Zavřít reklamu

iPhone 5SE icon oficialniTo, o čem jsme jen slýchali několik dlouhých měsíců, se právě stalo skutečností. Apple totiž nyní na první letošní konferenci představil 4″ iPhone SE, se kterým chce zaujmout hlavně zákazníky, kteří upřednostňují smartphony s menší uhlopříčkou displeje. Nový iPhone SE se tak postaví vedle svých větší bratříčků – 4,7palcového iPhonu 6s a 5,5palcového iPhonu 6s Plus. Už na první pohled je vidět, že jde o nástupce doposud prodávaného iPhonu 5s, ovšem s těmi nejlepšími komponentami, které Apple v současnosti nabízí u svých vlajkových lodí. Pojďme si tedy shrnout, co nový 4″ iPhone nabízí s tím, že novinkám se budeme podrobněji věnovat v následujících článcích.

Design
Jak už bylo naznačeno v úvodu a jak si můžete všimnout na obrázcích níže, iPhone SE je v podstatě kopií iPhonu 5s. To znamená, že telefon má hranatější, nikoli zakulacený design, kulatá tlačítka pro ovládání hlasitosti na boku, power button na horní hraně telefonu a 3,5mm jack, mikrofon i reproduktor na spodní hraně. Pochlubit se nový iPhone může hliníkovými zády se skleněnými pruhy pro antény. Malých změn jsme se ale přeci jen dočkali. Hrany jsou totiž nepatrně zaoblené, ale jen tak málo, že změna není na první pohled ani poznat.

printscreen 2016-03-21 v 18

Výbava
Nový, malý iPhone má skutečně co nabídnout. Disponuje totiž komponentami ze svých velkých bratříčků, tedy nejlepších smartphonů, které Apple v součanosti nabízí. Uvnitř tedy tiká procesor A9 s koprocesorem M9, který umožní, že Siri naslouchá příkazu “Hey Siri” i v momentě, kdy telefon není připojen k nabíječce. Nechybí ani NFC pro Apple Pay. iPhone SE se chlubí i vylepšeným bezdrátovým čipem z iPhonu 6s, který teoreticky zajistí až dvojnásobně rychlejší Wi-Fi a mobilní data. Jednu z nejnovějších funkcí ale novinka z iPhonu 6s přeci jen nepřevazal – 3D Touch. Displej iPhonu SE tak není citlivý na sílu stlačení a funguje úplně běžně jako na starších iPhonech a drtivé většině smartphonech na trhu. Informace o paměti RAM Apple při představování neuvádí, ale jakmile bude velikost operační paměti odhalena vývojáři, budeme vás samozřejmě informovat.

printscreen 2016-03-21 v 18
printscreen 2016-03-21 v 18

Baterie
Konečně bylo vyslyšeno přání drtivé většiny uživatelů. Apple se u 4palcového iPhonu zaměřil i na zvýšení výdrže baterie. Ve srovnání s iPhonem 5s, vydrží nový iPhone SE o 10 hodin déle přehrávat hudbu, o 3 hodiny déle video a o stejnou dobu i při surfování na internetu přes Wi-Fi a LTE.

printscreen 2016-03-21 v 18

Fotoaparát
To, co případné zájemce o 4″ iPhone SE rozhodně potěší, je lepší fotoaparát. iPhone SE totiž disponuje 12-megapixelovým fotoaparát s 1,22µ pixely a clonou ƒ/2,2, který byl převzat iPhonu 6s. Nový iPhone tak umí pořizovat Live Photos a hlavně natáčet videa ve 4K (3840 × 2160) rozlišení při 30 fps respektive 1080p HD video až při 60 fps. Zpomalené video pak zvládne pořizovat v rozlišení 1080p při 120 fps nebo v rozlišení 720p při 240 fps.

printscreen 2016-03-21 v 18
printscreen 2016-03-21 v 18

Tentokrát ve čtyřech barvách včetně Rose Gold
Apple nabízel v případě iPhone 5s tři barevné varianty s označením Silver, Gold, a Space Gray. Později Gold variantu stáhl. Nyní se k ní s iPhonem SE vrací a navíc přidává i Rose Gold z iPhonu 6s.  Na rozdíl od Apple Watch, kde se jedná o pravé růžové zlato, se v případě iPhonu jedná skutečně jen o barvu. Rose Gold je velmi oblíbená hlavně u žen a musíme objektivně uznat, že se jedná o variantu, která se k ženám skutečně hodí. Cena všech variant je pochopitelně stejná a všechny jsou k dispozici u všech kapacit.

printscreen 2016-03-21 v 18

V základu stále jen 16GB
Ani minulý rok, ani nyní u iPhonu SE jsme se nedočkali toho, o čem se mluví snad již od iPhone 4, tedy zvýšení základní kapacity úložného prostoru z 16GB na alespoň 32GB. Apple bude iPhone SE prodávat ve dvou kapacitních variantách z nichž základní nabízí 16GB a poté následuje dražší 64GB varianta. Bohužel 128GB variantu Apple u nového iPhonu nepředstavil. Všechny kapacity jsou pochopitelně k dispozici ve všech barvách. Celkově tedy Apple nabízí 8 iPhonů, které se liší velikostí nebo barvou.

iPhone SE ceny

Cena a dostupnost
Co potěší potenciální zákazníky asi nejvíce, je rozhodně jeho cena. iPhone SE  začíná na 399 dolarech, což je mimochodem nižší cena, než za kterou se doposud prodával starý iPhone 5s v 16GB variantě. Za 64GB chce kalifornský gigant 499 dolarů, což je poměrně příjemné, protože za tuto částku se prodával 32GB iPhone 5s.

V USA a dalších několika zemích se do prodeje se nový iPhone SE dostane ve čtvrtek 31. března. Předobjednávky odstartují již tento čtvrtek 24. března. Do ostatních zemí (celkem 110) se iPhone SE dostane do konce května. V České republice můžete začít objednávat už 29. března.

printscreen 2016-03-21 v 18

 

Dnes nejčtenější

.