Zavřít reklamu

3D touchApple představil zcela novou generaci multi-touch displeje, která nese název 3D touch a jako první se jí pochlubí iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Novinka dokáže poznat jak velkým tlakem tlačíte na displej a podle toho vyvolá reakci. Samozřejmostí je také haptický motorek, který dokáže vyvolat hmatovou odezvu a zlepšit komunikaci mezi iPhonem a uživatelem.

Technologie samotná funguje na poměrně zajímavém principu. Apple ukryl do podsvícení displeje kapacitní senzory, které měří změny tlaku mezi krycím sklem a podsvíceným, což v kombinaci s dotykovým displejem a akcelometrem dokáže určit přesný tlak, jakým na displej tlačíte. iPhone dokáže reagovat na změnu tlaku do 10 milisekund, což je hodnota, která se jeví pro lidské vnímání jako okamžitá reakce v případě detekce největší síly je pak odezva do 15ms.

iPhone 6s touch 3D
Peek & Pop
Funkce, kterou Apple prezentoval během keynote nese název Peek & Pop a vychází z 3D touch. Toto označení totiž získal způsob jak si prohlédnout obsah bez toho, aniž byste jej museli skutečně otevřít. Například v seznamu příchozích mailů můžete lehkým stiskem na konkrétní mail zobrazit náhled mailu a poté jej buď pustit nebo na něj okamžitě reagovat, případně jej smazat. Gesta totiž umí iPhone pochopitelně kombinovat a tak když zatlačíte na displej, objeví se náhled emailu, pokud pak posunete prst na stranu, máte možnost odpovědět nebo na druhou stranu mail okamžitě smazat.
3D touch iPhone 6s

Pokud vám někdo pošle odkaz na web, můžete na něj zatlačit a prohlédnout si web bez toho, aniž byste opustili aplikaci ve které vám odkaz došel. Samozřejmě máte možnost při náhledu zatlačit ještě víc a otevřít odkaz plnohodnotně v Safari, to můžete uděat taktéž okamžitě jako doposud, pouhým dotykem.

Mnoho akcí nyní provedete pouze tím, že zatlačíte na ikonku aplikace. Stačí když například na domovské obrazovce zatlačíte na ikonku fotoaparátu a okamžitě se objeví kontextové menu, které sevás zeptá, jakou kameru chcete spustit a zda budete natáčet nebo fotit. Když například zatlačíte na ikonku telefonu, okamžitě vidíte seznam posledních kontaktů a můžete volat bez toho, aniž byste otevřeli telefon. Tyto funkce navíc mohou využít také aplikace třetích stran!

iPhone 6s 3d touch
3D touch přináší také kurzor!
To o čem nezaznělo na keynote ani slovo je fakt, že 3D touch přináší poprvé v historii na displeje iPhonů klasický kurzor, který známe z OS X. Ten se aktivuje tím, že kdekoli na klávesnici zatlačíte prst a k dispozici najednou místo klávesnice máte trackpad, který vám pomůže pracovat s aplikacemi jako je Mail, Zprávy nebo poznámky s naprostou přesností, což oceníte při kopírování textů a podobných akcích!

Zajímavé je, jakým způsobem využil technologii sám Apple. Kromě již zmíněných novinek nám například umožní pouhým zmáčknutím displeje vyvolat multitasking menu a volit mezi aplikacemi. V aplikacích ve kterých lze malovat pak síla stisku určuje také tloušťku čáry, kterou malujete.

Samozřejmostí je také hmatová odezva o kterou se stará haptický motorek, který může ale nemusí na vaše dotyky a stisky reagovat vibrací přímo pod vašim prstem.

Hua-co? Váhu přinesou vývojáři!
Odpůrci Applu, skalní trollové a jiné pochybné existence v posledních dnech tvrdí, že Apple přinesl 3D touch až po společnosti Huawei. Ti nejpofidernější jedinci pak navíc ukazují, že Huawei je dál, protože jeho displej dokáže také vážit! To je super a klobouk dolů před Huawei, ale proč by toto měl sakra dělat Apple? Společnost která má miliony vývojářů po celém světě si je dobře vědoma, že když technologii 3D touch otevřela pro vývojáře, první aplikace které dokáží zvážit věci nebo dělat s 3D touch podobné zázraky budou v App Store dřív, než iPhone 6s v prodeji!

3D Touch iPhone 6s video

Související články

Dnes nejčtenější