Zavřít reklamu

iPad Pro icon 5Apple před pár dny představil svůj nejnovější a nejpokročilejší tablet vůbec. Jedná se o nový iPad Pro, ne tedy Air 3, ale pouze o menší a stejně pojmenovanou verzi svého staršího bratra, který se pyšní 13palcovou úhlopříčkou a který byl představen před několika měsíci. V podstatě vše, co najdeme ve velkém iPadu Pro, najdeme i v jeho menší, 9,7palcové verzi. Nechybí stejná hardwarová výbava, stejná technologie podporující Apple Pencil, stejné silné reproduktory nebo víceméně totožný, čistý design. 31. března tento tablet zavítal do Apple Storů, my jsme samozřejmě neváhali a ihned jsme do jednoho vyrazili, abychom vám sepsali naše první dojmy.

Osobně jsem se na tento tablet těšil jako malé dítě, jelikož pro mě iPad představuje magické zařízení, které mi dělá několikanásobně větší radost než iPhone, Mac nebo Apple Watch. Je to nejosobnější zařízení které jsem kdy v ruce držel, při jeho používání vždy žasnu, jak je možné, že takové pokročilé zařízení vůbec existuje. Ta tenkost, rychlost či portabilita mého iPadu Air 2 mě jednoduše fascinuje. Proto jsem se nemohl dočkat toho momentu, až si na iPad Pro poprvé sáhnu a vyzkouším ho.

Jenže se dostavilo zklamání. Ne proto, že by iPad Pro nebyl skvělý, ale proto, že jde o prakticky designově stejné zařízení, takže se nedostavil žádný wow efekt. Ten jsem u Air 2 zažil, jelikož jsem absolutně nechápal, jak moc je tento tablet tenký a lehký. iPad Pro tedy vypadá vlastně úplně stejně, což ale není na škodu, jelikož Air 2 není co vytknout, alespoň po designové stránce. Je tedy vlastně dobře, že se design moc nezměnil, nevýhody podle mého prakticky nenajdeme, ale očekávaný wow efekt jednoduše chybí.

iPad Pro LSA 8
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

To se týká i rychlosti. iPad Pro je sice opravdu velmi rychlý, jedná se o neskutečně silný tablet, který si poradí s veškerými úkoly, které mu zadáte, ale oproti Airu 2 o takovou změnu podle mého názoru nejde. Přepínání a otevírání aplikací je bleskurychlé, stejně jako multitasking, který konečně získává podporu více a více aplikací, čímž se z iPadu stává zařízení, které má potenciál nahradit spoustě nenáročným uživatelům jejich počítač. O tom se ale dá diskutovat hodiny. iPad Pro tedy je sice tím nejrychlejším tabletem od Applu vůbec, ta změna ale podle mého není tak velká. Uživatelé iPadu Air a starších modelů budou ohromeni, ale myslím, že majitelé Airu 2 nikoliv. To ale jen potvrzuje fakt, že moderní technologie jsou tak vyspělé, že se v rychlosti operačního systému už ani dále posouvat nedá.

V úžasu jsem ale byl z nového displeje. Ne ani tak proto, že by mě oslnila nová technologie, která zaručuje, že se na iPadu bude lépe číst na přímém světle díky snížené reflektivitě. Oslnila mě ale technologie True Tone, která pomocí senzorů upraví displeje iPadu tak, aby vám váš přímý pohled na něj připadal co nejpřirozenější. True Tone tedy představuje podle mého opravdový pokrok, který markantně zlepší způsob, jakým vnímáme vše, co se zobrazuje na iPadu. Pokud jsem totiž True Tone vypnul, okamžitě mi displej iPadu připadal nepřirozený a ihned jsem se chtěl vrátit k True Tone. Displej bez této technologie mi připadal až moc jasný, takový falešný a nepříjemný. True Tone to všechno změnil, podle mého tak jde o výbornou funkci, kterou za chvíli najdeme v každém zařízení od Applu. Byl jsem tedy příjemně překvapen, jelikož jsem toho od True Tone moc nečekal.

iPad Pro LSA 4
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Dále jsem samozřejmě vyzkoušel podporu Apple Pencil. Ta funguje perfektně, jdou s ní dělat zázraky. Osobně ale nevím, jak bych funkci využil. Talent na kreslení a malování opravdu nemám a na psaní poznámek rukou mi Apple Pencil připadá moc těžká, alespoň z těch pár minut, co jsem ji používal. Navíc ji nepodporuje aplikace GoodNotes, kterou používám na zapisování poznámek, což se ale samozřejmě v budoucnu změní. Každopádně jde o výbornou záležitost, ale momentálně pouze pro ty, kteří iPad použijí na nákresy či kresby.

Co mě ale rozhodně neoslnilo byla klávesnice Smart Keyboard. Jde o sice velice zajímavý koncept, provedení ale už je horší. Psaní na této klávesnici mi vůbec pohodlné nepřišlo, navíc vám klávesnice dovolí používat iPad pouze v jednom úhlu. Možná jde o zvyk, každopádne mi za těch pár minut klávesnice k srdci rozhodně nepřirostla.

iPad Pro mě neohromil, ale to hlavně proto, že každý den používám Air 2, který je vynikající. iPad Pro tedy tak velkým skokem kupředu není, i když musím říct, že hlavně technologie True Tone představuje takovou malou revoluci. Další věcí, která mě mrzí, je cena, která je oproti minulým rokům přemrštěná. Z iPadu Pro tak nadšený nejsem, což ale nesnižuje jeho kvality, to spíše moje očekávání byla moc velká. Jestli si tak iPad Pro pořídím zůstává otázkou, plánoval jsem si ho na 100% koupit, teď jsem nerozhodný, jelikož jednoduše nevidím důvod, když mi Air 2 tak dobře slouží.

iPad Pro LSA 1
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější