o 25% jasnější a nabízí nový Cinema standard.

V základu 32GB (konečně)
Konečně se Apple rozhoupal a namísto 16GB nabízí iPhone 7 v základní variantě se 32GB úložištěm, s čímž by si mohla vystačit většina uživatelů. Pro ty náročnější pak společnost nabízí iPhone 7 ve 128GB variantě a ti nejnáročnější z nejnáročnějších si pak mohou iPhone 7 nebo iPhone 7 Plus zakoupit s 256GB úložištěm. iPhoen 7 v Jet Black barvě ale bude dostupný jen ve 128GB a 256GB variantě.

A10 Fusion
Tak jako každý rok, i letos nový iPhone přichází s vyšším výkonem. Letos se ale Apple opravdu předvedl. iPhone 7 disponuje novým čtyř-jádrovým procesorem A10 Fusion, díky kterému je o 40% výkonnější, než procesor A9 a 2x výkonnější, než procesor A8 v iPhone 6. Grafický výkon se pak samozřejmě také zvedl, a to konkrétně o 50 % oproti svému předchůdci, tedy iPhonu 6s. Důležité je také poznamenat, že nový procesor je sice čtyř-jádrový, ale plnohodnotná jsou dvě jádra, zbylá dvě jsou vsoce úsporná a využívají jen 1/5 výkonu.

Nejdelší výdrž v historii iPhonů
Apple se na konferenci pochlubil s jednou opravdu potěšující novinkou. iPhone 7 i iPhone 7 Plus totiž mají nejdelší výdrž baterie ze všech iPhonů, které kdy Apple představil. Konkrétně iPhone 7 vydrží o 2 hodiny déle než iPhone 6s a iPhone 7 Plus pak vydrží o celou hodinu déle než iPhone 6 Plus.

Dostupnost a ceny
Předobjednávky iPhonu 7 i 7 Plus startují již tento pátek 9. září, a to v USA, Kanadě, Austrálii, Velké Británii, Německu a několika dalších státech. Prodávat se pak začne ve stejných zemích o týden později, tedy v pátek 16. září. U nás se iPhone 7 začne prodávat o další týden později, tedy v pátek 23. září. Ceny v dolarech za oba modely jsou úplně stejné jako u předchozích modelů, a to i navzdory vyšší základní kapacitě a duálnímu fotoaparátu. Cena v korunách je prozatím ve hvězdách, ale oproti loňským modelům by se zvedat neměla. iPhone 7 ve 32GB variantě by tedy měl vyjít na 21 190 Kč.

iphoen-7-fb

Dnes nejčtenější

.