Zavřít reklamu

iPhone 8 curved OLED concept iconCo se týče iPhonů, na OLED obrazovky si budeme muset počkat až do příštího roku, kdy by měl konečně vyjít moderní a revoluční iPhone, který posune technologie (v rámci Applu) alespoň trochu vpřed. Pro Apple se bude jednat o premiéru, jejíž trvání však nemusí být vůbec dlouhé. Spekuluje se totiž o tom, že OLED panely budou pro Apple pouze jakousi přestupní stanicí, kdy konečná zastávka bude ve formě nové technologie Micro-LED. Technologie OLED by se tak mohla objevit jen velice krátce, a to v jedné, maximálně dvou generacích mobilních telefonů s nakousnutým jablkem na zádech.

O svůj názor se podělil ředitel společnosti Innolux, Wang Jyh-chau, která je jedním z předních výrobců LCD panelů. Jeho slova o konkurenční technologii je tedy třeba brát se značnou rezervou, ale i tak se jedná o zajímavý pohled na situaci. Dle něj je velice nereálně, že OLED někdy plně nahradí klasické LED LCD panely, ačkoliv se jedná o modernější technologii, má ovšem své zásadní problémy. Ať už se jedná o horší finanční efektivitu z hlediska poměru výroby (oproti LED panelům), nebo o problémy se spolehlivostí a „vypalováním“ displejů.

Náhradou za současné LED LCD panely bude dle Wanga Jyh-chaua technologie Micro-LED, která by se měla postupem času stát stejným mainsteamovým řešením, jakým jsou dnes klasické LED LCD panely. Zajímavou informací pak je, že na Micro-LED panelech již Apple v současné době pracuje. Společnost údajně otevřela tajnou laboratoř v severní části Taiwanu, kde probíhá vývoj tohoto typu panelu. Apple prý dokázal získat ty největší odborníky z branže (ze společností AU Optronics a SolLink). Do této mozaiky pak také zapadá akvizice společnosti LuxVue, z roku 2014, která se právě vývojem Micro-LED panelů zabývala a vlastnila již několik patentů.

Micro-LED panely by měly disponovat daleko lepším podáním barev, měly by být podstatně tenčí (oproti klasickým LED LCD) a lehčí, nabízí lepší jas a umožňují použití vysokých rozlišení. Na rozdíl od klasických LED LCD panelů pak nevyžadují klasický backlight. Jedinou nevýhodou jsou vyšší výrobní náklady a složitost výroby. Prvním zařízením s Micro-LED panelem by mohly být Apple Watch 3. generace, jelikož se jedná o zařízení, kde by se prostorově menší displej velice hodil. Navíc by tato platforma mohla posloužit jako ideální testovací model pro další nasazení.

iPhone 8 koncept 3

Zdroj: Macrumors

Dnes nejčtenější

.