Zavřít reklamu

samsung-logo
Zatímco iPhony poslední generace stále nabízí dnes už skoro trapný 16GB paměťový čip pro své základní modely, vývoj v tomto segmentu ubíhá mílovými kroky. Není to ještě tak dlouho, co přišly na trh první SSD disky, které byly brutálně drahé, málo spolehlivé a měly extrémně nízkou kapacitu i přes to, že oproti klasickým plotnovým diskům byly bleskurychlé. Technologie se však vyvíjí, kapacita se zvyšuje, velikost snižuje a cena za GB padá. Nejnovější (a rozhodně nejzajímavější) přírůstek za poslední dobu včera představil Samsung. 512GB NVMe SSD velikosti poštovní známky.

Produkt určený do supertenkých notebooků, tabletů a telefonů s rozměry zhruba 2×1,5cm. Nový paměťový čip PM971-NVMe je zatím posledním výkřikem na poli SSD. V tomto malém balení se nachází 16 samostatných paměťových modulů, 4Gb LPDDR4 DRAM a vlastní paměťový řadič.

Podle zástupců Samsungu bude tento SSD disk vyráběn ve třech kapacitách a to 128, 256 a 512GB. Zahájení prodeje by se mělo spustit do konce tohoto měsíce. Co se rychlostí týče, můžeme se těšit na 1500MB/s při čtení a 900MB/s při zápisu dat. Pro představu – 5GB velký soubor dokáže disk přesunout za zhruba 3 sekundy.

Je tedy velmi pravděpodobné, že se těchto disků dočkáme v nadcházejících Apple zařízeních. Například jednou z věcí, kterou Apple změnil na iPhonech 6s (a které si všimlo jen velmi málo recenzentů, natož pak uživatelů) bylo zavedení NVMe SSD disku, který výrazně urychlil práci v systému. Je otázkou, zda-li se tyto disky dostanou do telefonů, vzhledem ke své minimální kapacitě, ale v MacBoocích bychom se jich dočkat měli. Otázkou ovšem zůstává, jak se Apple postaví k paměťovému řadiči, který je také z dílny Samsungu, a Apple si přitom dost potrpí na svých návrzích. Pravděpodobně se to ale dozvíme. Nejspíš už to nebude letos, ale jeden nikdy neví…

17060-14234-160531-SSD-l

Zdroj: Appleinsider

Související články

Dnes nejčtenější