Zavřít reklamu

iPhone 5cApple tento rok spravil celkom prekvapivý krok a namiesto toho, aby zarezal podporu pre iPhone 4s, spoločnosť vydala nový systém iOS 9 aj preň. Z toho by sa dalo usúdiť, že Apple musel zapracovať na optimalizácii a malo by sa to odraziť aj na chovaní systému na novších zariadeniach. Hneď prvý novší hardvér v poradí má samozrejme iPhone 5 a jeho plastové prevedenie iPhone 5c, ktoré sa dostalo na trh o rok neskôr. V redakcii máme práve „céčko“ a rovnako tak sme už mohli používať iOS 9 a neskôr sme prešli aj na iOS 9.0.1, ktorý priniesol zopár opráv a nejaké vylepšenia pod kapotou. Otázkou však ostáva, či sa oplatí upgradovať aj na takto starom zariadení alebo ho čaká podobný osud ako iPhone 4s a staršie, ktoré už pri novších systémoch sekali tak, že sa nedali používať.

Plynulosť

Po niekoľkých dňoch každodenného používania môžem zhodnotiť, že systém na iPhone 5(c) beží takmer rovnako dobre ako tu bežal iOS 8. Takmer, pretože keď si položíte vedľa seba dva kusy, jeden s iOS 8 a druhý s iOS 9, tak si všimnete, že nová verzia je o nejakú desatinu sekundy pomalšia pri spúšťaní systémových aplikácií ako je Kalendár, Telefón, Správy a ďalšie. Niekde sa mu darí horšie a napríklad ja som si všimol, že odomykanie už nie je také svižné – na iOS 8 stačilo švihnúť prstom zľava doprava a rovno zadať 4-miestny kód, ale keď to spravíte na iOS 9, existuje 90% šanca že prvé zadané číslo nezaznamená a vy budete musieť zadať kód znovu. Špecificky potom na svojom 32GB iPhone 5c som si všimol, že sa zhoršila plynulosť Fotoaparátu, ktorý teraz seká. Pripísal by som to však tomu, že fotoaparát je teraz hlbšie prepojený s fotogalériou a ja v nej mám vyše 2700 fotiek a videí (áno, hovorím si, že na Vianoce spravím generálny poriadok). Na 16GB iPhone 5 s takmer prázdnou fotogalériou som si takýto problém nevšimol.

iPhone 5c

Po stránke plynulosti ale beriem iOS 9 na iPhone 5c ako veľmi veľké prekvapenie, keďže u predošlých iPhonov sme mali úplne inú a horšiu skúsenosť vždy, keď tam vyšla tretia alebo štvrtá veľká softvérová aktualizácia. Zvykne sa hovoriť, že Apple úmyselne podkopáva výkon starších zariadení, aby donútil ľudí prejsť na novšie modely, ale pri iOS 9 mám pocit, že je to len nepodložená teória. Žiaden výrobca vám neponúkne stabilný a plynulý systém na 3-ročné zariadenie a keby ste ich aj prišli osobne požiadať, asi by vám ukázali kôš a povedali, že si máte kúpiť nový mobil, ako sa to mne stalo u istého operátora, od ktorého som odišiel. Čo je ale reálnejšie je fakt, že iOS 9 je posledný systém pre iPhone 5 a 5c. Prečo? Pretože spoločnosť pridala do svojho systému nástroj na zarezanie podpory pre 32-bit zariadenia a už sa to prejavuje na niektorých aplikáciách ako sú napríklad adblocky, ktoré vyžadujú aspoň iPhone 5s. Preto môžeme čakať, že namiesto iOS 10 sa na budúcoročnej WWDC stretneme s čisto 64-bitovým iOS X.

Proactive Assistant

Systém však nepriniesol len vylepšenia optimalizácie a aj keď tie zohrávajú veľmi dôležitú rolu v novom iOS 9, nachádzajú sa tu aj nejaké tie softvérové novinky. Pre začiatok by som spomenul najdôležitejšiu novinku a to Proactive Assistant. Ten sa u mňa pomaly učí pracovať s kontaktmi a aplikáciami, ktoré zvyknem o tomto čase používať a neponúka mi nasilu čísla, ktoré sú pre mňa irelevantné. Ale už sa mi stalo aj, že mi to o polnoci odporučilo zavolať do poisťovne, čo je pozoruhodné. Ako som si ale všimol, asistent je funkcia, ktorú budete používať hlavne u kontaktov, ktorým zvyknete volať najčastejšie. Ešte stále však budete mať „zlozvyk“ v podobe otvárania príslušných aplikácií a hľadania kontaktov tam. Je to zdĺhavejšie ale ste na to zvyknutí niekoľko rokov, zmena nepríde zo dňa na deň. Pokiaľ ide o aplikácie, tak tie som otvoril cez Proactive Assistant asi dvakrát, pretože inak reagujem buď na notifikácie alebo si aplikáciu vyhľadám na domovskej obrazovke. Skrátene, funkcia Proactive Assistant naozaj potrebuje svoj čas. Ale cení sa integrácia Spotlightu s aplikáciami z App Storu. Tá sa mi naozaj páči a využívam ju, rovnako ako možnosť vrátiť sa do predošlej aplikácie ťuknutím do ľavého horného rohu obrazovky.

iOS 9 Proactive Assistant
iOS 9 Spotlight

Batéria

Ale je tu aj funkcia, ktorú som si zamiloval ihneď a to režim úspory batérie. Tento režim by mal vyriešiť dlhoročné sťažnosti užívateľov na to, že Apple a jeho Jony Ive každoročne radšej stenčujú iPhone namiesto toho, aby udržali hrúbku a napchali doň hrubšiu batériu. Vzhľadom k tomu, že iPhone 6s má vyčnievajúci fotoaparát, Jony sa už zrejme poučil, že nemôže stenčovať donekonečna bez kompromisov, keďže sám priznal, že sa mu táto vec nepáči. Pokiaľ sa tenkosť ustáli na dnešnej úrovni, tak môžeme čakať postupné predlžovanie výdrže batérie. Nateraz si ale treba vystačiť s optimalizáciou, vďaka ktorej má iPhone lepšiu výdrž batérie, čo je možné ešte ďalej predĺžiť pomocou úsporného režimu.

iOS 9 Battery Life iPhone 5c
iOS 9 Low-Power Battery Life iPhone 5c

Po jeho zapnutí telefón vypne niektoré nadbytočné funkcie, prestane sťahovať updaty z App Storu a rovnako tak prestane synchronizovať dáta s iCloudom, čo znamená, že najbližšia záloha fotiek a poznámok prebehne až v momente, kedy vypnete úsporný režim alebo pripojíte mobil znovu k nabíjačke. A zároveň je tu jedna zaujímavá zmena, iOS dokáže v záujme šetrenia batérie znížiť frekvenciu procesoru, o čom som sa presvedčil v benchmarku. Dva testy vykonané po sebe ukázali, že po zapnutí úsporného režimu sa zníži výkon iPhonu 5c o 1/4. Zatiaľ čo pri bežnom používaní dosiahol mobil 1240 bodov pri multi-core teste a 687 bodov pri single-core teste, po aktivovaní úsporného režimu sa skóre znížilo na 909 a 501 bodov.

Každopádne, prejdime k samotnej štatistike výdrže batérie. Ako som pri bežnom používaní zistil, tak telefón mi teraz vydrží 6 hodín používania, čo je príjemný nárast oproti 4,5 hodinám, ktoré boli zvykom, keď som na mobile používal iOS 8.4.1. A rozdiel je ešte väčší po tom, ako si človek aktivuje úsporný režim. Tu už nebol problém dosiahnúť 7,5 hodiny používania. Na to, že ide o iPhone, je to veľmi príjemné zlepšenie situácia. Tu by som ešte dodal, že 7,5 hodiny som dosiahol tak, že som aktivoval úsporný režim v momente, kedy som vypojil telefón z nabíjačky. Telefón vám bude ponúkať aktivovanie režimu aj sám, keď stav batérie klesne na 20%. Následne, keď už dáte mobil na nabíjačku, ho sám vypne, keď dosiahne nejakých 80-90% nabitia.

iPhone 5c iOS 9 benchmark
iPhone 5c iOS 9 Power Saving benchmark

Dnes nejčtenější

.