Zavřít reklamu

Apple Museum icon 2
V uplynulých týdnech a posledních dnech jsme vás hned několikrát informovali prostřednictvím článků o otevření Apple Musea s největší soukromou sbírkou produktů s logem nakousnutého jablíčka, které sídlí v ulici Husova v Praze kousek od Karlova mostu. Včera po 17h došlo ke slavnostnímu otevření, které jsme si nemohli nechat ujít a s redaktorkou Dominikou jsme se na něj přišli podívat a nahlédnout tak ne velkolepé produkty od vizionáře Steva Jobse, na kterého se vlastně celé muzeum soustřeďuje.

Ke slavnostnímu otevření došlo nakonec o něco později, ale o to velkolepější bylo.  Organizátoři totiž promítli na budovu galerie video, které zachycovalo vývoj Macu a celkově představení Apple Muzea jako takového. Poté již všichni návštěvníci byli pouštěni postupně dovnitř, přičemž se museli prokázat VIP vstupenkou, kterou obdrželi předem na e-mail. Pro běžné návštěvníky nebylo včera muzeum prozatím otevřené, ale mohou jej navštívit již dnes, kdy je přístupné široké veřejnosti.

U vstupu jsme navíc všichni dostali láhev s ochucenou vodou a etiketou „Water of Life,“ kterou si jinak návštěvníci mohou zakoupit v místním bistru s jídly a nápoji, které měl v oblibě i Steve Jobs. Láhev můžete vidět na fotografii níže.

Bohužel jsme měli zakázáno fotografovat téměř všechny produkty, až na raritní počítač Apple I a NeXT z roku 1985, tedy počítač, který vyvinul Steve Jobs po odchodu z Applu. Fotografie obou těchto počítačů můžete opět vidět níže.

Musím přiznat, že prohlídka Apple Musea stála opravdu za to, jelikož vše bylo úhledně vystaveno, zarovnáno a přehledně seřazeno. Mnohdy jsem narazil na produkty, o kterých jsem ani nevěděl, že vůbec existovaly a které jsem pochopitelně ještě nikdy neviděl. Prohlédnout si totiž můžete neuvěřitelných 472 exponátů celkově na 767 metrech čtverečních, tudíž jde o opravdu velkou výstavu. Narazíte zde například i na pravý prototyp prvního iPhonu, který Apple testoval ve svých laboratořích a na kterém dokonce běží ještě raná verze iPhone OS (předchůdce iOS), který běží na základech OS X a má od pozdějšího uživatelského rozhraní ještě daleko. Prohlédnout si můžete opravdu i všechny barevné varianty iPodů, iPhonů, iPadů, Maců a to i těch nejraritnějších. Dokonce nechybí ani speciální Beatles edice iPodu, který byl dodáván v balení společně s alby skupiny a nyní jej můžete pořídit za necelý milion korun.

Kromě produktů je k vidění i originální oblečení Steva Jobse, tedy černý rolák, modré jeans, sportovní boty a charakteristické kulaté brýle. Nahlédnout můžete i do světa Pixaru, který Jobs v roce 1986 koupil a předvedl tak světu, že lze udělat animovaný celovečerní film. Během prohlídky například narazíte i na popis, který vysvětluje proč Apple logo vypadá tak, jak vypadá nebo na skvělou mapu produktů s logem nakousnutého jablíčka mezi lety 1976 až 2012, která je umístěna v prvním místnosti na velké zdi a zasvětí vás tak hned na začátku do celé prohlídky.

Pokud jste milovníci Applu, Steva Jobse a jeho produktů, tak si výstavu rozhodně nenechte ujít a mohu vám potvrdit, že jde o opravdu pěknou a propracovanou podívanou. Všechny popisy u produktů jsou v angličtině, ale díky iPhonu se můžete připojit na místní Wi-Fi síť a zobrazit si průvodce v českém jazyce. Po prohlídce můžete navíc zavítat do stylové kavárny a již zmíněného bistra, které se nacházejí v přízemí budovy. Kromě občerstvení jsou připraveny i tablety pro zpříjemnění a ukrácení času, ke kterým se můžete usadit a brouzdat například po internetu.

Vstupné:

Dospělý – 300 Kč
Student – 220 Kč
Dítě – 140 Kč

Otevírací doba:

Otevřeno denně od 10:00 – 22:00

Oficiální stránky:

www.applemuseum.com

Poloha:

Apple Museum najdete v Praze 1 přímo zde

 

Apple Museum 1
Apple Museum 3
Apple Museum 4
Apple Museum 5
Apple Museum 6
Apple Museum 7
Apple Museum 8
Apple Museum 9
Apple Museum 10
Apple Museum 11
Apple Museum 12
Apple Museum 13

Související články

Dnes nejčtenější

.