Zavřít reklamu

5G LTEJe rok 2015 a na Slovensku sa už radujeme z technológie 4G LTE. Lenže, na západe už experimentujú s oveľa vyspelejšou technológiou, ktorá je 30 až 50-krát rýchlejšia oproti štandardu, ktoré podporuje drvivá väčšina dnešných telefónov. Bude sa jednať o siete 5G, ktoré by sa mali v USA dočkať spustenia v roku 2017, čiže o tri roky skôr, než sa pôvodne čakalo. Následne s odstupom pár rokov by sa mohla technológia dostať aj do našich končín.

Samotná technológia je extrémne rýchla na dnešné pomery. Pre zaujímavosť, stiahnutie celého filmu Guardians of the Galaxy trvá pri 4G LTE pripojení 6 minút, s technológiou 5G by to bolo len 15 sekúnd. Samozrejme ide viacmenej iba o laboratórne podmienky, keďže dnes nie je na trhu prakticky žiadne zariadenie, ktoré by malo podporu 5G sietí a na testovacie účely sú použivané len prototypy. Tých je len pár kusov, zatiaľ čo budúcich užívateľov 5G sietí je niekoľko desiatok miliónov a tu už je treba počítať so slabšou prenosovou rýchlosťou kvôli vyťaženiu vysokorýchlostnej siete. Samozrejme je možné aj to, že operátori budú najprv čakať na výrobcov mobilov a tí zase na zákazníkov, aby si kúpili 5G mobily, aby nezačali používať nové frekvencie skôr, než je treba.

Verizon chce spustiť testovaciu prevádzku 5G sietí už behom nasledujúcich 12 mesiacov, ale najprv musí získať povolenie od FCC, ktorej musí poskytnúť frekvencie, na ktorých plánuje testovať novú technológiu. Ak sa mu to podarí, USA bude spolu s Južnou Kóreou patriť medzi prvé dve krajiny s 5G LTE sieťou. V Kórei ju plánuje zaviesť Samsung, ktorý ju testuje od minulého roku a testovacia prevádzka by mohla byť spustená už v roku 2018 na Zimných hrách v Pchjongčchangu. Japonsko ju spustí počas letných olympiských hier 2020 v Tokyu.

5g
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín
5G LTE
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

*Zdroj: CNET

Související články

Dnes nejčtenější