Zavřít reklamu

iOS 9iOS 9 beta 3 je oficiálne vonku pre všetkých vývojárov a testeri tak majú možnosť pozorovať niekoľko kľúčových zmien oproti predošlej bete. Tá najnovšia obsahuje mimo iného aplikáciu Apple Music, ktorá bola už minulý týždeň dostupná vrámci iOS 8.4, no Apple sa rozhodol zachovať svoj typický beta cyklus a užívatelia iOS 9 sa tak dočkali služby len teraz. Okrem nej bola v systéme sprístupnená služba News, o ktorej sa môžete dočítať v samostatnom článku. Došlo však aj k niekoľkým zmenám, ktoré sa nedočkali veľkého oznámenia a jedná sa skôr o menšie úpravy vzhľadu, ako aj náznak toho, čo by nás mohlo v budúcnosti čakať.

V prvom rade totiž Apple zvýšil počet zobrazovaných ikon na jednej strane priečinka iPadu. Kým doteraz sa tu nachádzalo 9 ikon v rozložení 3 x 3, po novom už je na jednej strane až 16 ikon, čo znamená, že každá strana je teraz rozložená na 4 x 4 ikony. Novinka môže súvisieť s displejom iPadu Pro, ktorý bude väčší a potenciálne sa čaká, že tu užívatelia môžu mať viac aplikácií. Počet aplikácií na jeden priečinok sa tak zvýšil o 105. Každý priečinok tak môže odteraz obsahovať 240 aplikácií.

iOS 9 4x4 grid

 

Ďalšou novinkou je nový dizajn tlačidiel v aplikácii Mail. Tlačidlá sa ukazujú po tom, ako užívateľ posunie prstom doľava alebo doprava pri niektorej zo správ.

iOS 9 Mail 2
iOS 9 Mail icon

Zmenou prešiel aj fotoaparát a veci okolo neho. Po otvorení aplikácie Fotky uvidíte dve nové kategórie. Prvá nesie pomenovanie Selfie a do nej sa ukladajú fotografie, ktoré ste vyfotili predným fotoaparátom. Vzhľadom k nedávnym špekuláciám, že iPhone 6s prinesie 5-megapixelový predný fotoaparát, myslíme si, že sekcia súvisí najmä s ním. Ďalej sa tu nachádza sekcia Screenshoty, čo berieme ako veľmi veľkú výhodu vzhľadom k tomu, že človek niekedy pri scrollovaní v stovkách fotiek nevie, či tu má nejaké nadbytočné snímky obrazovky alebo nie. No a nakoniec, fotoaparát v iOS 9 beta 3 neumožňuje fotiť s pomocou bočných tlačidiel. Nevedno, či sa jedná o dočasne odstránenú funkciu alebo sa jej Apple zbavil natrvalo.

iOS 9 Selfies and Screenshots

Siri sa tiež zbavila jednej vlastnosti. V súčasnej bete totiž po zapnutí nevydá svoj typický zvuk „cinknutia“, ale je možné, že sa jedná len o chybu, keďže sa jedná o jednu z prvých beta verzií systému iOS 9. Asistentka je teraz viac prepojená so Spotlightom a po jeho vysunutí už vidíte odporúčané aplikácie vrámci funkcie Proactive.

iOS 9 Siri App Suggestions

Poslednou významnou zmenou v systéme je možnosť aktivovať switch v nastaveniach Hudba. Nový switch vám umožní aktivovať streamovanie hudby vo vysokej kvalite cez mobilnú sieť, avšak Apple varuje, že vďaka tomu môže načítavanie skladieb trvať dlhšie a Hudba bude konzumovať viac dát.

iOS 9 Cellular HQ Music Stream

*Zdroj: 9to5mac; MacRumors

Dnes nejčtenější

.