Zavřít reklamu

OS X El CapitanApple na začátku června po boku iOS 9 a Apple Music, představil zcela novou verzi operačního systému pro počítače Mac OS X El Capitan 10.11. Novinka se od předešlého OS X Yosemity příliš neliší a je jen jakýmsi doplňkem předchozí verze. Apple se totiž zaměřil především na výkon a stabilitu systému a novinek představil opravdu jen minimum, ale i ty dokáží potěšit a určitě zlepšují uživatelský dojem při práci se systémem.

Kalifornská společnost ještě v den představení vypustila beta verzi OS X El Capitan mezi registrované vývojáře a my jsme samozřejmě neváhali a okamžitě jsme museli novinku vyzkoušet. Ihned druhý den jsme vám přinesli první pohled na nový systém včetně videa shrnující novinky, kterých ale pár během testování přybylo a ještě určitě přibyde. OS X El Capitan testujeme i nadále a zkoušíme vše, co nové beta verze přinesou. A jaký El Capitan vlastně je? Můžete ho už nyní používat nebo je stále plný chyb? Bude mít novinka vůbec smysl a přinese nějaké zajímavosti, kvůli kterým se vyplatí říjnu updatovat? Na to se pojďme podívat v našem osobním pohledu vyplývajícího z měsíčního testování.

Jak už jsem zmínil v úvodu, Apple se u OS X El Capitan zaměřil především na výkon a stabilitu a musím konstatovat, že to se mu doopravdy povedlo, protože na mém MacBooku Air 13″ z roku 2013 se 4GB RAM a 1,3 GHz Core i5 procesorem je zlepšení výkonu opravdu znát. Už jen samotná beta verze je opravdu rychlá. Otevírání nebo zavírání aplikací je bleskové. Náhled a přepínání mezi nimi také. Kde je ale proger v rychlosit opravdu znatelný, je přepínání do a z full screen režimu oken a u nového Safari 9.0 při otevírání a procházení stránek. Systém reaguje opravdu svižně a to rozhodně nemám nijak výkonný MacBook, tudíž předpokládám, že u MacBooku Pro bude zlepšení rychlosti ještě patrnější.

OS X El Capitan rychlost
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Níže se mužete podívat na krátké a velice jednoduché srovnání OS X El Capitan a OS X Yosemite. Snažil jsem se dělat úplně stejné kroky, mít otevřené úplně stejné aplikace, aby byl test co nejspravedlivější. Jak už jsem zmínil, rychlost je znatelná hlavně u přepínání mezi full screen a normálním režimem okna. Myslím si, že rozdíl rychlostí je z obou videí celkem znatelný. Apple také uvádí, že ryhclost otevírání PDF souborů v náhledu je až 4x rychlejší. Zmíněný rozdíl jsem ale zase nějak nezaznamenal, je však důležité brát v úvahu, že Apple rozdíl rychlostí testoval na 13″ Retina MacBooku Pro z roku 2015 s 2,7 GHz procesorem, 8GB RAM a 128 GB SSD.

OS X El Capitan

OS X Yosemite

Související články

Dnes nejčtenější