Zavřít reklamu

Apple music iconUž pred oznámením služby Apple Music sa objavili tvrdenia, podľa ktorých sa Apple snažil pritlačiť na hudobných vydavateľov a mal ich nútiť, aby stiahli svoj obsah z YouTube a Spotify, čím by výrazne ochromili konkurenciu. Našťastie, toto sa nestalo a užívatelia majú naďalej k dispozícii iné spôsoby, ako počúvať hudbu, než len byť závislí na Apple Music. Rovnako tak sa neskôr Spotify ohradilo, že Apple zabíja konkurenciu tým, že predplatitelia, ktorí si predplatili službu cez svoj iPhone, musia platiť o 30% viac, než keby si ju predplatili cez web a to kvôli „App Store dani“, ako ju zvyknú vývojári a médiá označovať.

Zdá sa ale, že práve spomínaná 30% daň vyvolala u FTC podozrenie na možnú nečistú hru zo strany Applu. Federálna obchodná komisia, teda úrad, ktorý má mimo iného v právomoci vyšetrovanie monopolných praktík, totiž práve začal vyšetrovať Apple z podozrenia, že spoločnosť úmyselne zvyšuje ceny predplatného u konkurenčných služieb o 30%, vďaka čomu je jeho vlastná služba zvýhodnená tak, aby ľudia masovo odchádzali od konkurencie. Navyše, pravidlá App Storu zakazujú, aby ostatné streamovacie služby mohli ľuďom ponúkať trial verziu nejakého členstva, zatiaľ čo Apple Music ponúka rovno 3 mesiace trial, čím Apple v podstate porušuje vlastné pravidlá. Je teda možné, že Apple bude nútený buď zvýšiť cenu svojej služby, na čo by ale v konečnom dôsledku doplatili zákazníci (+ Apple by nezískal toľko užívateľov, koľko by chcel), alebo bude musieť zmeniť svoju politiku voči konkurenčným službám. Mohlo by to znamenať aj nižšie príjmy z App Storu.

Ak by sa ukázalo, že Apple sa dopustil nelegálnych praktík, nebolo by to prvýkrát. Spoločnosť sa totiž ešte za vedenia Steva Jobsa dostala do mnohých problémov, pričom medzi tie najzávažnejšie patrí kartelová dohoda s vydavateľstvami, ktoré po oznámení iBooks zvýšili ceny kníh u konkurencie (na čo doplatili samotní zákazníci). Rovnako tak sa spoločnosť dostala do problémov kvôli kartelovej dohode s niekoľkými spoločnosťami zo Silicon Valley, ktorá zakazovala, aby si spoločnosti navzájom preberali zamestnancov. Na túto dohodu doplatili zamestnanci, keďže mali zákaz prejsť ku konkurencii kvôli vyššiemu zárobku alebo inej filozofii, prípadne zameraniu danej spoločnosti. Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa vyvinie situácia okolo streamovacích služieb, keďže Apple sa vďaka tej svojej dostal opäť do situácie, kedy ho americké úrady nemajú príliš v láske.

apple-music-all-devices

*Zdroj: The Verge

Dnes nejčtenější

.