Zavřít reklamu

prototyp mac icon

S produkty Applu se někteří z nás setkávají každý den. Apple se samozřejmě snaží své produkty inovovat a proto designéři a inženýři vytvoří několik prototypů, ze kterých vyberou ten, jenž se nakonec dostane na pulty obchodů. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jak vypadají prototypy oblíbených iPhonů, iPodů nebo MacBooků, které vlastně Apple nikdy nevydal? Otázku na tuto odpověď se snaží nalézt sběratelé prototypů. Jeden z nich, Hap Plain, má několik desítek kousků, které jsou přímo z dílny Applu.

Plain má několik produktů u kterých je na první pohled vidět, že se jedná pouze o testovací výrobky a ještě před tím, než Apple vytvoří revoluční produkt, zkoumá u nich potencionální chyby. Na světě jsou stovky takových prototypů. Osmadvacetiletý sběratel Plain prozradil: „Je zajímavé přemýšlet o tom, jaké produkty jsou vytvořené, ale doposud je veřejnost vidět nemohla. S každým prototypem je spjat nějaký příběh. Existuje několik tisíc lidí, kteří sbírají kartičky Pokémonu a musejí je mít naprosto všechny, já sbírám taky, ale Apple produkty.

Prototypy modelů typicky pocházejí ze dvou odlišných míst. Ty nejzajímavější nálezy pocházejí od inženýra nebo bývalého člena projektového týmu společnosti Apple. „Pokud chtějí, aby bylo o zařízení dobře postaráno, donesou ho například do mé osobní sbírky,“ řekl Plain. Dalším zdrojem produktů je osoba, které se říká tester výrobků. Těchto osob má Apple po celém světě několik desítek. Plain od testera získal například prototyp nejnovější verze Apple TV, který Apple nikdy nechtěl vrátit. Produkty sběratelé buď dostávají nebo kupují na eBay za neskutečně vysoké částky. Konkrétně Plain odhalil, že investoval do své sbírky částku v dolarech, která má více než šest číslic.

Plaina nejvíce dostal bývalý zaměstnanec Applu, který přinesl černý 15 let neotevřený kufřík. V kufříku se nacházel vzácný, funkční a průhledný Mac SE. To Plaina nakoplo, aby ve sbírání Apple produktů pokračoval. „Věděl jsem, že jsem dostal vzácný produkt, ale nevěděl jsem jak moc. Macu SE si opravdu moc vážím,“ napsal Plain pro portál Cultofmac. Průhledný Mac SE má hodnotu větší než 30 000 amerických dolarů.

Největší raritou jsou stará zařízení. Nechat si nějaký prototyp bylo extrémně těžké, protože když se vrátil Steve Jobs do Applu, společnost zpřísnila bezpečnostní opatření a inženýři dostávali produkty s čárovým kódem. Pokud nějaký produkt, respektive čárový kód chyběl, bylo jednoduché zjistit, kdo prototyp nevrátil. Jedním z takových produktů je jeden z prvních iPodů.

Prototyp iPodu první generace je opravdu vzácný, protože jich bylo vytvořeno opravdu málo. Je jich mnohem méně než prototypů prvního iPhonu, protože testy iPhonu je potřeba provést po celém světě a například v různých nadmořských výškách, a to kvůli správné funkčnosti antény,“ sdělil Plain.

Zmiňovaný sběratel také slyšel příběh o prvním prototypu, který dokonce údajně má ve své sbírce: „Když inženýři šli ukázat Jobsovi zmiňovaný iPod, tak ten ho vzal a hodil do akvária. Když viděl vycházející bublinky řekl, že je v iPodu místo a chce, aby to místo bylo pryč.“

Plain na závěr řekl, že nikdy nebyl požádán Applem, aby odevzdal respektive mu prodal nějaký ze svých produktů. „Apple do určité míry ví, kdo jsem. Mám sbírku, kterou by mohl závidět každý. Pokud by mi z Applu zavolali, že chtějí něco zpět, určitě bychom se dohodli. Sběratelství Apple prototypů je pouze můj koníček,“ dodal na závěr rozhovoru Plain. Galerii některých prototypů naleznete výše, kompletní sbírku sběratele naleznete zde.

Apple development team prototype
iPhone 2G prototype

Související články

Dnes nejčtenější

.