Zavřít reklamu

iOS 10 iconApple každoročně vydává nové verze systémů iOS a OS X. Již pravidelně je to na červnové WWDC, což je konference pro vývojáře Applu. Na minulém ročníku jsme se dočkali verze iOS 9, která přinesla několik zásadních vylepšení a to především pro iPady. Mezi nejlepší novinky patří plnohodnotný multitasking, kdy můžete mít na nových iPadech dvě běžící aplikace vedle sebe, dále pak vylepšená Siri a Poznámky a nebo třeba nová aplikace News.

Jelikož se červen rychle blíží, všichni už přemýšlí, co přinese iOS 10. Uživatelé tak píší svá přání a vytvářejí videa, ve kterých říkají, co všechno si představují. V iOS 9.3 Apple přináší Noční režim, který je vyvinut tak, aby potlačil chladné barvy displeje, čímž vám šetří vaše oči. Tento režim se zapíná automaticky při setmění ve vašem okolí. Můžete si jej však zapínat i manuálně prostřednictvím Control Center. Díky tomu, že nebude displej tak zářit a barvy budou teplejší, bychom měli lépe usínat a mít lepší průběh spánku. Hlavně se však jedná o potlačení modrého světla, které narušuje spánek.

1) Apple však stále funkci nedoladil, tak jak bychom si představovali, stále se zde zobrazuje bílá barva, která je sice tlumená, ale i tak nepříjemná. Jak můžete vidět na videu, kdyby Apple dal místo bílé barvy černou, bylo by to o mnoho lepší. Je to mnohem příjemnější a pro oči tak ještě více šetrnější.

2) Další novinkou v iOS 9.3 je Guest mode pro iPad. Ten vám pomůže když nepoužíváte zařízení sami, ale například s mladším sourozencem. Můžete přiřadit „hostovi“ jednotlivé aplikace, které může používat a ten se nedostane do vašich souborů a má tak svůj vlastní profil. Tuto funkci by však uživatelé chtěli i na iPhonu.

3) Další věcí, která v aktuálním systému překáží, je vyskakující okénko při nastavování hlasitosti. Pokud se například díváte na video a dáváte vyšší hlasitost, okénko vám zakryje sledovaný obsah. Apple by tak mohl přesunout hlasitost například na vrchní panel vedle ikonky Wi-Fi a baterie.

4) V notifikačním centru se nám množí oznámení, ty jsou někdy nepřehledně uspořádány na přeskáčku. Apple by je tak mohl oddělit do seznamů, který by ukazoval jen několik nejnovějších a zbytek by se ukázal až při rozbalení seznamu.

5) Jak jsem již výše uvedl, iOS 9 přinesl plnohodnotný multitasking pro iPady. Díky tomu jste více produktivní a můžete dělat více věcí najednou, aniž byste museli zdlouhavě přepínat mezi aplikacemi. Novinkou je také picture in picture, neboli obraz v obraze, kdy můžete sledovat video v malém obdélníku a přitom dělat jiné věci a video je všude s vámi. Tyto novinky však nejsou pro iPhone, i když jak můžete vidět na videu, nebyl by to žádný problém.

//

6) S většími iPhony přišlo i vylepšení, které vám pomůže při ovládání jednou rukou. Všechen obsah vám sjede dolů a vy tak dosáhnete jedním prstem dále. Kdyby se však ještě vše posunulo blíže k prstu, bylo by to lepší. K tomu by měla být přizpůsobena i klávesnice, která je stále větší a na větším „plusku“ se prostě těžko ovládá. Konkurence je v tomto případě napřed.

7) iPhony 6s a 6s Plus obdržely nový displej citlivý na tlak. Apple mu přezdívá 3D Touch, který přináší menu možností při silném stisknutí ikonek aplikace. Stále však není 3D Touch dotažené do konce. Funkce by mohla mít využití v Control Center, při silném stisknutí ikonky Wi-Fi, by se otevřelo nastavení apod.

8) Siri je bezpochyby skvělá osobní asistentka, dokáže vytočit číslo, odesílat zprávy, otevírat aplikace, webové stránky, hledat na internetu a nebo si s vámi může povídat. To všechno je super, ale bez internetu vám Siri fungovat nebude. V budoucnu bychom se tak mohli dočkat i offline Siri. Je logické, že některé funkce by se bez internetového připojení neobešly, ale většina by fungovala i bez. My v ČR a na Slovensku si samozřejmě přejeme, aby se Siri naučila češtinu/slovenštinu.

9) Předposlední věcí, kterou si všichni přejeme, je přizpůsobitelné Control Center. Aktuálně je v něm možno zapnout pouze Letový režim, Wi-Fi, Bluetooth, Nerušit a uzamčení otáčení obrazovky. Další možnosti přizpůsobení by tak přišly vhod.

10) Je zde ještě jedna věc, která nám chybí a tou je kalkulačka pro iPad. Je rok 2016 a my stále nemáme předinstalovanou kalkulačku ve svých tabletech od Applu. Strašné je také přizpůsobení ikonek na iPadech. Pokud máte tablet na výšku, vedle sebe jsou pouze 4 ikony, což je stejný počet jako na iPhonu. Mezery mezi ikonami jsou zbytečně velké a je tak spotřebováno více místa, než je potřeba.

iOS 9.3 Health
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

//

Související články

Dnes nejčtenější