Zavřít reklamu

Sony XBA-H1V dnešnej recenzii by som sa chcel podeliť o slúchadlá, ktoré ozvučujú môj život už tri mesiace a ktoré ma sprevádzajú každý deň, či už počas jazdy v MHD, pri cvičení, pri písaní článkov alebo skrátka kedykoľvek, kedy mám chuť si ozvučiť deň. Sú to zároveň slúchadlá, ktoré som si obľúbil natoľko, že EarPody som nemal pri sebe už veľmi dlhý čas a vlastne keď sa tak nad tým zamyslím, ani neviem, kde ich mám. Chcem sa s vami podeliť o svoje skúsenosti so slúchadlami Sony XBA-H1, ktoré sú vstupným modelom do série, ktorá má za cieľ ponúknuť vrcholnú kvalitu zvuku, pričom sa jedná o slúchadlá do uší, takže nezaberajú príliš veľa priestoru. Zároveň sú to jedny z najlepších in-ear slúchadiel, ktoré sú dostupné za prijateľnú cenu – môžete ich zohnať už za cenu do 100€.

Balenie ako od Rolls-Royce?
Začnem tak ako som zvykol začínať so svojimi recenziami, unboxingom. V tomto prípade ho ale musím spomenúť, už len z dôvodu, aby som pochválil vzhľad balenia. Sony si dalo skutočne záležať na balení a chce ním zdôrazniť, že si nekupujete len tak hocijaké slúchadlá. Konieckoncov, za vyššiu cenu treba čakať vyššiu kvalitu než s akou sa stretnete u 3€ slúchadiel zo samoobsluhy pod vašim panelákom. Po vysunutí z papierového obalu sa vám do rúk dostane skutočne elegantná čierna krabička, ktorá si zaslúži miesto na poličke po boku krabičiek od vášho iPhonu alebo Apple Watch (Edition). Je to hrubšia čierna krabička, ktorá je extrémne jednoduchá – vidíte na nej totiž len malé, lesklé logo SONY. A to je jediný nápis, ktorý na nej vidíte. Krabička je teda podľa môjho názoru vskutku elegantná, keď vezmeme do úvahy, že si kupujete slúchadlá. Krabička sa otvára do strany podobne ako kniha a na prvej strane vás čaká pohľad na obe „pecky“ umiestené okolo mäkkej vrstvy.

Čo ale trochu zamrzí je, že vo vnútri to už nie je tak veľmi elegantné, keďže slúchadlá sú umiestnené v pomerne tenkom a tým pádom ekologickejšom plaste, ktorý sa ľahko ohýba. Vlastne, ohýbanie je tu potrebné, pretože na jeho boku sa nachádza ucho, cez ktoré prechádzajú káble od slúchadiel do vnútra obalu, kde sa nachádzajú ďalšie veci – v tomto prípade zvyšok káblu, príručku, púzdro na prenášanie slúchadiel, dodatočných 6 nástavcov, z čoho 3 disponujú penou pre tlmenie okolitého zvuku. Dokopy je v balení 7 nástavcov, z čoho tie pre tlmenie okolia ponúkajú veľkosti Small, Medium a Large, zatiaľ čo klasické nástavce sú dostupné aj vo veľkosti Super Small. Ďalšou súčasťou balenia je klipsa určená pre športovcov a ľudí, ktorí chcú mať slúchadlá pripnuté k oblečeniu. Obsah balenia je teda z môjho pohľadu viac než uspokojivý. Platí to aj o zovňajšku, keď budete chcieť niekomu slúchadlá ukázať, veľmi radi im ukážete aj krabičku.

Sony XBA-H1 packaging

Dizajn
Celkom podobne je na tom aj dizajn slúchadiel. Vonkajšia konštrukcia je tvorená z dvoch hlavných materiálov. Tým prevládajúcim je samozrejme plast, ako sme si u slúchadiel zvykli, no okrem neho sa tu stretneme aj s kovovým plieškom, na ktorom nájdete názov slúchadiel v zlatej farbe – XBA-H1. Zo zadnej strany potom nájdete logo SONY, ktoré je opäť lesklé, presne tak ako na krabičke. Čo si všimnete ako prvé je, že slúchadlá sú o niečo väčšie než tradičné in-ear slúchadlá od iných výrobcov. Je to spôsobené prítomnosťou tzv. hybridného driveru. Je to technológia, ktorou sa vyznačujú práve slúchadlá zo série XBA a znamená to, že obsahujú dvojpásmový (a v prípade modelu H3 až trojpásmový) budič pre každé ucho. Vo vnútri sa okrem 9mm dynamického meniču nachádza aj jeden Balanced Armature driver, vďaka čomu sa jeden stará o basy a druhý o výšky a stred (pozn. bežne sa používa jeden menič, vďaka čomu bývajú basy alebo výšky slabšie). Odrazí sa to ale aj na rozmeroch, každé zo slúchadiel je asi tak veľké ako čmeliak.

Veľké rozmery vám ale pri bežnom používaní nebudú vadiť, keďže inžinieri v Japonsku myslia na dôležité detaily a aj keď sú objemnejšie, stále majú tvar, ktorý dobre padne do ucha a neprekáža mu. Osobne si to napríklad cením, je pravda že som mal dlhodobejší problém s používaním in-ear slúchadiel, ktoré mi zvykli vypadávať z uší. Naopak tieto v ňom držia tak ako majú. Ale ako vravím, je možné, že toto je len môj pocit, keďže som mal celkový problém s nosením in-ear slúchadiel. Ešte predtým, ako ukončím kapitolu dizajnu, musím spomenúť, že majú červeno-čierny plochý kábel, ktorý sa nezamotá tak ľahko ako sa zamotajú klasické gulaté káble u EarPodov, ale ešte stále je tu možnosť, že keď si ich iba tak schováte do vreciek, po vybraní sa s nimi budete ešte chvíľu hrať. Rovnako tak dodám, že na konci káblu je pozlátený 3.5-mm audio jack a koncovka má tvar písmena L, čo niektorí ľudia ocenia. Takou nevýhodou pre používateľov iOS je, že slúchadlá nemajú mikrofón a ani vlastný ovládací panel, takže hudbu musíte ovládať buď na displeji iPhonu alebo na displeji Apple Watch.

Sony XBA-H1
Zvuk
Z hľadiska zvuku sa jedná o slúchadlá, ktoré vzhľadom k svojim rozmerom ponúkajú naozaj špičkový zážitok z počúvania hudby a dovolím si povedať, že konkurenciou pre XBA-H1 nie sú in-ear slúchadlá, ale veľké slúchadlá od BOSE alebo Marshallu. Samozrejme to závisí aj od kvality, v akej počúvate hudbu – tu už nechcete počúvať len klasické MP3-ky alebo skladby z iTunes Store, radšej si tu vypočujete bezstratové skladby, ktoré majú niekoľko desiatok či stoviek MB. Ten druhý prípad som si odskúšal na legendárnom albume Dark Side of the Moon, ktorý mám v kvalite, ktorú iPhone odmieta synchronizovať kvôli neobvykle vysokej vzorkovacej frekvencii (352 800 kHz) a dokonca ju ani nedokáže prehrať po tom, ako tam človek presunie skladby cez VLC. Aj to je dôvod, prečo album počúvam zásadne cez MacBook – iTunes s ním nemá absolútne žiadny problém a tak si ho môžem vypočuť vychutnať v najvyššej možnej kvalite, akú mi technológie umožňujú. Keď som už spomenul vzorkovaciu frekvenciu, Sony XBA-H1 majú frekvenčný rozsah od 5 do 25 000 Hz, zatiaľ čo drahší model H3 má rozsah od 3 do 40 000 Hz.

Samotné slúchadlá vzhľadom k svojej cene ponúkajú vrcholný zážitok, čo sa kvality zvuku týka a môžu za to práve myšlienka dať ľuďom do uší dvojpásmové reproduktory. Vo výsledku tu znie prakticky všetko tak ako si predstavujete a niekedy to dokonca prekoná vaše očakávania. V drvivej väčšine prípadov ste schopní rozoznať detaily a rovnako tak je postarané o basy, takže je jedno, či tu počúvate Eminema, Rytmusa, Metallicu alebo Pink Floyd. Bonusom k tomu je, že slúchadlá sú veľmi hlasné a to nielen po pripojení k iPhonu, kde mám pocit, že sú dvakrát také hlasné ako EarPody. Po pripojení k Macu vedia byť ešte hlasnejšie. Osobne mám na nich nasadené práve tie nástavce, ktoré tlmia okolie a že nepočujete nič, čo sa deje okolo vás, si uvedomíte už pri nižších hlasitostiach. Kvalitne tu znejú samozrejme aj skladby zakúpené v iTunes, no osobne mám lepšiu skúsenosť zo skladieb, ktoré sú vo formátoch Apple Lossless alebo FLAC, keďže rozdiel v kvalite je tu zreteľný.

Sony XBA-H1
Resumé
Po troch mesiacoch môžem povedať, že moje skúsenosti so slúchadlami XBA-H1 od Sony sú veľmi dobré. Je vidieť, že Sony si chce zachovať status firmy, ktorá to vie a rada experimentuje. A v tomto prípade sa ukázalo, že experimenty môžu dopadnúť naozaj dobre, keďže snaha priniesť dvojpásmovú zostavu do in-ear slúchadiel sa podarila na jedničku. Pokiaľ ide o zvuk, je čistý, veľmi hlasný a kvalita prednesu je tu veľmi vysoká a máte pocit, akoby ste mali na ušiach skôr veľké slúchadlá než „pecky“. Napriek malým rozmerom sa teda jedná o naozaj špičkovú techniku, čomu odpovedá aj cena. V konečnom dôsledku ich beriem ako najlepšiu voľbu pre ľudí, ktorí hľadajú presne to isté, čo som našiel ja – vysokú kvalitu pri malých rozmeroch. U slúchadiel potom potešia aj viaceré ďalšie aspekty, ktoré sú ku kvalite zvuku príjemným bonusom, ale zároveň aj dôkazom, že nejdete utratiť majland za značku. Tými doplnkami sú podľa môjho názoru pekný dizajn slúchadiel, elegantná krabička a jej obsah. Hlavne teda tých 7 nástavcov. Nevýhodou však je, že sa nedajú kúpiť nové, teda musíte na ne dávať pozor. A ako vraví Sony v návode – pre najlepší zážitok je treba čistiť uši aj štuple každý deň. Ešte dodám, že sú to slúchadlá určené výhradne na počúvanie hudby, preto u nich nenájdete mikrofón. Rovnako tak by mohol potešiť ovládač. Sony XBA-H1 si môžete kúpiť už od 78€.

  • Budiče: Hybridné 2-pásmové (9mm dynamický + Balanced Armature driver)
  • Citlivosť: 105 dB/mW
  • Impedancia: 40 ohmov
  • Frekvenčný rozsah: 5 – 25 000 Hz
  • Maximálny príkon: 100 mW
  • Dĺžka káblu: 1,2 m
  • Koncovka: 3.5-mm pozlátený jack, tvar L
  • Hmotnosť: 7 g
Sony XBA-H1

Dnes nejčtenější

.