Zavřít reklamu

barry_changApple je zdaleka největší a nejznámější zaměstnavatel v Cupertinu, ale nový starosta města obviňuje technologického giganta z toho, že nepřikládá žádnou váhu placení svých daní. Barry Chang drží post starosty teprve od prosince loňského roku, ale neztrácel čas při plnění svých poslání. Při jedné příležitosti se dostal do sídla Applu One Infinite Loop, odkud byl vyhozen s tím, že nebyl pozván. Chang dříve Applu navrhoval, aby daroval 100 milionů dolarů na místní městskou infrastrukturu, to však zastupitelstvo zavrhlo.

„Apple je tady tak velká společnost a členové rady ji nechtějí urazit. Apple s nimi promluvil a oni proti němu nebudou hlasovat. To je fakt,“ říká Barry Chang. Apple zaplatil Cupertinu v letech 2012 až 2013 celkem 1,9 milionů dolarů za daně z příjmů, což je asi 18% souhrnného rozpočtu města. Chang však opět musel přijít s něčím speciálním a navrhl, aby společnosti s více než 100 zaměstnanci platily za každou osobu navíc 1000 dolarů. To však bylo opět vysoce postavenými lidmi zamítnuto, nejspíše tam nemá starosta moc přátel.

„Apple není ochoten zaplatit ani desetník. Mají zisk a měli by tak sdílet odpovědnost za naše město, ale nebudou. Oni nás zneužívají,“ říká místní starosta. U příležitosti dne, kdy byl ze sídla Applu vyhozen, prý začal jen mluvit o dopravních zácpách a byl okamžitě vyveden ochrankou Applu. „Oni mi řekli: ‚nemůžete vejít, nejste pozvaný.‘ Poté jsem odešel a už se tam nevrátil,“ poznamenal Chang.

„Podívejte se na systém, který zde máme: bohatí lidé jsou bohatší a chudí nemohou přežít. Kde je spravedlnost? Nikde,“ dodal. Není to poprvé, co je Apple obviněn z vyhýbání se daním. Nedávno řekl spoluzakladatel Applu, Steve Wozniak, televizi BBC, že by měl Apple platit 50% daň. Společnost také byla předmětem dlouhého vyšetřování údajných daňových úniků v Evropě. Tim Cook se vždy bránil tím, že společnost zaplatila každý cent, který dlužila.

Tim Cook money FB
Zdroj: Twitter

*Zdroj: cultofmac

Související články

Dnes nejčtenější