Zavřít reklamu

iOS 9 News app iconApple tento rok zabil starú známu službu Newsstand a nahradil ju novou aplikáciou News, ktorá funguje na úplne inom princípe a aj keď sa jedná o spravodajskú aplikáciu, aplikácia News je skôr RSS čítačkou, ktorá funguje na princípe Flipboardu. O tom, ako sa jej bude dariť, to uvidíme až v budúcich rokoch, ale teraz máme možnosť počuť zopár zaujímavých slov priamo od predstaviteľov spoločnosti Apple. Respektíve od toho, ktorý má zodpovednosť za internetové služby v našich zariadeniach – ním nie je nik iný, než Eddy Cue.

Ten práve v najnovšom rozhovore musel odpovedať na otázku, prečo sa Apple rozhodol predinštalovať aplikáciu News priamo do systému iOS. Cue mal na to pomerne jednoduchú odpoveď: „Vytvárame len tie aplikácie, o ktorých si myslíme, že ich všetci používajú každý deň. Naozaj sme chceli spraviť jednotnú aplikáciu, na ktorú by sa mohli spoľahnúť všetci zákazníci a mohli čítať všetky ich správy – bez ohľadu na ich záujmy, bez ohľadu na tému, bez ohľadu na to, ktoré publikácie chcú sledovať – a dostať tak skúsenosť, na ktorú si zvykli pri používaní našich produktov. Tam vyzerá táto skúsenosť pekne, je veľmi jednoduchá na čítanie a pritom ponúka všetok dôležitý obsah z celého sveta,“ vyhlásil Cue v rozhovore. Pre Apple je podľa neho dôležité vytvoriť aplikáciu, ktorá je mimoriadne dôležitá pre celý svet. Realita je však taká, že aplikácia News je v súčasnosti dostupná len v USA.

Dôležitú rolu by mala služba News hrať pre vydavateľov. Doposiaľ totiž médiá museli vyvíjať vlastné aplikácie, užívateľské rozhranie a tým pádom museli vytvoriť vlastnú užívateľskú skúsenosť. Apple ale verí, že News majú potenciál zjednodušiť ich požiadavky a dávajú organizáciám možnosť lepšie sa sústrediť na žurnalistiku. Výhodu z toho môžu mať navyše menšie lokálne noviny, ktoré si nemôžu dovoliť investovať do vývoja vlastnej iOS aplikácie, ale chcú poskytnúť svoj obsah čo najrôznejšími spôsobmi. Apple taktiež pracuje na verzii pre Čínu, kde je momentálne aplikácia zablokovaná pravdepodobne kvôli tamojšej cenzúre. To ale podľa Cueho nie je pravda: „Apple má skvelé partnerstvo s Čínou. Apple Music, App Store a kamenné predajne sú dôkazom, že vedia, ako spolupracovať.“ Cue taktiež odmietol akékoľvek špekulácie o tom, že by plánoval zamestnať žurnalistov, aby tvorili vlastný obsah. Cieľom aplikácie totiž nie je, aby Apple informoval ľudí, ale aby ľudí informovali žurnalisti.

Apple News

*Zdroj: CNN Money

Související články

Dnes nejčtenější

.