Zavřít reklamu

Apple Battery CaseKdyž Apple představil nečekaně Battery Case, lidé jej začali nenávidět bez toho, aniž by jej někdo z nich někdy viděl nebo držel v ruce. Upřímně jsem nechápal co všichni čekali a jak jinak měl Apple vyřešit přídavnou baterii, naopak se mi Battery Case zdál jako nejlepší možné řešení po stránce designu ze všech, které jsem kdy měl možnost testovat a že jich už pár bylo. Ovšem i když mi nevadí design, přesto nejsem s Apple Battery Case spokojen, ostatně na to proč se podívejte v recenzi na následujících řádcích.

Apple Battery Case vychází designově z klasického silikonového krytu od Applu. Vnější část je pogumovaná a určitě ji na omak všichni dobře znáte. Telefon neklouže v ruce a příjemně se drží. Obal se nasazuje tím, že jej zhruba ve 2/3 ohnete a nasunete do něj telefon a poté vrchní část jen natáhnete na telefon, je tedy tvořen jedním kusem, což je výhoda oproti drtivé většině obalů s integrovanou baterií.

Obal obklopí celý telefon a tím, že ve spodní části má ukrytý Lightning konektor je nutné počítat s tím, že se telefon prodlouží zhruba o necelý centimetr. Tím že je zakryta spodní část Apple přidal výřezy na mikrofon a reproduktor, které jsou vyvedeny do přední části. Tlačítka telefonu jsou kryta a výřezu se dočkalo pouze tlaíčtko pro přepínání hlasitosti, fotoaparát s LED bleskem a pak pochopitelně také pro 3,5mm jack konektor a ze spodu je pak Lightning konektor přes který nabíjíte jak obal tak i telefon.

Battery Case

Problém je s 3,5mm jack konektorem, výřez je totiž takový, že pokud máte kabel s koncovkou o milimetr tlustší než mají klasická sluchátka od Applu nebo pokud je vaše koncovka zahnutá, můžete na použití sluchátek s obalem rovnou zapomenout. Apple zkrátka na sluchátka příliš nemyslel a rozhodl za vás jaké sluchátka můžete používat, což mi nepřipadá zrovna košér.

Samotný obal není příliš těžký a váží pouhých 103 gramů, což není moc, ovšem když jej nasadíte na iPhone který váží 143 gramů, máte najednou v kapse čtvrt kila a to už je poznat, ovšem na druhou stranu chápu že baterie prostě něco váží, nicméně celkový dojem je takový, že telefon ztěžknul skutečně dost. Co se týká tolik diskutovaného hrbu, musím říct že mě nijak nevadí a naopak se mi designové řešení od Applu líbí mnohem víc než řešení ostatních výrobců, kteří udělali obal tlustý od začátku až do konce, díky čemuž se hůř drží. Designově mi tedy připadá vše naprosto v pořádku a musím Apple pochválit a to přesto, že vím jaká vlna odporu se na design snesla.

Apple battery case

Jak vlastně Battery Case funguje?
To co každého zajímalo je, jak vlastně Battery Case funguje a co se stane, když jej nasadíte na telefon. V momentě, kdy zasunete do obalu iPhone, začne se automaticky nabíjet a čerpá energii z obalu. Je jedno kolik procent baterie je v obalu a kolik v iPhonu, zkrátka za všech okolností se nejprve vybije obal a až poté telefon, protože i když máte iPhone nabitý na 99%, dobíjí se z obalu.

Problém je v tom, že pokud telefon používáte a to nemusíte dělat nic zázračného, stačí běžný FaceTime hovor, baterie iPhonu se stejně vybíjí, protože ji nestačí Battery Case dobíjet. Vybíjí se samozřejmě pomaleji, ale vybíjí se. Battery Case zvládá telefon dobíjet tak že skutečně rostou procenta baterie jen v době, kdy telefon téměř nepoužíváte nebo děláte jen základní funkce, jakmile jej začnete využívat k něčemu při čemž má větší spotřebu, dojde k tomu, že se baterie v telefonu zkrátka jen vybíjí pomaleji, ale procenta nabití nerostou.

Prioritou je tedy dobíjet telefon za každou cenu a bohužel tomu nemáte možnost nijak zabránit. Ostatní výrobci často nabízí možnost vypnout nebo zapnout baterii v obalu pomocí speciálního tlačítka přímo na obalu. O tom jak moc je tato možnost zajímavá si musí rozhodnout každý sám, osobně jsem v ní nikdy žádný přínos neviděl, nicméně myslím si, že ji mohl Apple minimálně softwarově dodat tak, abychom mohli určit z čeho má telefon čerpat energii.

Apple battery case

Informace o stavu baterie v iPhonu a v obalu vidíte v oznamovacím centru, kde mimo jiné máte přehled také o stavu baterie Apple Watch. Samozřejmě stav baterie samotného iPhonu je nadále vidět také v pravém horním rohu telefonu a dokud bude mít Apple Battery Case alespoň procento energie, uvidíte vedle této informace také blesk, který značí, že se váš telefon z obalu dobíjí. Je škoda, že Apple nedovolil zapnout přímo do horní lišty také informaci o stavu baterie v samotném obalu, ale co už naděláme. Bohužel během nabíjení samotného obalu a telefonu pomocí lightning kabelu musíte pro zjištění stavu nabití Apple Battery Case otevřít oznamovací centrum.

Obal můžete nabíjet i samostatně když jej nemáte nasazený na telefonu. O stavu nabití vás v tom případě informuje pomocí LED diody ve vnitřní semišové straně obalu, která svítí během nabíjení oranžově a při úplném nabití pak zeleně.

Apple battery case

Telefon i Battery Case nabíjíte současně
Jakmile zapojíte Battery Case a v něm i iPhone pomocí Lightning konektoru k počítači nebo nabíječce, začnou se nabíjet současně obě zařízení, tedy jak iPhone, tak i obal. Ovšem potěší vás, že to nemá žádný vliv na rychlost nabíjení samotného iPhonu, ten se totiž nabíjí na první pohled stejně rychle jako když jej nabíjíte bez Battery Case. Samotný Case se nabíjí pomaleji než iPhone a jeho nabíjení se zrychlí až v momentě, kdy je iPhone zcela nabitý.

Osobně považuji za velkou výhodu oproti konkurenci fakt, že Apple počítal s obalem už v době kdy představil stojánek pro iPhone a tne je tedy s Battery Case kompatibilní. Vše navíc nabíjíte Lightning konektorem a nemusíte mít na stole další kabel tak jak je to u většiny konkurenčních obalů s integrovanou baterií.

Apple Battery Case
Battery case

*Na levém obrázku vidíte jak vypadá nabíjení Apple Battery Case a iPhone 6s, na pravém obrázku pak vidíte jak probíhá nabíjení iPhone 6s z Apple Battery Case.

Jak moc se prodlouží výdrž?
Co je mi přijde největší záhadou celého řešení od Applu je fakt,  že baterie v Apple Smart Battery Case má větší kapacitu než baterie v iPhone 6s. Tím pádem byste logicky měli dosáhnout minimálně dvojnásobnou výdrž iPhone 6s s použitím Smart Battery Case, ovšem Apple dělá věci skutečně jinak a jak sami asi tušíte, na dvojnásobnou výdrž vašeho iPhonu můžete zapomenout.

Baterie v iPhone 6s má kapacitu 1715 mAh při 3.8V, baterie v Apple Smart Battery Case má kapacitu 1877 mAh při 3.8V. Nejsem elektrotechnik a je mi jasné, že mi někdo zdůvodní proč připojenám druhé větší baterie nezískám dvojnásobnou výdrž, ovšem z čistě laidského pohledu je to minimálně zajímavé.

iPhone 6s iPhone 6s + Smart Case Rozdíl
Volání 3G  14 hodin 25 hodin 11 hodin
Surfování LTE 10 hodin 18 hodin 8 hodin
Sledování HD videa 11 hodin 20 hodin 9 hodin

Jak sami vidíte, žádných dvojnásobných hodnot se bohužel nedočkáte a výdrž se zvýší o zhruba 75%, což samozřejmě není málo, ale na druhou stranu je to minimálně zvláštní vzhledem k tomu, že k iPhonu připevníte druhou, ještě větší baterii.

Resumé
Apple Battery Case je z mého pohledu určený pro lidi, kteří zkrátka milují Apple a jejich problém s výdrží baterie se týká toho, že se jim telefon vybije již během dne. Lidi kteří chtějí v pátek vyrazit mimo civilizaci a do neděle se nevrátit si zřejmě raději koupí Powerbanku. Za nižší cenu můžete sehnat obal s baterií, která má téměř dvojnásobnou kapacitu oproti Battery Case a funguje stejně dobře, chybí mu však například možnost sledovat její stav v notifikačním centru nebo možnost nabíjení pomocí Lightning konektoru. Poprvé si tak budete muset říct, zda vám jde víc o poměr cena výkon nebo o to, že se zkrátka nemusíte o nic starat a máte kompletní řešení od Applu, které je v tomto případě však trošku drahé a oproti konkurenčním řešením nabízí skutečně jen málo navíc.

Battery Case iphone 6s

Související články

Dnes nejčtenější

.