Zavřít reklamu

Apple-Pay-1Apple Pay je už teraz celkom zaujímavá záležitosť a je škoda, že ho u nás ešte žiadna banka ani predajňa nepodporuje. Veríme však, že to bude záležitosť 2 alebo 3 rokov, pretože Slovensko na tom našťastie už nie je po technologickej stránke tak zle a napríklad iPad mini sa u nás začal (vzhľadom k časovému posunu) predávať dokonca o pár hodín skôr, než v USA. No aj keď k nám ten Apple Pay po nejakom čase príde, zase budeme trochu meškať za Amerikou, pretože je možné, že do tej doby už v USA nenájdete jedinú platobnú kartu. Presne tak, bezkontaktné platby mobilom zaujali najväčšie americké banky natoľko, že zvažujú zrušenie tradičných platobných kariet ako Amex alebo MasterCard.

S týmto názorom sa stotožnili hneď dve banky, Bank of America a Wells Fargo, ktoré zvažovali, že do bankomatov zabudujú NFC modul, vďaka ktorému vám bude môcť bankomat okamžite ukázať váš finančný stav po tom, ako k nemu priložíte svoj iPhone alebo Apple Watch. Znamenalo by to, že mobilné telefóny by mali v budúcnosti ešte väčšie uplatnenie ako dnes a hlavne by sa plne ukázal ich bezpečnostný potenciál. Narozdiel od bezkontaktných kariet je totiž telefón chránený snímačom odtlačkov prstov a tak sa už nestane, že by vám niekto ukradol platobnú kartu. Musel by vám totiž spolu s telefónom ukradnúť aj ruku.

Apple Pay FB

„Pracovali sme na technológii, ktorá nám umožní pripojiť sa k digitálnym peňaženkám, čím posúvame NFC na mobiloch k tomu, aby dokázalo nahradiť kartu pri práci s bankomatom,“ povedal Jonathan Velline, riaditeľ bankomatových technológií banky Wells Fargo, jednej z najväčších v USA, „Momentálne podporujeme Android Pay. Ale zameriavame sa na veľa ďalších mobilných peňaženiek a zhodnocujeme, ktoré z nich budú vhodné pre našich zákazníkov. Podporu pre ďalšie mobilné peňaženky pridáme pravdepodobne v priebehu tohto roka.“ Na otázku, či by takto mohli Wells Fargo zužitkovať aj Apple Pay, sa Velline vyjadril veľmi pozitívne a hovorí, že ide o veľmi dobrú voľbu.

Vyjadrila sa aj Bank of America, ktorá tvrdí, že momentálne pracuje na novom riešení bankomatov bez tradičných kariet. „Toto riešenie umožní zákazníkom využívať zákazníkom NFC technológiu na svojich smartfónoch, aby mohli potvrdzovať a vykonávať transakcie cez naše bankomaty,“ povedala tlačová hovorkyňa banky, Betty Riess. Obe banky majú pritom viac ako 29 000 bankomatov, vďaka čomu ide o biznis, ktorý môže zaujať aj samotný Apple a zrejme bude ochotný spolupracovať na ňom. Ak k tomu dôjde, potom by sme sa mohli dočkať oznámenia už v priebehu tohto roka, na WWDC alebo neskôr pri predstavení nového iPhonu.

Apple Pay FB

*Zdroj: TechCrunch; Cult of Mac

 

Související články

Dnes nejčtenější

.