Zavřít reklamu

Pebble Time Steel iconAmerická firma Pebble je hned po Applu druhou nejprodávanější značkou chytrých hodinek. Vznik firmy Pebble je jako z pohádky. V roce 2013 měl Eric Migicovski skvělý nápad – chtěl vytvořit chytré hodinky, které by dlouho vydržely, pohodlně by se nosily a jejich cena by vám nevyprázdnila kapsu. Povedlo se. Vznikly hodinky Pebble, dnes označované jako Pebble Classic. Nyní by nikoho nenadchly, především kvůli svému vzhledu. Vyšla ještě kovová verze hodinek, nebyla ale nijak přelomová. Skutečnou hitovkou se staly hodinky Pebble Time. Nový design, nový operační systém, nové funkce. K těmto přelomovým hodinkám vyšla rovněž vylepšená kovová verze Pebble Time Steel, o té si dnes budeme povídat.

Obsah balení
Balení je vyřešené velmi jednoduše. Najdeme zde příručku prvního použití, záruční list, dvě samolepky s logem Pebble (po vzoru samolepek Apple), napájecí kabel a nakonec hodinky samotné. Možná vás překvapuje, že v krabičce není adaptér do zásuvky, ale zkrátka není. Alespoň to usnadňuje možnost koupě hodinek z USA, samozřejmě levněji, ale k cenám se ještě dostaneme.

Design
Když vyšly Pebble Time, byl to obrovský posun oproti Pebble Classic. Změna k lepšímu. U Pebble Time Steel je ještě lehký posun oproti Pebble Time. Rozhodně příjemný posun a dost možná si vyberete kovovou variantu jen kvůli pěknému designu. Jedno je jasné – Pebble Time Steel jsou na rozdíl od Pebble Time pěkné. Pochopitelně by vás jako první napadlo, že se jedná pouze o variantu Time, ale v kovovém provedení, to je ale chyba. Na přední straně mají hodinky 1,25-palcový displej, kolem kterého se táhne skutečně velký rámeček. To je koneckonců takovým poznávacím znakem hodinek řady Time. Kolem celého displeje je potom kovová luneta, samozřejmě do tvaru čtverce, jelikož jak Pebble Time, tak i Pebble Time Steel jsou čtvercové hodinky. Hrany jsou zaoblené podobně jako u Apple Watch, náznak o kopírování zde však nehledejte.

Na pravé straně hodinek najdeme veledůležitou část hodinek – tři tlačítka. Tlačítko nahoru, dolů (většinou pro scrollování obsahem) a tlačítko Select. To slouží jednoduše pro potvrzování a případně také pro vyvolání menu. Jedno tlačítko nalezneme také na druhé straně a to slouží jako tlačítko „zpět“. Abychom byli kompletní, vraťme se ještě na pravou stranu hodinek, kde na nás číhá černá tečka v podobě mikrofonu. Ten zatím moc nedává smysl, ale v Kalifornii plánují využít ho naplno.

Pojďme se krátce pobavit o řemínku. K Pebble Time Steel dostanete kožený pásek, který je velmi příjemný. Zapínání je řešeno přezkou, čili klasicky – známe to i z „hloupých“ náramkových hodinek. Může se ale stát, že vám žádný z nabízených řemínků nebude sedět. Řešení je velmi jednoduché – k hodinkám si můžete připojit jakýkoliv vlastní řemínek, jediná podmínka je, aby měl rozteč 22 mm.

Pebble Time Steel 1
Displej
Popravdě řečeno, displej je (podobně jako ovládaní tlačítky) věc, které jsem se na hodinkách obával. Kolikrát jsem si jen opakoval, proč radši nezvolili klasickou zobrazovací technologii. To vše ale bylo ještě předtím, než jsem si mohl hodinky na delší dobu vyzkoušet. Musím se s vámi podělit o jeden zážitek. Když jsem hodinky poprvé rozbaloval, na displeji bylo klasické upozornění v podobě červeného vykřičníku v trojúhelníku. Pod tímto nápisem bylo napsáno, abych si stáhl do smartphonu aplikaci a další pokyny. V první chvíli jsem si ale myslel, že upozornění je vytištěné na papíru nebo samolepce, která je nalepená na displej. Zmýlil jsem se.

Zobrazovací technologie nese název e-paper a svému jménu dostojí dokonale. Displej je skutečně tak trochu jako papír. Pokud není rozsvícený, funguje jako papír. Zkrátka čím víc na něj praží světlo, tím lépe je čitelný. Abych ale nebyl jednostranný, musím uznat, že Android Wear má také podobnou funkci. Mám na mysli samozřejmě funkci Always On, ta se ale tomu „Always On“ od Pebble podobá jen mlhavě. U Android Wear to funguje tak, že když se na hodinky nedíváte, zapne se Always On režim, při kterém svítí pouze potřebný počet diod a to ještě „na půl plynu“. U Pebble je to vyřešené tak trochu jako u e-ink displejů na čtečkách, akorát že displej Pebble Time Steel zobrazuje všechno, co je na displeji a nezdráhá se ani použití barev.

Displej je vážně velmi pěkný, ale jeho poslání netkví v tom, abyste se na něj dívali jako na obrázek (podobně jako u Apple Watch). Jeho úkol je prostý – ukazovat vám obsah. Pochopitelně můžete zatřesením ruky, případně zmáčknutím jakéhokoliv tlačítka displej rozsvítit, ale popravdě to budete dělat jenom ve tmě, jinak není důvod. Jediné negativum, které jsem zaznamenal je velikost displeje, 1,25-palců není málo, ale vzhledem k velikosti hodinek to ani není moc.

Pebble Time Steel 2
Funkce a OS
Eric Migicovski zvolil pro novou generaci hodinek Time vlastní operační systém, nazvaný jednoduše – Timeline. Ptáte se proč Timeline? Funkce tomu nasvědčují, musím se přiznat, že zde jsem si všiml lehké inspirace od Apple Watch. Základní obrazovka je taková, jakou si zvolíte. Z obchodu si můžete stáhnout stovky a stovky ciferníků, které lze ještě dále upravovat. Pokud jste ale tvůrčí osobnost, můžete si navrhnout vlastní ciferník. Pokud jste tedy na této základní obrazovce, můžete konat následovně – buď tlačítkem Select vstoupit do menu anebo tlačítky dolů a nahoru listovat v Timeline. Jak jsem již zmínil, proces je podobný jako u watchOS. Tlačítkem dolů listujete do budoucnosti, tedy vidíte, jestli máte domluvenou nějakou schůzku, případně zdali hraje váš oblíbený tým. Pokud nemáte nic naplánováno, uvidíte pouze informace o východu/západu slunce. Pokud budete „cestovat“ do minulosti, dozvíte se o událostech, které jste zažili, kdy jste vstávali, kdy byl východ/západ slunce, anebo jaká byla vaše denní aktivita a jak jste spali. Používání Timeline je velmi návykové, koneckonců jako hodinky celkově.

Nyní tedy tlačítkem Select vstoupíme do menu. První na vás vykoukne aplikace Health (operační systém není v češtině), která vám řekne kolik jste nachodili kroků, jakou jste ušli vzdálenost, kolik minut jste aktivní anebo jak dlouho jste spali. To vše se pak odráží v týdenním souhrnu. Pokud vlastníte iPhone 5S nebo novější, informace se také zobrazují v aplikaci Zdraví. V pořadí druhá aplikace v menu je Music. Zde nehledejte nic záludného, zkrátka si na smartphonu zapnete hudební aplikaci a následně můžete z hodinek pozastavovat hudbu, zvyšovat a snižovat hlasitost anebo přepínat mezi skladbami. Další ikonkou jsou notifikace. Zde se vám zrcadlí všechny přijaté notifikace, ve kterých se můžete zpětně přehrabovat. Dále pak zde máme trojici Alarm, Timer a Stopwatch, což znamená pouze jediné – nastavení budíků, minutka a stopky. Poslední základní aplikací je aplikace Watchfaces, ve které můžete měnit ciferníky, to ale můžete dělat i ze svého smartphonu, výběr je tedy pouze na vás.

Tím ale výčet aplikací končit nemusí, můžete si totiž další z nich stáhnout z obchodu. A že jich tam je. Sice se nedokáže počet rovnat tomu na Apple Watch, ale i tak nebudete mít nouzi. Aplikace jako ESPN, Uber, Swarm, Trip Advisor, Runkeeper, Misfit nebo Pandora nechybí a pochopitelně další a další budou přibývat.

Pojďme se nyní věnovat lehce ošemetnému tématu – výdrž. Nejdříve si ujistíme fakta. Výrobce slibuje 10denní výdrž. Já bych před tu hodnotu vložil slovo „až“. Věřím, že hodinky vydrží 10 dní, ale rozhodně ne při plné zátěži. Moje praxe je taková, že hodinky bez problému vydrží 6 až 7 dní při klasickém používání. I to je velmi slušná hodnota, za kterou jsem byl po celou dobu testování velmi rád. Žádné chytré hodinky, které dovedou to, co dovedou Pebble Time Steel, nevydrží 7 dní. Velkou zásluhu na tom má i již výše popsaný displej, který při nepodsvíceném režimu spotřebuje minimální procento energie. Hodinky jinak spolupracují se zařízením s Android Jelly Bean 4.3 a vyšším nebo iPhonem 4S a vyšším.

Dalším lehce ošemetným tématem jsou notifikace. Dle mého názoru jsou notifikace nejdůležitější funkcí chytrých hodinek. U Pebble Time Steel jsou notifikace řešené velmi snadno. Objeví se pěkná animace, kterými je Timeline OS prošpikovaný skrz na skrz, podobně jako například iOS. Následně si můžete zprávu přečíst, je-li delší, hodinky vám nabídnou jen část. U e-mailu se dozvíte od koho e-mail je a krátkou ukázku zprávy. U notifikace o příchozím hovoru vám hodinky ukáží kdo vám volá a můžete hovor zvednout nebo zamítnout. To je tak jediná možná interakce s notifikacemi.

Závěr
Jedno se musí hodinkám Pebble Time Steel nechat – umí si majitele skvěle upoutat. Prvních pár dní jsem si Pebble Time Steel zamiloval. Jsou tak všestranné. Tento počáteční pocit po nějaké době opadl, ale stále musí být všem jasné, proč je Pebble druhou nejprodávanější značkou chytrých hodinek na globálním trhu. Bohužel se hodinky nikdy neubrání věčnému srovnávání s Apple Watch. Pokud ale chceme porovnávat Apple Watch s Pebble Time Steel, musíme si uvědomit, že Apple Watch je úplně jiná cenová rovina. Konkrétně jsou Pebble Time na globálním trhu o téměř polovinu levnější než jablečné hodinky. U nás stojí hodinky necelých 7 800 Kč, což rozhodně není malá cifra, ale i přesto mají co nabídnout.

Související články

Dnes nejčtenější

.